19 Kwiecień 2018 imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Felietony

Współpraca albo pół litra i ogórek
Dodano 16-01-2018 |
Komentarzy: 195

W minionym tygodniu z lokalnych mediów internetowych mogli...

czytaj więcej »
 
Za mundurem powiat sznurem?
Dodano 08-08-2017 |
Komentarzy: 1764

Okazuje się, że powiatowi decydenci maja szansę poćwiczyć swoją wyobraźni...

czytaj więcej »
 

 

Zobacz wszystkie: Felietony »

 

 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1231 opinii)
TAK
77% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Oświatowe przebudzenie w gminie Turek

Dodano dnia: 23-01-2013 00:00| Komentarzy: 0

Czy rodzicom potrzebna jest gmina?

Niż demograficzny zawitał do podstawówek i w obliczu tego faktu można powiedzieć „teraz się budzą”. Budzą się włodarze, których narastający problem widocznie przerasta, budzą się zatroskani rodzice, budzą się niepewni przyszłości nauczyciele. Społeczność bez dalszego oszukiwania się zaczyna powoli rozumieć, że nie wszystko wyglądało tak pomyślnie. Obudzili się także w gminie Turek.

Problemów do omówienia w gminnej oświacie jest wiele

Dlatego spotkanie zainicjowane przez radnych, w poniedziałek 14-go stycznia, było pierwszym z cyklu, sygnalizującym potrzebę dalszej dyskusji, zmierzającej w zamyśle do konkretnych rozwiązań, zwłaszcza względem „kurczących się”, przy jednoczesnym wzroście kosztów utrzymania, gminnych podstawówek.

Pierwszą część debaty koordynował wójt Karol Mikołajczyk. Przywołując prezentację „Zarządzanie oświatą   w kontekście budżetu gminy”, przygotowaną jeszcze w zeszłym roku przez Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych w Poznaniu, wójt starał się pokazać przybyłym licznie na spotkanie rodzicom, dyrektorom i pedagogom, zbierające się nad gminą czarne chmury. -Mówiąc o oświacie dzisiaj, na początku należy wyjaśnić, że absolutnie nikt z nas, ani ktokolwiek z radnych, ani ja, nie będziemy mówić o zamknięciu którejkolwiek ze szkół. Dementuję pojawiające się plotki jakoby planowano zamknięcie jednej szkoły - zapewniał wójt Mikołajczyk. W dalszej części podkreślił jednak potrzebę dyskusji wynikającą z rosnącego deficytu budżetowego w tym zarządzanym przez gminę obszarze. -Konstytucja gwarantuje dofinansowanie gminnej oświaty w postaci subwencji państwowych. Problem w tym, że tych subwencji otrzymujemy ok. 6 milionów złotych, a koszty związane z oświatą w zeszłym roku wyniosły ponad 13 milionów złotych. Samo bieżące utrzymanie, bez inwestycji, wyniosło ponad 10 milionów. Te nożyce, ta różnica między subwencją, a faktycznymi kosztami utrzymania systematycznie się powiększa. Jeżeli dzisiaj gmina dopłaca na bieżące utrzymanie oświaty 4 miliony, to na inne działania i inwestycje w gminie pozostaje nam jedynie dwa miliony złotych. Wobec groźby kar, musimy myśleć o zrobieniu kanalizacji, na którą trzeba przeznaczyć środki własne, w tej sytuacji pochodzące najprawdopodobniej z zaciągniętego kredytu. Wobec tych wyzwań, przy rosnących kosztach oświaty, oraz związanymi z wielką niepewnością funkcjonowania kopalni malejącymi wpływami do budżetu pochodzącymi od jej pracowników, pojawia się groźba bankructwa. U jej progu stoi już wiele gmin - tłumaczył z wyraźną bezradnością wójt.

Więcej w najnowszym wydatniu ET

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

OSTATNIE GALERIE

Z Sacałów do Normandii
Aktualności powiązane z galerią
» Z Sacałów do Normandii
zobacz galerię »
 
Kwiatków
foto
Aktualności powiązane z galerią
» Kwiatków Znika
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »