05 Lipiec 2020 imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Nowe możliwości dla przyszłych techników elektroników

Dodano dnia: 17-06-2013 17:53| Komentarzy: 0

Zespół Szkól Technicznych w Turku wzbogacił się o nową, wysoce profesjonalną pracownię. Oficjalnie otwarte w minioną środę, 12 czerwca, laboratorium pozwoli kształcić fachowców od zaawansowanych rozwiązań w branży technicznej ochrony mienia. A tym samym zdobycie bardzo atrakcyjnej na rynku pracy specjalności, uczniom szkoły kształcącym się w zawodzie technik elektronik. Pracownia powstała w ramach programu eduSatel, który prowadzony jest od roku 2006 pod auspicjami gdańskiej firmy SATEL, potentata w branży technologicznie zaawansowanych systemów alarmowych.

ZST zbroi się na wojnę o uczniów

Od dawna po kraju krąży powiedzonko informujące, że ulubionym sportem naszych polityków jest nieustanny zapał reformowania oświaty. Czego dowodem są zmiany czekające już od września polskie szkolnictwo ponadpodstawowe. W tym nurcie zapowiadanych zmian próbuje odnaleźć się Zespół Szkół Technicznych w Turku. O już osiągniętych efektach tych zabiegów w minioną środę informował pękając z dumy dyrektor ZST Mariusz Seńko. Okazją do tego stało się otwarcie pracowni technologicznie zaawansowanych systemów alarmowych. Kolejny raz można było przekonać się, że do odległej przeszłości należą czasy, gdy praktyczna nauka w szkołach typu zawodowego na ogół kojarzyła się z młotkiem, pilnikiem czy imadłem. Uruchomiona w minioną środę pracownia jest już trzecią w tej szkole. Po pracowni mechatroniki i spawalnictwa. -1 września zacznie obowiązywać największa reforma szkolnictwa zawodowego. Rozszerzając kompetencje średnich szkół technicznych zmieni ona bardzo dużo – podkreślił w swoim wystąpieniu dyr. Seńko. Przy tych słowach sięgnął po przykład kierunku technik elektronik. -Taki uczeń zyskawszy możliwość ukończenie jeszcze w trakcie nauki szkolnej kwalifikacyjnych kursów zawodowych będzie mógł zdać zwieńczyć je certyfikowanym egzaminem, poszerzając swoje kwalifikacje przekonywał dyrektor ZST. I właśnie temu ma służyć uruchomione właśnie szkolne laboratorium. Dzięki niemu uczniowie mogą zdobyć atrakcyjny zawód, oszczędzając przy tym nawet 5 tysięcy złotych, bo tyle właśnie kosztuje kurs w tej specjalności.

Pracownia SATELA kolejnym atutem szkoły

Przy okazji otwarcia nowej pracowni wystąpił Maciej Domagalski, szef programu eduSatel, któremu patronuje spółka SATEL. Działający od roku 2006 eduSatel umożliwia powstawanie pracowni elektronicznych systemów alarmowych i ma charakter projektu unijnego. Powstałe w ZST Laboratorium jest w skali kraju czternastą z kolei pracownią. Powstały one zarówno w technicznych szkołach średnich jak i na uczelniach akademickich. Wśród tych ostatnich jest m. in. Politechnika Gdańska i Łódzka. -Pracownie takie to udostępnienie najnowszych technologii i tworzenie możliwości praktycznego zdobywania zawodu w bardzo atrakcyjnych specjalnościach – podkreślił koordynator programu. Dodając, że tym samym ZST dostaje do ręki kolejny atut do ręki w konkurencji ze szkołami o podobnych profilach. Wypada również odnotować, że firma Satel jest wiodącym w kraju i liczącym się na zagranicznych rynkach graczem w branży technologicznie zaawansowanych rozwiązań w obszarze technicznej ochrony mienia. Działająca od 1990r. spółka zatrudnia obecnie 250 pracowników, a jej główny zakład ma powierzchnię 14 tys. m kw. Jej aktualna oferta handlowa liczy ponad 300 pozycji produktowych. Są to przede wszystkim tzw. inteligentne systemy alarmowe. Dzięki nim można nie tylko skutecznie chronić mienie, ale pozwalają one także na sterowanie urządzeniami nawet na znaczną odległość. I tak telefonem komórkowym wyposażonym w odpowiednią aplikację możemy nawet z dużego oddalenia w naszym obiekcie podnosić i opuszczać żaluzje, włączyć lub wyłączyć elektryczność czy uruchomić wybrany sprzęt elektryczny.

Laboratorium nowej generacji

 

W otwartym w ZST laboratorium uczniowie szkoły będą zdobywać wiedzę o takich zaawansowanych technologicznie systemach, co jest pierwszym krokiem do zdobycia umiejętności ich praktycznego instalowania i serwisu. Turkowska pracownia Satela liczy 10 stanowisk, po pięć dydaktycznych i demonstracyjnych. Każde z nich ma na wyposażeniu zestawy składające się z m. in. przeróżnych manipulatorów, sygnalizatorów, czujników wibracyjnych i podczerwieni, kart zbliżeniowych i ekspanderów. Nie wspominając rzecz jasna o komputerach ze stosownym oprogramowaniem. Uczestnikom przekazania laboratorium możliwości dydaktyczne pracowni z dumą prezentowali przeszkoleni wcześniej przez SATELA nauczyciele, Jarosław Jasiak i Paweł Piętka.

AJ 

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 84

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 179

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »