22 Październik 2019 imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Listy do redakcji

Pobożność rozumu nie zastąpi, czyli
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 124

Nie wybijać innym zębów, by nie jedli mięsa w Wielki Post<...

czytaj więcej »
 
My, lenie i obiboki mówimy: dość tych kłamstw!
Dodano 17-04-2019 |
Komentarzy: 225

Kiedy mamy ograniczony budżet, to najczęściej, żeby komuś dać wcześniej t...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Listy do redakcji »

 

 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1385 opinii)
TAK
76% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Szpital w oczach Ryszarda Bartosika

Dodano dnia: 01-03-2011 19:06| Komentarzy: 0

Warto wyjaśnić z czym wiąże się ogłoszony przez starostę tureckiego pomysł powiatyzacji szpitala w Turku. Tajemnicza pwiatyzacja to komercjalizacja, czyli przekształcenie SP ZOZ w Turku, w spółkę prawa handlowego i likwidacja publicznego podmiotu jakim jest obecnie nasz szpital. Powołana zostanie spółka, której właścicielem będzie powiat. SP ZOZ zostanie zlikwidowany, pracownicy stracą więc pracę w szpitalu, a zadłużenie musi przejąć powiat.

Niestety w nowej spółce nie wszyscy obecni pracownicy szpitala muszą znaleźć zatrudnienie. Zależeć to będzie od koncepcji zarządu nowej spółki-szpitala, który zatrudni na nowych warunkach pracowników wedle swojego uznania.

Bezwzględnie należy pochylić się na sprawą najistotniejszą, którą jest bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców naszego powiatu. Prawdą jest, że jeżeli powiatowy szpital-spółka podpisze kontrakt z NFZ, pacjent będzie miał zagwarantowane darmowe leczenie w ramach finansowania z Funduszu. Jednak pomimo bezpłatnego leczenia, jego zakres będzie mniejszy niż dziś, gdyż środki NFZ będą musiały wystarczyć nie tylko na pokrycie kosztów leczenia, płac personelu i utrzymania szpitala, ale również zysku właściciela. Jeśli zatem dzisiaj środki te są niewystarczające, to po komercjalizacji lub prywatyzacji szpitali na samo leczenie będzie ich jeszcze mniej niż dzisiaj. W efekcie działający w reżimie spółki prawa handlowego szpital będzie musiał odmawiać leczenia, bądź też żądać od pacjenta pokrycia części lub całości jego kosztów. A ci, których nie będzie na to stać, zostaną pacjentami drugiej kategorii.

Powstanie więc nowy podmiot, spółka prawa handlowego. Powołana zostanie rada nadzorcza, a następnie prezes lub zarząd spółki. Celem działania spółki jest, jak wszyscy wiemy, osiąganie zysku. Zarządzający placówką będzie zatem dążył do maksymalizacji zysku, ograniczając zatrudnienie w szpitalu i zmniejszając dostępność kosztochłonnych dla niego usług medycznych. Będzie wiec likwidował oddziały niskodochodowe. Szpital-spółka będzie ograniczał oddziały, gdzie konieczna jest duża obsada personelu i które generują duże koszty. Cała działalność lecznicza opiera się więc na osiągnieciu zysku, co jest oczywiste w gospodarce rynkowej. Oczywiste jeśli przyjmuje się, że świadczenie usług zdrowotnych, ochrona zdrowia, jest takim samym towarem jak każdy inny. W cywilizowanym świecie, takie założenie jest jednak nie do przyjęcia. Są i będą zabiegi kosztowne i niedochodowe, które wykonywać trzeba, aby ratować to co najcenniejsze, życie ludzkie. Opieka zdrowotna, która jest nastawiona wyłącznie na zysk, to najgorsze rozwiązanie z możliwych. Samorządowy szpital-spółka nie może przynosić strat. Więc nie będzie wykonywał usług, które są nieopłacalne. W przeciwnym razie istnieje zagrożenie upadłości spółki.

Prywatyzacja szpitali –spółek powiatowych wydaje się nieuchronna co najmniej z dwóch powodów. Szpitale takie jak w Turku, dla których organem założycielskim jest samorząd powiatowy, wymagają modernizacji i remontów, a także zakupu nowoczesnego sprzętu medycznego. Powiat nie posiada środków finansowych na takie przedsięwzięcia. Powołanie spółki będzie wiec sygnałem do poszukiwania inwestorów, którzy będą skłonni zainwestować w naszą powiatową lecznicę. Inwestorzy wykładając duże pieniądze będą chcieli mieć wpływ na zarządzanie spółką, a to daje im tylko posiadanie pakietu większościowego. Spółka samorządowa błyskawicznie może stać się spółką prywatną.

Tymczasem bilans tureckiego SP ZOZ w ostatnich czterech latach jest dodatni, zadłużenie zmniejszyło się z 14 mln do 9,3 mln złotych, nie ma zobowiązań wymagalnych. Nasza powiatowa lecznica zachowuje płynność finansową, a NFZ jest jej winien pieniądze za tzw. nadwykonania. Dokonano też inwestycji na kwotę 6 mln złotych z udziałem środków zewnętrznych (blok operacyjny, nowe karetki, izba przyjęć, apteka). Pozyskane zostały środki na dalsze remonty, które wyniosą ponad 6 mln zł. Jak widać stało się to w obecnej formule prawnej SP ZOZ, bez potrzeby przekształcania w spółkę. I jest to najlepszy dowód na to, że właściwe zarządzanie, a nie formuła właścicielska przynosi odpowiednie efekty.

Głównym problemem służby zdrowia nie jest wcale mityczne złe zarządzanie, ale niedofinansowanie. Ponieważ rozwiązanie tego problemu byłoby możliwe tylko w ramach generalnej reformy finansów publicznych, a tej rząd nie jest w stanie przeprowadzić, lansowany jest pomysł pozbycia się kłopotu, poprzez zrzucenie go na barki samorządów. Zamiast prawdziwej reformy mamy zatem zwykłą ucieczkę od problemu i zarazem od odpowiedzialności za konsekwencje własnych pomysłów. Dlatego też samorządowcy PO chroniąc obecny rząd prą wręcz do komercjalizacji szpitali. Ma to służyć również ugruntowaniu poglądu, że to nie rząd Platformy prywatyzuje szpitale, tylko samorządy. Jest tylko „mały” problem, ważniejszy od interesów partii rządzącej, odpowiedzialność za zdrowie i życie ludzkie.

Ryszard Bartosik  Radny PiS Rady Powiatu Tueckiego

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 19

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 110

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »