13 Lipiec 2020 imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Trudny rok na rynku pracy

Dodano dnia: 22-01-2013 00:00| Komentarzy: 4

Wraz z początkiem roku 2013 u drzwi Powiatowego Urzędu Pracy licznie zaczęli pojawiać się nowi bezrobotni. W efekcie na dzień 17 stycznia 2013r., liczba bezrobotnych w powiecie tureckim sięgnęła 4787 osób. Czyli w ciągu niespełna trzech tygodni (w stosunku do końca grudnia), liczba osób bez pracy powiększyła się w naszym powiecie o 438. A śledząc statystykę z lat poprzednich, można obawiać się, że najgorsze dopiero przed nami.

 

Bo turkowski PUP najwyższą stopę bezrobocia notował zawsze na koniec lutego. Dlatego o ocenę sytuacji i plany sprostania wyzwaniom czekającym nas w bieżącym roku poprosiliśmy Beatę Bartczak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Turku.

Echo Turku: Ostatnio wieje chłodem nie tylko z powodu mroźnej aury, ale i temperatura gospodarki wydaje się spadać. Jak ta słabsza koniunktura przekłada się na rynek pracy w powiecie tureckim?

Beata Bartczak: Trudno zaprzeczyć tezie o pogarszającej się sytuacji ekonomicznej. A to zjawisko zawsze przekłada się na coraz trudniejszą sytuację na rynku pracy. Z początkiem roku i w naszym urzędzie widoczne było zjawisko rejestrowania się nowych osób, które nie ze swojej winy utraciły pracę. Dotyczy to zwłaszcza pierwszej dekady stycznia, kiedy dziennie rejestrowało się po 20 takich osób. Chociaż w tym miejscu należy zaznaczyć, że co roku styczeń, oprócz lutego, zawsze należał do najtrudniejszych miesięcy na rynku pracy. Zjawisko to związane jest z przypadającym na koniec roku wygasaniem umów o pracę na czas określony, jak i zastojem na rynku prac sezonowych, a zwłaszcza w budownictwie. Dlatego trudno, żeby było inaczej w roku bieżącym. Na wzrost bezrobocia spory wpływ ma również fakt, że zawsze w tym czasie kończą się nasze programy na rynku pracy.

ET: Pomijając jednak wskazane wyżej prawidłowości, to czy można mówić o jakichś bardziej niepokojących zjawiskach na powiatowym rynku pracy?

B.B.: Ostatnio obserwujemy rejestrowanie się osób bezrobotnych powracających z pracy zagranicą. Musi też niepokoić fakt, że wśród 4787 zarejestrowanych bezrobotnych w naszym powiecie 2719 stanowią kobiety, a 2069 to panowie. Rysuje się wiec zjawisko, że wśród osób bez pracy mężczyźni stanowią aż 43 proc. A do niedawna było to rząd ok. 30 proc. Czyli obserwujemy zjawisko utraty pracy przez mężczyzn. Ten fakt musi martwić i budzić niepokój o kondycję nie tylko gospodarki, ale i w wymiarze ogólnospołecznym.

ET: A jak wygląda u nas statystyka bezrobocia w wymiarze wiekowym?

B.B.: W tym przypadku od dawna obserwujemy dwa zjawiska: coraz większy odsetek bezrobotnych wśród młodzieży, czyli w wieku do lat trzydziestu oraz osób w wieku 50 plus.

Cała rozmowa z dyrektor Beatą Bartczak w najnowszym wydaniu Echa Turku

 

 

Komentarze

Autor: X| Dodano: 29-01-2013 19:15
wystarczy sprawdzać ofert.... wszędzie doświadczenie a to doświadczenie skąd? jeszcze na tym samym stanowisku?
 
Autor: bezrobtna| Dodano: 29-01-2013 19:14
może jakieś sensowne szkolenia dla osób bezrobotnych, myślę że doradztwo zawodowe nie daje takich rezultatów ......
 
Autor: bezrobotna| Dodano: 29-01-2013 19:12
tak dokładnie. Może jak powiat turecki opuszczą wszyscy młodzi ludzie, wyjadą do innych miast lub za granicę to w końcu PUP podejdzie trochę inaczej do problmu ograniczania bezrobocia.
 
Autor: Emeryt| Dodano: 23-01-2013 10:14
A może jednak pracujący emeryci zabiorą swoje zabawki i nie obrażając się odejdą na oczekiwaną,zasłużoną sjestę. Czy nie zwolni się kilkadziesiąt etatów .Tego wymaga nasza religia ,a co na to Księża
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 85

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 195

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »