24 Maj 2018 imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Felietony

Współpraca albo pół litra i ogórek
Dodano 16-01-2018 |
Komentarzy: 459

W minionym tygodniu z lokalnych mediów internetowych mogli...

czytaj więcej »
 
Za mundurem powiat sznurem?
Dodano 08-08-2017 |
Komentarzy: 2047

Okazuje się, że powiatowi decydenci maja szansę poćwiczyć swoją wyobraźni...

czytaj więcej »
 

 

Zobacz wszystkie: Felietony »

 

 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1238 opinii)
TAK
77% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

O niektórych pożytkach kąpieli w przeręblu

Dodano dnia: 09-03-2011 00:00| Komentarzy: 0

Jak bardzo pożyteczne bywa zanurzenie się w przeręblu może świadczyć przykład radnego Mariana M. Marczewskiego. Bo chyba nie ma nic lepszego na skutki afrykańskiego skwaru, niż kąpiel w lodowatej wodzie. Na tyle bowiem radny skutecznie schłodził w Przykonie swoje członki, że zaraz razem z kolegami z SLD wpadł na pomysł debaty w sprawie przyszłości turkowskiej oświaty. To przejaw poważnego myślenia w kategoriach politycznych. Gdyż edukacja, wbrew temu co się o niej mówi i pisze, to temat polityczny. Oczywiście jeśli politykę traktujemy z należną jej powagą.

Wedle miejscowych radnych lewicy, potrzeba takiej publicznej debaty o turkowskiej oświacie wynika z jednej strony z rosnących dopłat budżetowych do ministerialnej subwencji. Z drugiej zaś, z wyzwań stawianych przez niż demograficzny. Istotnie, powody te jak najbardziej uzasadniają potrzebę postulowanej debaty. Bo to zarówno kwestia natury finansowej, jak i problem nauczycielskich etatów. Przy tym brakuje mi jednak jeszcze jednego wątku takiej dyskusji. A mianowicie postulatu bliższego przyjrzenia się wynikom osiąganym przez turkowskie szkolnictwo. I to w kilku wymiarach. Nie tylko chodzi tu o egzaminacyjne średnie uzyskiwane w poszczególnych szkołach. Ta bowiem płaszczyzna prezentowana jest publicznie od dawna. Równie ważna, a kto wie czy nie bardziej kluczowa sprawa, to podjęcie się analizy porównawczej w poszczególnych grupach uczniowskich. Powtarzam, chodzi nie tylko o uśrednione wyniki szkół, ale jak to w przedziałach czasowych wygląda wśród uczniów słabych, przeciętnych i wśród tych szczególnie uzdolnionych. Tym bardziej, że w podejściu do rodzimej edukacji od lat pokutuje wulgarno-lewicowy, a faktycznie antyspołeczny mit głoszący, że grupą, na której powinny zostać skupione maksymalne siły i środki, są uczniowie słabi. A ci zdolni? Sami sobie poradzą. Takiej doktrynie sprzyja obowiązujący prawem kaduka aksjomat, że maturę ma mieć 80 proc. rocznika, a co drugi dyplom wyższej uczelni. Owszem, najsłabszych podciągnęliśmy, maturę upowszechniono, a przy okazji napędzono klientelę prywatnym kioskom z dyplomami, na wyrost zwanymi uczelniami wyższymi. Wszystko to odbyło się kosztem najzdolniejszych, czyli całego społeczeństwa. Zdając sobie sprawę, że o rzetelną analizę wyników egzaminów w poszczególnych grupach winni pokusić się profesjonaliści z kuratoriów, proponuję zaproszenie ich również do naszej turkowskiej debaty o oświacie. Pamiętając przy tym starą maksymę, że edukacja jest zbyt poważną sprawą, aby pozostawić ją w rękach samych tylko nauczycieli i szczupłej grupki urzędników. Bo z naszą oświatą jest tak jak w znanej anegdocie: w jednym słowie – dobrze. A w dwóch słowach – nie dobrze.

Ponadto, uczestnicy postulowanej dyskusji powinni też pamiętać, że edukacja jest integralnym elementem pewnej szerszej całości. Na jej poziom ma wpływ choćby takie czytelnictwo. Z ostatnich badań wiadomo, że z tym jest w naszym kraju wręcz tragicznie. Dlatego też w kontekście dyskusji oświatowej warto przyjrzeć się działalności np. bibliotek. Zarówno szkolnych, jak i tych publicznych. Bo tak z ciekawości zapytam, ile też woluminów i o jakich walorach nabywa rocznie turkowska biblioteka. Podpowiem, że do spełnienia norm międzynarodowych dla Turku powinno to być ponad 900 tytułów książek (30 na każde 100 mieszkańców). Wiadomo też, że w Polsce było to średnio 7,5 woluminu. Nic zatem dziwnego, że ponad 50 proc. rodaków przyznaje się, że w ciągu roku nawet jednej książki nie miało w ręku.

Wracając zaś do samej oświaty, to sprawy finansów, etatów i presji demograficznej należy koniecznie prezentować w ujęciu porównawczym. Tzn. porównując Turek z miejscowościami o podobnym charakterze i potencjale. Tzn. zarówno pod względem budżetowym, demograficznym, jak i charakteru sieci szkolnej. Podkreślam ten fakt, bo na chwilę obecną nikt nad takimi zdanymi nie panuje. Można wręcz odnieść wrażenie, że instytucja samorządów również rzeczywistość oświatową zatomizowała. Na zasadzie - każda gmina i powiat jest jakby światem dla siebie i każda sobie rzepkę skrobie. Czy ktoś nad tą rzeczywistością jeszcze panuje? Bo nawet jeśli jest to jakoś monitorowane, to informacje z tego obszaru jakoś nie przebijają się do szerszej opinii publicznej.

Tymczasem w przypadku naszego miasta wydatki na oświatę to kwota ponad 27 mln złotych. W tym ministerialna subwencja oświatowa nawet w połowie nie zaspakaja tych potrzeb. Całość turkowskich wydatków na oświatę stanowi 40 proc. tegorocznych bieżących wydatków naszego miasta. Wydawać by się zatem mogło, że taka część budżetu powinna nie raz absorbować uwagę rajców. Ale nic z tego. Jak tylko sięgnąć pamięcią nie sposób przypomnieć sobie poważniejszą dyskusję o problemach miejskiej edukacji. Dlatego wypada mieć nadzieję, że za sprawą inicjatywy radnych SLD sytuacja ta wreszcie ulegnie zmianie i rozpocznie się poważna debata w kwestiach miejskiej oświaty. Czego powinniśmy życzyć zarówno miastu jak i sobie. A na razie rzecz całą można skwitować stwierdzeniem, że taka np. kąpiel w przeręblu może przynieść nieprzewidywalne korzyści. Andrzej Jarek

 

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

OSTATNIE GALERIE

Z Sacałów do Normandii
Aktualności powiązane z galerią
» Z Sacałów do Normandii
zobacz galerię »
 
Kwiatków
foto
Aktualności powiązane z galerią
» Kwiatków Znika
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »