20 Październik 2019 imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Listy do redakcji

Pobożność rozumu nie zastąpi, czyli
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 112

Nie wybijać innym zębów, by nie jedli mięsa w Wielki Post<...

czytaj więcej »
 
My, lenie i obiboki mówimy: dość tych kłamstw!
Dodano 17-04-2019 |
Komentarzy: 213

Kiedy mamy ograniczony budżet, to najczęściej, żeby komuś dać wcześniej t...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Listy do redakcji »

 

 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1385 opinii)
TAK
76% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Powiatyzacja, czyli nie taki diabeł straszny, jak go maluje Ryszard Bartosik

Dodano dnia: 01-03-2011 19:35| Komentarzy: 3

Na spotkaniu noworocznym pozwoliłem sobie rozpocząć dyskusję na temat przyszłości naszego szpitala. Spotkałem się z zarzutem, że chcę dyskutować, a nie przedstawiam harmonogramu działań. Zawsze uważałem, że u nas w Turku i powiecie brakowało publicznej debaty nad najważniejszymi problemami. Jest czas dyskusji, czas podjęcia decyzji i czas jej realizacji. Harmonogram jest elementem decyzji. Uważam, że debata rozpoczęła się w optymalnym momencie, gdy w parlamencie procedowany jest pakiet ustaw zdrowotnych, w tym i podstawowa ustawa o działalności leczniczej. Można spodziewać się jej uchwalenia jeszcze przed wakacjami. I ten czas chciałem wykorzystać na naszą turkowską debatę. Zakładam, że wszyscy wypowiadający się publicznie wiedzą o czym jest mowa. W formalno-prawnym rozumieniu owa powiatyzacja jest komercjalizacją, mającą doprowadzić do przekształcenia szpitala w spółkę, która w 100% będzie własnością samorządu powiatowego, z wszystkimi zaletami i wadami takiego rozwiązania. Ponadto trudno występować z harmonogramem, gdy nie można wykluczyć jakiś zmian w projekcie ustawy na etapie prac parlamentarnych (np. termin wejścia w życie tych przepisów).

Zwiększenie nadzoru właścicielskiego

Dlaczego powiatyzacja - jednym z powodów jest wzmocnienie nadzoru właścicielskiego przez powiat oraz zwiększenia jego odpowiedzialności za sytuację finansową szpitala. W stanie obecnym przy trudnościach finansowych (o co w służbie zdrowia nie jest trudno, co widzimy na przykładzie m.in. naszego szpitala), to powiat jest odpowiedzialny za całość jego zadłużenia. Dyrektor SP ZOZ nie ponosi praktycznie żadnej odpowiedzialności za swoje błędne decyzje. Odpowiedzialność dyrektora szpitala, działającego w formie spółki, jest już o wiele większa. Forma spółki sprzyja efektywnemu zarządzaniu, otwiera nowe możliwości uzyskiwania przychodów, racjonalizuje gospodarowanie.

Szansa na oddłużenie szpitala

W pakiecie ustaw zdrowotnych odnajdziemy zapisy mówiące, że w przypadku generowania strat przez szpitale, samorządy będą musiały pokryć te straty w ciągu trzech miesięcy od zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Jeżeli samorządy ich nie pokryją, to i tak będą zobligowane w ciągu roku przekształcić SP ZOZ w spółkę. Jednak samorządy, które same podejmą się przekształcania szpitala, czyli tak jak w naszym przypadku podejmą się jego powiatyzacji, będą mogły liczyć na pomoc w spłacie jego długów.

Powstająca w wyniku przekształceń spółka będzie miała zapewnioną możliwość działania, bez obciążenia długami SP ZOZ. Elementami wsparcia ze strony rządu będzie umorzenie zobowiązań publicznoprawnych oraz przekazanie dotacji samorządom na pokrycie zobowiązań cywilnoprawnych, także zobowiązań cywilnoprawnych wynikających z zaciągniętych kredytów bankowych.

Moim zdaniem warto z tego skorzystać. Nasz szpital od wielu lat jest chronicznie zadłużony. Porównałbym to do długotrwałej wysokiej gorączki u pacjenta. Taki stan jest niebezpieczny dla zdrowia. Powiatyzacja jest szansą m.in. na zbicie tej gorączki, czyli jest szansą na oddłużenie szpitala.

Demagogia środowisk skupionych wokół PiS

Politycy PiSu zamiennie stosują pojęcia powiatyzacja i prywatyzacja. Ubolewam nad ich niską świadomością i brakiem elementarnej wiedzy na ten temat. Rok temu Ryszard Bartosik był gorącym zwolennikiem bliźniaczo podobnego procesu do powiatyzacji. Chciał by powiat wraz z miastem przejął (stał się współwłaścicielem) PKS Spółka Akcyjna w Turku. Czy głosił wówczas, że chce prywatyzować PKS?

Ostatnia nadaktywność medialna byłego starosty to nic innego jak demagogia i prymitywny populizm. W podobny sposób działa niewielka grupka skupiona wokół małżeństwa Kołatów z turkowskiego pogotowia. Zamiast zająć się pracą, swoją energię kierują na podsycanie niepokoju wśród załogi szpitala. Nie tędy droga.

Pracownicy szpitala nie muszą się obawiać o formułę swojego zatrudnienia. Z dniem przekształcenia SP ZOZu staną się, z mocy prawa, pracownikami spółki. Spółka powstała w wyniku przekształcenia będzie następcą prawnym zakładu, wstępując w jego prawa i obowiązki.

Szansa na zmianę na plus

Dla pacjenta najważniejsza jest wysoka jakość usług oraz standard pobytu. Ważne jest, by nie trzeba było długo czekać, by się do niego dostać oraz żeby leczenie było finansowane z ubezpieczenia. Czy te wszystkie warunki są spełnione w naszym chronicznie zadłużonym szpitalu? Czy nasz SP ZOZ zapewnia warunki, w których pacjent czuje się jak w domu? Czy jakość usług np. na wydziale wewnętrznym jest zadowalająca? Powiatyzacja jest szansą na zmianę tego wszystkiego na plus.

Dariusz Młynarczyk

 

Komentarze

Autor: Delia| Dodano: 08-09-2016 21:56
A piece of eriutdion unlike any other!
 
Autor: zadziwiony| Dodano: 02-03-2011 23:06
zgadzam się, sama zmiana formuły prawnej niczego nie wniesie. a co za tą zmianą?? tego nie wiemy.a kołatów podobno nie było na tv trwam sprzed szpitala?ciekawe
 
Autor: polemista| Dodano: 02-03-2011 21:53
litania "korzyści" jakie mają niby nastać poprzez samą zmianę formy prawnej sp zoz przypomina mi nieco rozumowanie dziecka, które wierzy, że "hokus pokus" może zmienić rzeczywistość. szanowny panie starosto, otóż może pana zdziwię, ale nie moŻe :). jak dotąd posługuje się pan tylko sloganami - i słowem "proszę mi wierzyć". a co jeśli ktoś jest wredny i jednak panu nie wierzy? proszę niech pan pokaże liczby i opisze założenia na jakich pan te liczby otrzymał.
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 12

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 95

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »