10 Grudzień 2018 imieniny: Danieli, Bohdana, Julii
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1312 opinii)
TAK
76% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Kopalnia w adwentowym czasie

Dodano dnia: 02-12-2012 00:00| Komentarzy: 5

Turkowska Barbórka 2012

Niby jeszcze wszystko odbyło się po staremu, czyli na początek uroczysta msza św. w kościele pod wezwaniem św. Barbary, niby pełen gracji, w szumie kolorowych pióropuszy oraz pocztów sztandarowych, przemarsz do klubu Barbórka, a tam wręczanie górniczych szpad i kordzików. Choć już nie 4, a drugiego grudnia, czyli w minioną niedzielę i w dalekiej od spokoju atmosferze wyczekiwania.

Co burmistrz Zdzisław Czapla, nawiązując do właśnie rozpoczynającego się w kalendarzu katolickim Adwentu, ujął trafnie w swoim okolicznościowym wystąpieniu: -Kopalnia jest w okresie takiego Adwentu, czyli oczekiwania na przyjście nowego.

Co prawda, jak mówił Piotr Rybarski, prezes PAK KWB Adamów, już 2012 rok był dla adamowskiej kopalni najtrudniejszym w jej dziejach. A to za sprawą powszechnie znaną - braku węgla. Zaniechania poprzednich lat kładą się teraz cieniem na działalności kopalni i jej perspektywach. Spadek tegorocznego wydobycia węgla o niemal milion ton, przy jednoczesnym zdjęciu nadkładu o 18 proc. więcej niż w roku 2011 nie może napawać zbytnim optymizmem. Bo jak wiadomo, zdejmowanie nadkładu to jeden z kluczowych generatorów kosztów firmy żyjącej przecież ze sprzedaży węgla. I choć, jak mówił Rybarski, oczekiwaniem nowego właściciela jest powrót do wydobycia na poziomie 4,5 mln ton i wyżej, to czy kopalnia najgorsze ma za sobą? Zdaniem prezesa takie stwierdzenie byłoby zbyt ryzykowane, bo skala wyzwań jest ogromna. Nowa rzeczywistość przedsiębiorstwa, to nie tylko zmiana własnościowa, ale i fakt, że po oficjalnym zakończeniu prac na odkrywce Władysławów KWB Adamów jest już kopalnią z dwoma jedynie odkrywkami.

Więcej w najnowszym wydaniu Echa Turku

 

Komentarze

Autor: górnik| Dodano: 07-12-2012 07:02
Adwent to czas nadzieji
Autor: vx| Dodano: 08-12-2012 01:12
Nadziei?Ale na co? Że pan Bóg da rozum?Chyba za późno, wszyscy staliśmy w kolejce po kasę,kiedy Wszechmocny rozdawał szare komórki...
 
Autor: YUKa| Dodano: 06-12-2012 08:13
Przecież w Turku nie ma prawdziwych górników! Prawdziwy Górnik to 8 godzin pod ziemią fedruje i wychodzi czarny jak diabeł.
 
Autor: maleńka zaduma| Dodano: 06-12-2012 01:21
 Górnikom co odeszli - Jest w piersi mojej cichy grób, Żaden go kwiat nie stroi ł żaden tam nie leży trup w śmiertelnej swej ostoi... Nie dzwoni nad nim dzwonów spiż, Nie ciężą ziemi bryły; Nie sterczy kamień ani krzyż u cichej tej mogiły... Tylko w nią zapadł promień ten, Co złocił moje życie... Tylko w niej leży cichy mój sen i ufne serca bicie. Maria Konopnicka
 
Autor: xz| Dodano: 05-12-2012 18:48
pan burmistrz to nam wieczny adwent zapewnił...
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Splątani… znów zapracowani
Dodano 16-10-2018 |
Komentarzy: 5

Warsztatami w Uniejowie i Zadzimiu...

czytaj więcej »
 
ZABIERZ UNIEJÓW DO DOMU
Dodano 03-10-2018 |
Komentarzy: 5

Wykształciły się, żyją i rozwijają w wodzie geotermalnej pochodzącej z te...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Sztuka na ulicy 2018
Turkowski rynek dawno nie był areną dla tak wielu interesujących wydarzeń, w których mieli okazję uczestniczyć turkowianie w ubiegłą niedzielę. Przepiękna i wciąż letnia aura była tylko jedną z przyczyn, dla których zjawiło się ich tylu. Drugą było niewątpliwie wręczanie stypendiów burmistrza Turku. W tym roku otrzymało je aż 323 uczniów szkół różnych szczebli!
zobacz galerię »
 
Profim
Aktualności powiązane z galerią
» Lokalne korzenie, światowa jakość
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »