21 Czerwiec 2018 imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Felietony

Współpraca albo pół litra i ogórek
Dodano 16-01-2018 |
Komentarzy: 681

W minionym tygodniu z lokalnych mediów internetowych mogli...

czytaj więcej »
 
Za mundurem powiat sznurem?
Dodano 08-08-2017 |
Komentarzy: 2319

Okazuje się, że powiatowi decydenci maja szansę poćwiczyć swoją wyobraźni...

czytaj więcej »
 

 

Zobacz wszystkie: Felietony »

 

 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1245 opinii)
TAK
77% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Ostania nadzieja prowincjusza

Dodano dnia: 29-01-2013 00:00| Komentarzy: 0

„Samorządy czeka katastrofa”, „Samorządy do reformy” - krzyczą tytuły w prasie i w publikowanych raportach. Już nie tylko rządowych (tzw. raport Boniego), ale i Akademii Ekonomicznej w Krakowie (tzw. raport Hausnera). Widać z tego, że problematyka polskiej prowincji została dostrzeżona nie tylko przez lokalne tygodniki, które o chorobach toczących gminy i powiaty rozpisywały się od lat. Tyle że cała ta dotychczasowa pisanina z pozycji żaby była przysłowiowym głosem wołającego na puszczy.

Nasuwa się jednak pytanie – Czy po ukazaniu się wspomnianych dokumentów wreszcie rozpocznie się poważna debata nad kondycją władz lokalnych? Trudno chyba o jakiś uzasadniony optymizm, bowiem od razu publicznie rozległy się liczne głosy stające w obronie panującego stanu rzeczy. Jak choćby w sprawie postulowanego przez raport Hausnera ograniczenia wielokadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast , przy jednoczesnym wzmocnieniu pozycji gminnych rad samorządowych. Np. taki poseł Waldy Dzikowski czy Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich z punktu krytycznie oceniają pomysły wspomnianego ograniczenia liczby kadencji dla lokalnych włodarzy i nie dostrzegają potrzeby wzmocnienia pozycji organów stanowiących. A to przecież tylko niektóre przywary samorządów lokalnych. Chociaż sprawa kadencyjności włodarzy czy zwiększenie roli rad samorządowych ma jedną zaletę. Tzn. nie pociąga za sobą żadnych kosztów finansowych. Za to łatwo wymienić pozytywne skutki sanacyjne dla przywrócenia realnej demokracji na poziomie lokalnym.

Od lat już alarmujemy na niniejszych łamach o coraz marniejszym stanie demokracji lokalnej. W końcu doczekaliśmy się potwierdzenia naszych diagnoz w raportach Boniego i Hausnera. We wspomnianych dokumentach możemy przeczytać, że „pewnym miernikiem rozwoju demokracji może być liczba gmin, w których na wójta, burmistrza lub prezydenta stratował jeden kandydat”.

Okazuje się, że w ostatnich wyborach lokalnych (w 2010r.) w 294 gminach (11,9 proc. spośród wszystkich w kraju) o urzędy te ubiegał się tylko jeden kandydat!!! Okazuje się też, że najwięcej takich przypadków było w naszym województwie, czyli w Wielkopolsce.

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Z Sacałów do Normandii
Aktualności powiązane z galerią
» Z Sacałów do Normandii
zobacz galerię »
 
Kwiatków
foto
Aktualności powiązane z galerią
» Kwiatków Znika
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »