23 Czerwiec 2018 imieniny: Albina, Wandy, Zenona
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Felietony

Współpraca albo pół litra i ogórek
Dodano 16-01-2018 |
Komentarzy: 700

W minionym tygodniu z lokalnych mediów internetowych mogli...

czytaj więcej »
 
Za mundurem powiat sznurem?
Dodano 08-08-2017 |
Komentarzy: 2339

Okazuje się, że powiatowi decydenci maja szansę poćwiczyć swoją wyobraźni...

czytaj więcej »
 

 

Zobacz wszystkie: Felietony »

 

 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1245 opinii)
TAK
77% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Gdyby żaba mądra była, to by z garnka wyskoczyła

Dodano dnia: 22-12-2012 00:00| Komentarzy: 10

Wprawdzie do Świąt zostało jeszcze dni kilka, a do Sylwestra kilkanaście, to z racji kalendarza niniejszy komentarz jest ostatnią okazją do złożenia Czytelnikom Echa najlepszych życzeń świątecznych i noworocznych. Przy okazji niech będzie to też, skrócona z konieczności, próba podsumowania minionych dwunastu miesięcy. Bo też jak ocenić ten kończący się właśnie rok.

 

Oczywiście za punkt odniesienia biorąc Turek i okalający miasto powiat? Wprawdzie, co niektórzy mawiają, że rok 2012 byłby lepszy, gdyby... szybciej minął. Nie zadowalając się jedynie tak pesymistyczną oceną minionych dwunastu miesięcy spróbujemy przyjrzeć się temu okresowi wnikliwiej i może w sposób nieco bardziej wyważony. A wydarzeń i zjawisk rzutujących na ocenę minionego roku akurat ci u nas nie brakowało. Ot, z jednej strony weźmy taką finalizację wieloletnich korowodów z prywatyzacją miejscowej kopalni. Z przemysłu paliwowego przez cale dekady żyło miasto i połowa powiatu. Problem w tym, że chyba tylko po części udało się nam ten dar losu w pełni wykorzystać. Można bowiem odnieść wrażenie, że sporą część korzyści z tej branży najzwyczajniej przejedliśmy. I pewnie rok 2012 w annałach lokalnej historii zapisze się jako moment zwrotny, w którym dla Turku i okolic została zamknięta pewna epoka. Choć uczciwiej byłoby powiedzieć, że mamy tu do czynienia z początkiem końca ery węgla dla naszego regionu. Co dalej? No cóż, padające odpowiedzi wglądają dość mgliście. Będąc zaś nieco złośliwym (choć nie do końca) w większości dają się one sprowadzić do maksymy: - Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś tam nie było. Oby tylko nie sprawdził się modny u nas slogan marketingowy i Turek nie wrócił do epoki miasta w klimacie Mehoffera. Oby. A propos wspomnianego Mehoffera. Kojarzy się ona z pierwszą częścią ukończonych w 2012r. wielomilionowych inwestycji współfinansowanych ze środków unijnych. W maju oddano błyszczące nowością muzeum, a w listopadzie TSI i Turkowski Inkubator Przedsiębiorczości. Biorąc pod uwagę łączną wartość tych inwestycji idących w dziesiątki milionów, to trzeba przyznać, że „ciotka Unia była dla Turku bardzo hojna”. Starsi Czytelnicy pamiętają, że zaraz po wojnie równie ciepło za nieporównywalnie mniejszą hojność podobnie była wspominana „ciotka UNRA”. Mówiąc zaś bardziej serio, to rzeczona sprawa „mehofferyzacji” jest dość złożona. Bo z jednej strony mamy pięknie odrestaurowane dzieło krakowskiego artysty i przebudowane muzeum. To fakt. Ale jednocześnie należy pamiętać, że na utrzymanie tego ostatniego obiektu nie obejdzie się bez wydawania miliona rocznie. I to też fakt. Poza tym przestańmy opowiadać bajki, że teraz Turek zacznie przyciągać tłumy turystów.

Ostatni w tym roku felieton AJ - w 51 numerze Echa Turku - w sprzedaży do 31 grudnia

 

 

Komentarze

Autor: rysi| Dodano: 27-10-2013 16:19
Z tą żabą to było tak: Gdy wrzucisz żabę do gorącej wody to ona wyskoczy bo ją to boli. Ale gdy wrzucisz ją do wody zimnej i będziesz podgrzewał, to ugotujesz ją, a ona tego nie zauważy. W pewnym momencie tylko opadnie z sił i to już koniec. Nas też tak podgrzewają, jak nic nie zrobimy drastycznego to wkrótce będzie za późno. lachy.c0.pl
 
Autor: Alexander| Dodano: 09-02-2013 20:39
Ja proponuje nairejpw zabrać się za wszystkie reklamy ktf3re znajdują się na Modrzejowskiej, Warszawskiej, Targowej itp. z tego co wiem to ludzie wieszają reklamy bez zgody miasta, a jak są kontrole i karzą ściągnąć to owszem ściągają właściciela ale za parę dni reklamy dalej wieszają a jakby urząd miasta dał WYSOKĄ karę to by był spokf3j ! więc jaka polityka ?? po co mają reklamować się firmy na telebimie jak wieszają sobie co chcą i jak chcą ZA DARMO a Sosnowiec nic z tym nie robi dopiero jak spadnie komuś na głowę jakaś reklama to miasto zrobi z tym porządek a firmy zaczną się reklamować na telebimie ))Zgadzasz się z opinią? 1 0
 
Autor: do "do turkowianina"| Dodano: 22-01-2013 20:25
A teraz upodleni ludzie stoją po parę groszy zasiłku... jak k... różnica!!!????No, ale jak się siedzi za biurkiem urzędniczym,albo w jakiejś rezydencji, to pewnie dla ciebie lepiej. Nie dla wszystkich wyobraź sobie!!!
 
Autor: do turkowianina| Dodano: 29-12-2012 13:34
Szczególnie godnie stojąc w olbrzymich kolejkach z kartkami w ręku ,skamląc na stacji paliw o parę litrów paliwa ,bo kartki się skończyły.upodleni ludzie.
 
Autor: Turkowianin| Dodano: 25-12-2012 21:06
Gwoli prawdy należy podkreślić, że turek najbardziej rozwinął się w latach 60-tych i 70-tych, kiedy tp pobudowało państwo kopalnię, elektrownię, mirandę i ine zaklady pracy. Turek z miasta liczącego ok. 9 tys. mieszkańcow rozrósł się do miasta liczącego ponad 30 tys. mieszkańców. Ludzie mieli pracę i mogli godnie żyć. A dzisiaj co dzieje to lepiej nie mówić. A miało być lepiej ?
 
Autor: wiak| Dodano: 24-12-2012 15:23
Za kumuny było lepiej! Zgadzam się, polać mu!
 
Autor: Wróżka| Dodano: 23-12-2012 11:52
Jest w mitologii scena taka. Z łba Zeusa Atena skaka.Kto odgadnie ,co to było?. Które z Jarkowej głowy skoczyło
 
Autor: turkowiak| Dodano: 22-12-2012 13:59
Chłop swoje i baba swoje
 
Autor: warszawiak| Dodano: 22-12-2012 11:33
Nigdy jeszcze w Turku nie zakończono tylu ważnych i znaczących do przyszłości miasta inwestycji - a Jarek swoje
Autor: turkowiak| Dodano: 24-12-2012 00:53
Zakończono, i owszem, w ubiegłym wieku - kiedy powstawała Miranda, kiedy powstawała kopalnia i zakłay przemysłu owocowo-warzywnego. Tysiące ludzi znalazło zatrudnienie, a teraz. Co to za inwestycje? Mehoffer? jakis inkubator? Żenada, jak napisali na turek net - tyle hałasu o 10 miejsc pracy.
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Z Sacałów do Normandii
Aktualności powiązane z galerią
» Z Sacałów do Normandii
zobacz galerię »
 
Kwiatków
foto
Aktualności powiązane z galerią
» Kwiatków Znika
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »