04 Lipiec 2020 imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Właśnie leci pekaesik

Dodano dnia: 10-12-2013 12:34| Komentarzy: 5

Miasto czy powiat bez poważnego transportu publicznego upadnie – i wychodząc z tej skądinąd słusznej diagnozy, wójt Gerard Krzeszewski postanowił powołać gminną komunikację autobusową w postaci PKS Malanów. Inauguracyjny kurs przewidywany jest na 1 marca 2014r. Jedni pomysł malanowskiego wójta chwalą. Ale jednocześnie nie brakuje bardzo negatywnie oceniających ten koncept. A już najwięksi krytycy idei PKS Malanów znacząco stukają się w głowę pytając – Właśnie leci kabarecik/pekaesik? Niepotrzebne skreślić.

Perturbacje z jakimi od dawna boryka się PKS w Turku przekładają się dla mieszkańców gmin powiatu tureckiego na coraz trudniejszy dostęp do środków masowej komunikacji. Problem tym bardziej odczuwalny, im dalej lokalnej społeczności od przysłowiowej szosy. Zjawisko to wyraźnie dostrzegł wójt Malanowa Gerard Krzeszewski. I to jest pewnie główna (choć chyba nie jedyna), przesłanka stojąca za jego pomysłem powołania PKS Malanów jako gminnej jednostki organizacyjnej. Sprawa powołania takiego podmiotu stanęła na poniedziałkowej (2 grudnia) sesji rady gminy. Założenie, że zabezpieczenie mieszkańcom usług komunikacji publicznej leży w zakresie obowiązków gminy Krzeszewski uzupełnił diagnozą: -Powiat i miasto bez komunikacji publicznej upadnie. Ja zajmuje się na razie gminą Malanów. Zaś jej rozwój uwarunkowany jest dostępem mieszkańców do komunikacji zbiorowej. Przy okazji przekonując, że i PKS w Turku można było utrzymać i być z tego dumnym.
Części radnych nie wystarczała taka argumentacja. -Pasowałoby żeby wójt coś więcej przedstawił – sugerowano otwarcie. Niestety, jeśli chodzi o bardziej konkretne liczby, to było nader lakonicznie. Wiadomo jedynie, że w PKS Malanów kursować ma 7 pojazdów (3 duże i 4 mniejsze jednostki). A roczny koszt ich leasingu, wedle zapewnień wójta, ma zmieścić się w kwocie ok. 200 tys. złotych. Do ich obsługi zatrudnione zostanie 8 kierowców. Liczby te mogą ulec powiększeniu, gdyby uznano, że korzystne będzie uruchomienie wahadłowego połączenia z Kaczkami Średnimi. Radny Daniel Szymański zapytał, czy taka jednostka może pobierać opłaty? -Mamy taką jednostkę, która wystawia kilka tysięcy faktur rocznie. Nazywa się PGK. Mamy więc to przećwiczone i działa to, mam nadzieję, dobrze – uspokajał Krzeszewski. Wspomniał też, że jedynym stałym przychodem dla tego podmiotu będą fundusze marszałkowskie na dowozy uczniowskie.
Jak PKS Malanów ma funkcjonować? Jego swoistą perłą w koronie ma być linia Malanów-Turek. Na tej trasie w dniach nauki szkolnej planowane są co godzina kursy w tą i z powrotem, a poza tymi terminami - co dwie godziny. Zgodnie z wójtowską wizją ma być to jedyna dochodowa linia tego przewoźnika. Ale wójt stawia jeszcze na połączenia z Piętnem i Skarżynem. -Kursując na trasie Piętno-Przespolew-Skarżyn to jakbyśmy te miejscowości przyłączali do Malanowa. A przecież taki Skarżyn za chwilę będzie całkowicie odcięty od świata – przekonywał Krzeszewski.
Ale wszystkie te wywody nie rozwiały wątpliwości sołtys Ilony Izydorczyk. Szczególnie powątpiewała ona w racjonalność leasingu autobusów. Powołując się na przykład firmy swojego małżonka zauważała, że jest to znacznie droższa forma nabycia pojazdów niż np. zaciągnięcie kredytu. Niezbyt jasna jest też biletowa polityka cenowa PKS Malanów. -To co zamierzamy robić, to jest biznes, a w nim niczego nie można być pewnym – Krzeszewski zbywał pytania w sprawie cen biletów. Jedyne co ujawnił, to że mają one być tańsze niż w PKS Turek. Zaś zapytany przez wspomnianą już sołtys Izydorczyk, czy gminę stać będzie na to wszystko zapewnił: -Wójt wyda na to zero złotych. Na to aż chciałoby się zawołać – Malanów jedyną gminą, gdzie zawsze jest św. Mikołaja. Mówiąc już poważnie, to wójt Krzeszewski zdaje się być świadom, że decyzją o powołaniu PKS Malanów zaczął istny taniec z szablami. -Jak mi się nie uda, to marny mój los, ale jak mi się uda, to image mi się poprawi – przyznał w pewnym momencie. Tyle że idąc na ten hazard, pan wójt na tę wielce ryzykowną kartę stawia nie tylko swój polityczny los. I nie dość, że licytuje wysoko, to w dodatku raczej w ciemno. Bo w tym przypadku nawet skrót „PKS” nic nie oznacza. Chyba, że jak tego chcą złośliwcy, należy go tłumaczyć jako – „Pożycz Koledze Samochód”.
Trudno też nie odnieść wrażenia, że Malanów staje się krainą specjalistów od PKS-ów. W tym gronie mamy Michała Harasnego – przezacnego, choć byłego już członka Rady Nadzorczej PKS Turek. Dalej idą członkowie familii Dopieralskich, czyli obecnych właścicieli tej spółki, a teraz dochodzi jeszcze wójt Krzeszewski, który w imieniu organu założycielskiego sprawował będzie nadzór nad PKS Malanów. I jak tu nie mówić, że po drodze z Turku św. Krzysztof (patron kierowców), zatrzymał się w Malanowie? Tylko żeby nie był to ktoś w rodzaju Greka Zorby, który zawoła – Jaka piękna katastrofa! Andrzej Jarek

 

Komentarze

Autor: Marian| Dodano: 18-12-2013 14:15
Coś podejrzewam, że Ten Malanowianin chciał by zająć się przewozami, ale na razie nie ma kasy i opluwa inicjatywę, nie każdy ma osobówkę, aby dojeżdżać do Turku
 
Autor: Obcy| Dodano: 11-12-2013 09:59
Byłem wczoraj na pogrzebie w Malanowie. Ani z Turku ,ani z Cekowa nie mieli czym się dostać na godz.13,00. Dzieci w pracy.Za dwa dni znowu pogrzeb w tej rodzinie z Kotwasic .W Malanowie chowani zmarli.Msza za zmarłego ( niby co łaska ) 50zł-drogo czy tanio.Pięknie gra Pan organista
Autor: Malanowianin| Dodano: 11-12-2013 11:26
I dla dwóch pogrzebów potrzebny jest PKS Malanów?!? Chyba że wójt liczy na podpisanie umowy z parafią na obsługę pogrzebów? Wątpie, przecież już wszyscy wiedzą że proboszcz nie pochwala poczynań wójta.
 
Autor: Sławka| Dodano: 11-12-2013 09:07
Panie Wójcie Gminy Malanów, gratuluję, pomysł dobry. W ten sposób możemy zmniejszyć ruch na drogach, co wiąże się z bezpieczeństwem, ale i ograniczymy ilość spalin w powietrzu.
Autor: Malanowianin| Dodano: 11-12-2013 11:17
"Sławko" ty zobacz kto generuje najwięcej ruchu przez gminę Malanów - są to tiry, które omijają płatne autostrady, a poza tym za 200 tys. zł to Gepcio będzie mógł wziąc w leasing co najwyżej chińskie autobusy, które będą bardziej smrodzić niż 100 osobówek.
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 82

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 179

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »