09 Lipiec 2020 imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Miasto i powiat mają problem

Dodano dnia: 12-03-2013 00:00| Komentarzy: 9

Z Turku zniknie turkowski Wydział Budownictwa i Instalacji Komunalnych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie. Zwijający się Pekaes i przemysł paliwowo-energetyczny oraz pogorzelisko ziejące po przesądzonym już upadku MKS Tur, a teraz dochodzi jeszcze kres akademickich ambicji Turku. Jak długo można zaklinać rzeczywistość i być ślepym na coraz liczniejsze oznaki cywilizacyjnej zapaści miasta?

Idea powołania w Turku zamiejscowej placówki konińskiej PWSZ zrodziła się z początkiem ubiegłej dekady. Inicjatorem samego pomysłu i osobą intensywnie zabiegającą o jego materializację był Marek Naglewski, ówczesny prorektor konińskiej uczelni. Pierwszym efektem tych zabiegów była decyzja Ministerstwa Edukacji i Nauki z 2006r. o nadaniu uprawnień do prowadzenia w Turku studiów pierwszego stopnia na kierunku „inżynieria środowiska”. Dzięki temu wraz z rokiem akademickim 2006/2007 studia w naszym mieście rozpoczął pierwszy rocznik studentów stacjonarnych i niestacjonarnych. Kolejną ważną datą turkowskiej placówki jest 30 października 2007r., kiedy to ówczesny starosta Ryszard Bartosik i burmistrz Zdzisław Czapla razem rektorem PWSZ Wojciechem Poznaniakiem podpisali akt notarialny, którym konińskiej uczelni przekazano darowiznę w postaci budynku dawnej Produkcyjnej Spółdzielni Odzieżowej „Tara”. Wartość majątku przekazanego przez władze powiatu i miasta opiewała na 2,4 mln złotych. Z tego 5/6 wartości stanowił udział powiatu (2 mln złotych) i 1/6 – miasta o wartości 400 tys. zł.

W dwa lata później, czyli od roku 2009, placówka w Turku zyskuje nową nazwę – Zamiejscowego Wydziału Budownictwa i Instalacji Komunalnych, a to w związku z inauguracją kierunku „Budownictwo”.

A rektor Pawlak zapowiadał

W tym miejscu należy zaznaczyć, że znacząca część kadry dydaktycznej wydziału w Turku opierała się na pracownikach Politechniki Łódzkiej. Pierwszą oficjalną wzmianką, że placówka może borykać się z problemami finansowymi był wywiad, którego z okazji obejmowania urzędu rektora PWSZ w Koninie udzielił dla Echa Turku prof. dr hab. Mirosław Pawlak. Zapytany o przyszłość turkowskiej placówki nie ukrywał, że będzie się bacznie przyglądał jej funkcjonowaniu i ponoszonym z tego tytułu kosztom. Przy tej okazji profesor Pawlak zwracał uwagę na rosnące wyzwania ze strony niżu demograficznego już wtedy coraz bardziej doskwierającego zwłaszcza uczelniom prowincjonalnym.

Więcej w najnowszym wydaniu Echa Turku - od wtorku już w sprzedaży

 

Komentarze

Autor: kto tu przesadza| Dodano: 13-03-2013 13:45
Droga redakcjo,usuwaqcie. Obok tytułu wyswietla się cyfra 7 komentarzy, a przeczytać można 6. Niech programiści poprawią algorytm tak, aby po usunieciu niewygodnego komentarza cyferka obok tytułu także znikała. I kto przesadza?
Autor: redakcja| Dodano: 14-03-2013 19:02
Proszę więc zamieścić jeszcze raz ten wyimaginowany "niewygodny" dla nas podobno komentarz. Może to pana komputer (albo programista) ma problemy z liczeniem. A być może wystarczy odświeżyć po prostu stronę... A nie rzucać oskarżeniami.No i czekamy z niecierpliwością na ten komentarz,bo jesteśmy niezmiernie ciekawi tego usuniętego przez nas komentarza
 
Autor: ff| Dodano: 12-03-2013 21:14
Prosiłem Jarka, żeby był konsekwentny i ulżył swojej ciężkiej doli zakładając na swoją własną szyję powrozek. Ale Jarek jest tylko mocny w gębie i jeszcze usunął nieprzychylny mu komentarz. Odwagi "redaktorze", więcej odwagi
Autor: redakcja| Dodano: 13-03-2013 12:05
Drogi internauto, teraz to przesadziłeś - nie usuwamy żadnych nieprzychylnych komentarzy na nasz temat. Nie manipuluj! I nie składaj fałszywego świadectwa!
 
Autor: old| Dodano: 12-03-2013 15:26
Echo przenieś się do jakigoś większego miasta i tam się rozwijaj .Turek dla was za mały
 
Autor: bazyli| Dodano: 12-03-2013 07:53
Medal dla Echa za czarnowidztwo i jego wkład w rozwój naszego miasta
Autor: ba-zyl| Dodano: 12-03-2013 12:18
medal dla władz za nieudolność
 
Autor: Henio| Dodano: 11-03-2013 18:28
Przekazano darowiznę, czy mnie wzrok myli. Łatwo się oddaje nie swoje. Czyli teraz to będzie czyje.Zostało jeszcze do przekazania Przeds. Rob. Inż. PGKiM I Ochotnicza Straz POżarna i Ostatni Elektryk gasi za 5 lat światło z Elektrowni.
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 85

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 195

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »