23 Luty 2019 imieniny: Damiana, Romana, Romany
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1331 opinii)
TAK
76% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Turek i powiat w obiektywie okupantów

Dodano dnia: 29-10-2013 15:33| Komentarzy: 0

Jaki obraz miasta i powiatu turkowskiego wylania się z 400 stron Kreisbildstelle Turek/Wartheland ARCHIWUM „IGŁY” Tom II. Co mówią o wojennej przeszłości fotografie dokumentalisty z niemieckiego Landesbildstelle, a więc jednostki zajmujących się propagandą wizualną hitlerowskiego okupanta?

Tom drugi Kreisbildstelle czyni zadość wcześniejszym krytykom. Oto bowiem wydawca zadbał o tłumaczenie podpisów pod fotografiami zarówno na język niemiecki, jak i angielski. Publikacja została również opatrzona tekstem pióra dr Agnieszki Łuczak z IPN. Autorka szkicuje w nim obraz okupacji w okręgu Rzeszy o nazwie Kraj Warty, którego element składowy stanowił ówczesny powiat turecki. Obraz czarnej nocy okupacji w Kraju Warty zaprezentowany przez naszą autorkę dotyka rozlicznych obszarów rzeczywistości. Podkreślono przy tym fakt, że na terenach wcielonych do Rzeszy polityka prowadzona przez władze okupacyjne w stosunku do polskich obywateli miała charakter eksterminacyjny w stopniu nieporównywalnym nawet z terenami Generalnej Guberni. Istotą tej polityki jest teza - W Kraju Warty Polakom zabroniono wszystkiego oprócz ciężkiej, wyniszczającej pracy.

Swoistym aneksem do tekstu dr Łuczak było pełne emocji wystąpienie Anny Musialskiej. Jako świadek historii przedstawiła ona obraz życia codziennego Turku w czasach okupacji widziany oczami dziecka. Był to powrót do rzeczywistości, w której śmierć była zjawiskiem bardziej powszechnym niźli „kromka chleba”, a towarzyszył jej głód, strach i poniżenie.

W kontekście tego obrazu okupacyjnego życia rodzi się pewna refleksja, a może raczej zdziwienie. Otóż mając wiedzę o tamtej rzeczywistości jakoś niezbyt zrozumiałe jest jej zrównywanie z sytuacją po roku 1945. Czytaj str. 16 i 17

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Fabryka Św. Mikołaja na ul. Browarnej
zobacz galerię »
 
Sztuka na ulicy 2018
Turkowski rynek dawno nie był areną dla tak wielu interesujących wydarzeń, w których mieli okazję uczestniczyć turkowianie w ubiegłą niedzielę. Przepiękna i wciąż letnia aura była tylko jedną z przyczyn, dla których zjawiło się ich tylu. Drugą było niewątpliwie wręczanie stypendiów burmistrza Turku. W tym roku otrzymało je aż 323 uczniów szkół różnych szczebli!
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »