19 Kwiecień 2018 imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Felietony

Współpraca albo pół litra i ogórek
Dodano 16-01-2018 |
Komentarzy: 198

W minionym tygodniu z lokalnych mediów internetowych mogli...

czytaj więcej »
 
Za mundurem powiat sznurem?
Dodano 08-08-2017 |
Komentarzy: 1766

Okazuje się, że powiatowi decydenci maja szansę poćwiczyć swoją wyobraźni...

czytaj więcej »
 

 

Zobacz wszystkie: Felietony »

 

 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1231 opinii)
TAK
77% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Potrójne święto w Tuliszkowie

Dodano dnia: 23-10-2012 00:00| Komentarzy: 0

W ubiegłym tygodniu tuliszkowianie mieli aż trzy powody do świętowania. Choć nie wszyscy byli zadowoleni, uroczystości postanowiono połączyć i jednego dnia uczcić odsłonięcie pomnika Powstańców 1863 roku, 75-lecie oddania do użytku budynku szkoły oraz Dzień Nauczyciela

Poniedziałkowe (15 października) świętowanie rozpoczęto od tradycyjnej Mszy św. w parafialnym kościele. Przewodniczył jej biskup Stanisław Gębicki, a celebrowali ją także związani z Tuliszkowem księża: proboszcz Stanisław Nowak, Marek Michalski, Tomasz Kalinowski, Karol Zając i Marcin Sadownik.

Z kościoła uroczysty korowód przemaszerował przed pomnik przy Zespole Szkół w Tuliszkowie. W pochodzie prowadzonym przez kpt. Marka Mazurka, maszerowały poczty sztandarowe, duchowieństwo, władze miasta, goście, nauczyciele i orkiestra PAK KWB „Adamów”. Tam odbyło się wmurowanie aktu erekcyjnego, a także odsłonięcie dwóch tablic. Pierwsza, upamiętniać ma powstańców - Józefa Morawskiego, Ignacego Piotrowskiego, Marcelego Wojciechowskiego - mieszkańców miasta i okolic, których ofiara życia stała się lekcją patriotyzmu dla wielu następnych pokoleń. Druga tablica, pochodzi z oryginalnego pomnika powstańców, który stanął w 1937 roku, prawie w tym samym miejscu, co jego właśnie odsłonięta replika. Udało ją się ocalić, kiedy w 1940 roku pomnik zburzyli hitlerowcy. Jak mówił przed kilkoma miesiącami Mirosław Rojek, trzeba zacząć na nowo pielęgnować więzi między nami, gdyż nic nie zostało nam dane na zawsze. Dlatego podjęto decyzję o jego odbudowie. W lutym tego roku powołany został Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Powstańców Styczniowych. Znaleźli się w nim samorządowcy, pracownicy jednostek organizacyjnych gminy, przedstawiciele mieszkańców Tuliszkowa i duchowni. Pieniądze na ten cel udało się zebrać dzięki ofiarności, i to nie tylko mieszkańców gminy. -Ludzie najczęściej są ludźmi. Myślą o pożywieniu, dachu nad głową, szczelnych oknach chroniących przed wiatrem historii. Dopiero, gdy drzwi już zostaną wyważone, a szyby wybite, hierarchia ważności spraw się zmienia. I wtedy stają się kimś więcej. Ale żadnego bohaterstwa nie da się zaplanować, może się ono jedynie przytrafić. W Polsce, częściej, niż pod innym niebem. Stajemy dzisiaj w tym miejscu żeby uczcić pamięć mieszkańców Tuliszkowa i okolicznych miejscowości, uczestników Powstania Styczniowego 1863 r., których historia postawiła przed najważniejszymi wyborami: pomiędzy prawdą i kłamstwem, dobrem i złem, życiem i śmiercią – mówił Mirosław Rojek, prowadzący uroczystości dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tuliszkowie.

A cała relacja z potrójnego święta w Tuliszkowie - już od wtorku w Echo Turku

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

OSTATNIE GALERIE

Z Sacałów do Normandii
Aktualności powiązane z galerią
» Z Sacałów do Normandii
zobacz galerię »
 
Kwiatków
foto
Aktualności powiązane z galerią
» Kwiatków Znika
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »