08 Lipiec 2020 imieniny: Arnolda, Edgara, Elżbiety
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Kopalnia przeżyje elektrownię, ale co dalej?

Dodano dnia: 27-11-2012 00:00| Komentarzy: 4

Nie będzie zwolnień grupowych, powstaną spółki

Chyba nikogo nie powinien dziwić niepokój o przyszłość naszego regionu jaki wywołała oficjalna zapowiedź, że z początkiem roku 2018 planuje się wyłączenie z ruchu Elektrowni Adamów i związane z tym dalsze konsekwencje. Z okazji zbliżającego się Barbórkowego Święta o jakąś dawkę optymizmu zwracamy się do Piotra Rybarskiego, prezesa firmy stanowiącej dotąd fundament miejscowego przemysłu paliwowo-energetycznego

 

Piotr Rybarski: -Na dzień dzisiejszy Elektrownia Adamów, która nie ma instalacji odsiarczania faktycznie musi zakończyć pracę 31 grudnia 2017r. Bowiem wraz ze wspomnianą datą mija w tym przypadku okres derogacji i dlatego elektrownia będzie musiała być wyłączona z ruchu. Warto przy tym jednak pamiętać, że tylko dzięki doskonałej jakości węgla z adamowskiej kopalni ten czas mógł być tak wydłużony. Zaraz jednak muszę sprostować błędną pogłoskę, która pojawiła się także na łamach Echa Turku, jakoby wyłączenie z ruchu elektrowni oznaczało koniec funkcjonowania kopalni.

E.T: -Jak już powiedzieliśmy, to bardzo dobra informacja dla turkowian. Choć jeszcze bardziej uspokajające byłoby jej doprecyzowanie. Tzn. czy są np. plany odnośnie sposobów tego transportowania do wspomnianej załadowni z odkrywek Adamów i Koźmin. Bo w tym przypadku chyba jakoś trudno jest sobie wyobrazić transport kołowy. To minimum dziesięć tysięcy ton węgla dziennie, a więc kilkaset dużych ciężarówek na dobę po lokalnych drogach.

P.R.: -Kwestia transportu węgla z Adamowa do elektrowni konińskich jest przedmiotem analiz. Są rozważane warianty zarówno transportu kołowego jak i kolejowego. To bardzo ważny problem do rozwiązania. Zwłaszcza uwzględniając fakt, że po 2017 elektrowniom konińskim zacznie brakować węgla z tamtejszych złóż. Podkreślić trzeba, że obecne złoża Adamowa zapewnią funkcjonowanie do roku 2024.

E.T.:-Wspomniał Pan o kilkunastu milionach ton węgla do wydobycia z adamowskiej kopalni, co dla turkowskiego przemysłu paliwowo-energetycznego oznacza perspektywę funkcjonowania jedynie dalszych 3-4 lat po roku 2017. I to w okrojonym do kopalni kształcie. A z oficjalnych komunikatów ZE PAK wynika, że właściciele i kierownictwo tej grupy energetycznej stoi przed dylematem: postawienia na gaz czy jednak na węgiel. Ostateczne decyzje mają zapaść w ciągu dwóch lat.

P.R.: -Istotnie, ten problem jest elementem analizy na płaszczyźnie technicznej i ekonomicznej. Pamiętając cały czas, że obecna cena gazu jest za wysoka. Na razie nic nie jest przesądzone. Bo jednocześnie rozważana jest dalsze oparcie energetyki ZE PAK na węglu. A konkretnie na złożach Piaski oraz Grochowy i Siąszyce. Szacuje się, że ich łączne zasoby sięgają 125-130 mln ton węgla, co stwarza realne przesłanki zbudowania na tej bazie nowej siłowni na węgiel. Rachunek ekonomiczny przesądzi czy taka ewentualna elektrownia mogłaby powstać w bliskiej okolicy wspomnianych złóż, czy też zbudowana by została na miejscu Elektrowni Adamów. Ze swej strony jestem przeświadczony, że w ciągu dwóch lat możemy być posiadaczami koncesji wydobywczej na złoże Grochowy i Siąszyce. Tak więc, podkreślam raz jeszcze – jeszcze nic nie jest przesądzone.

Jak bedzie wyglądala restruktyryzacja zatrudnienia w firmie? Jak wynik ekonomiczny wpłynie na tegoroczne premie w kopalni. I czy węgiel można wozić ciężarówkami? - caly wywiad w aktualnym wydaniu Echa Turku

 

 

Komentarze

Autor: AMivewrelve| Dodano: 22-06-2020 22:59
cialis treats
 
Autor: AMivewrelve| Dodano: 17-06-2020 23:33
buy cheap cialis
 
Autor: bullshit| Dodano: 11-12-2012 19:21
bullshit
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 85

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 191

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »