15 Październik 2019 imieniny: Jadwigi, Leonarda, Teresy
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Listy do redakcji

Pobożność rozumu nie zastąpi, czyli
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 98

Nie wybijać innym zębów, by nie jedli mięsa w Wielki Post<...

czytaj więcej »
 
My, lenie i obiboki mówimy: dość tych kłamstw!
Dodano 17-04-2019 |
Komentarzy: 199

Kiedy mamy ograniczony budżet, to najczęściej, żeby komuś dać wcześniej t...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Listy do redakcji »

 

 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1384 opinii)
TAK
76% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Sama „POWIATYZACJA” nie wystarczy

Dodano dnia: 14-03-2011 00:00| Komentarzy: 1

9 mld 849 mln zł - tyle wyniosły w pierwszym kwartale 2010 roku zobowiązania samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w Polsce. Najdotkliwiej odczuwane przez szpitale są zobowiązania wymagalne, czyli takie, dla których termin płatności już minął. Na koniec pierwszego kwartału 2010 wynosiły ponad 2 mld 415 mln zł. To właśnie te zobowiązania rzutują na płynność finansową szpitali.

Nie jesteśmy tu osamotnieni, według informacji niemieckiego Instytutu DKI co trzeci niemiecki szpital generuje straty.

Dlatego bez konkretnych zmian problem restrukturyzacji służby zdrowia nie rozwiąże się sam, nie pomoże tutaj działanie „niewidzialnej ręki rynku”. Widzimy również, że bez wizji kształtu sfery zdrowotnej, popartej aktywną polityką państwa problemów służby zdrowia jak dotąd nie udaje się rozwiązać.

Wydaje się, że do tej pory politykom brakowało, i brakuje, woli i determinacji do przeprowadzenia kompleksowych zmian (modernizacji) sfery wytwarzania świadczeń zdrowotnych. Brak jest prawdziwego podmiotu restrukturyzacji opieki zdrowotnej. Wykreowana instytucja powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego w formie NFZ, okazała się do tego niezdolna. Spełniając rolę płatnika, ogranicza się jedynie do transferu środków publicznych i do limitowania (i to w sposób mało skuteczny) ich wydatkowania za pomocą metod administracyjnych. Realizowana przez nią filozofia finansowania na zasadzie dzielenia środków „wszystkim po trochu”, uniemożliwia przecięcia różnego rodzaju patologii, w tym jak dotąd „bezkarnego” zadłużania się wielu zakładów opieki zdrowotnej.

Z drugiej strony trudno wymagać, aby NFZ płacił za wszystkie tzw. nadwykonania lub spłacał szpitalne długi, bo to niemożliwe. Poza tym to nie jest żadne rozwiązanie. Za sprawne zarządzanie szpitalami i racjonalne wydawanie pieniędzy odpowiadają dyrektorzy szpitali i ich organy założycielskie.

Tzw. POWIATYZACJA będzie tylko wtedy skuteczna, jeśli nadzór właścicielski będzie aktywnie wspierał zmiany restrukturyzacyjne i organizacyjne szpitala, bo czy dziś organ założycielski szpitala nie ma takich kompetencji i możliwości?

Moim zdaniem, samo zadłużenie szpitala nie jest niczym szkodliwym, czyż nie zaciągamy kredytów na kupno np. mieszkania. O problemie mówimy dopiero wtedy, gdy zaczynamy mieć kłopoty z obsługą tego zadłużenia i tracimy płynność.

Wydaje mi się również, że rosnące zadłużenie i generowanie strat szpitali szczególnie w ostatnich 10 latach, w których nastąpił znaczący wzrost składki na ubezpieczenia zdrowotne a co za tym idzie zwiększyła się rzeczywista pula pieniędzy na świadczenia zdrowotne, wynikało między innymi z redukcji kosztów w obszarze kadrowym, dotykających w szczególności pielęgniarstwo. Zapomniano przy tym, że wygenerowanie oszczędności czyli możliwości obniżenia kosztów mogło nastąpić tylko wtedy, gdy włączy się w te działania również strukturyzację procesów i optymalizację struktur organizacyjnych. Bezsprzecznym faktem jest to , że najmniej skomplikowanym działaniem jest zwykła redukcja personelu i postawa zachowawcza ochraniająca partykularne interesy innych grup zawodowych.

Dlatego dalsza restrukturyzacja szpitala związana z redukcją kadr, bez nowej, szczegółowej strukturyzacji procesów i przemyślanej sprawnej struktury organizacyjnej będzie prawie że nie możliwa, chyba że pozwolimy na obniżenie jakości opieki pielęgniarskiej co bezpośrednio odczuje pacjent.

Kto zatem powinien kształtować struktury organizacyjne, kto ma kompetencje i jest do tego predysponowany?

Jest taka grupa zawodowa, która jest wstanie ocenić i opisać cały, 24 godzinny przebieg wokół pacjenta. To kadra pielęgniarska. To przed tą kadrą stoi szansa przejęcia wiodącej roli i podjęcia się nowych zadań – to ta kadra może aktywnie kształtować podejście procesowe funkcjonowania szpitala jeżeli przyjmie że:

  • podejście procesowe funkcjonowania szpitala jest dużo korzystniejsze od podejścia funkcjonalnego,

  • proces przyjęcia pacjenta do szpitala jest procesem kluczowym ,

  • jakościowe wykonanie świadczenia nie jest generatorem kosztu, lecz jest nim świadczenie złej jakości,

  • bez zmian strukturalnych szpital nie ma szans na samoistną egzystencję,

  • podejście procesowe funkcjonowania szpitala jest SZANSĄ dla kadry pielęgniarskiej.

Niech więc przyświeca jej motto: Szansa nigdy nie ginie, jeżeli nie wykorzystamy jej my, wykorzystają ją inni”.

Istotne zatem jest, aby kadra pielęgniarska wraz z kierownictwem szpitala, przy wsparciu organu założycielskiego, stawiła się temu wyzwaniu, szukając rozwiązań dla sprawnie i efektywnie funkcjonującej organizacji i struktur szpitala.

Z wyrazami szacunku

Zbigniew Friedel

PS. Przy tej okazji chciałbym publicznie podziękować tym wszystkim osobom, które wspierały mnie w wyborach samorządowych oraz tym, które oddały na mnie swoje głosy.

 

 

Komentarze

Autor: piotr| Dodano: 14-03-2011 20:33
panie zbigniewie dlaczego pan tak mądrze pisze a szansy pan nie wykorzystuje startując w konkursie na dyrektora zoz-u? właśnie taka szansa ginie. więc po co to? kolejny chętny na wiejską zaczyna kampanię.
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 7

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 78

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »