14 Sierpień 2020 imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Pilnujmy ryneczku!!!

Dodano dnia: 18-09-2012 00:00| Komentarzy: 6

Nędza społeczeństwa obywatelskiego

Na razie było nas niewiele, a to od nas zależeć będzie funkcja i wygląd centralnej części miasta. W Pamiętajmy – nieobecni nie mają głosu! Następne spotkanie 20 września

 

Trudno o większy optymizm po środowej (12 września) inauguracji konsultacji społecznych mających nadać kształt planowanej renowacji placów Wojska Polskiego i Henryka Sienkiewicza wraz z przylegającymi doń starymi kwartałami Turku. Wprawdzie środowe spotkanie miało charakter jedynie wprowadzenia do szerszej debaty publicznej, ale z racji nazbyt „przegadanej” formy w tylko minimalnym stopniu spełniło stawiane przez organizatorów zadanie. Czyli bycia swoistym zaczynem aktywności obywatelskiej. Wypada mieć tylko nadzieję, że kolejne planowane spotkania okażą się bardziej owocne i inspirujące.

Wypadałoby jedynie przyklasnąć tezie postawionej na wstępie przez burmistrza Zdzisława Czaplę, że „ocena jakości przestrzeni centrum jest bardzo ważną sprawą”. Bieda w tym, że przez całe dekady tan na pozór dość banalna prawda raczej nie była przedmiotem debaty publicznej. Ale jak to mówią – lepiej późno niż wcale. Stąd może i ta spóźniona o dekady deklaracja burmistrza Czapli, ze centralne place Turku potrzebują takiej zmiany.

Na moderatora i organizatora całej dyskusji o przyszłości starych kwartałów Turku wyznaczona została Dagmara Mliczyńska-Hajda. Wybór padł na absolwentkę Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej oraz licznych studiów podyplomowych (Politechnika Krakowska, Uniwersytet Śląski i University of Minnesota). Pani moderator jest ekspertem w dziedzinie gospodarki przestrzennej, rozwoju miast i ich rewitalizacji oraz współpracowniczką, doradczynią i konsultantką miast, regionów, instytucji samorządowych, placówek naukowo-badawczych oraz organów UE. Wśród jej licznych kompetencji i tytułów wypada również wymienić status biegłej sądowej w zakresie planowania przestrzennego, projektowania architektonicznego i ochrony zabytków. Że o kilkudziesięciu publikacjach z tych dziedzin nie wspomnimy.

I taka właśnie osoba zaproponowała turkowianom przybyłym do Miejskiego Domu Kultury uczestnictwo w dyskusji, której celem ma być wypracowanie koncepcji starych kwartałów miasta ze szczególnym uwzględnieniem ryneczku i placu Sienkiewicza. W zamyśle prowadzącej środowe spotkanie miało być ono poświęcone swoistej „rozprawie o metodzie” dalszych prac. Zaznaczmy od razu, że wiodącą ideą tejże metody jest partycypacja (uczestnictwo) obywateli w kształtowaniu koncepcji, wizji swojego miasta. Na wstępie prowadząca spotkanie wskazała jeden z kluczowych błędów takich debat, którym jest zbytnie koncentrowanie się na wyglądzie detali przestrzeni miejskiej, a nie na tym, czym ta przestrzeń ma być i jak z niej chcemy korzystać.

Więcej na temat środowego spotkania - czytaj w aktualnym wydaniu Echa Turku

 

Komentarze

Autor: AMivewrelve| Dodano: 22-06-2020 19:51
cialis order online
 
Autor: AMivewrelve| Dodano: 17-06-2020 18:12
cialis without prescription
 
Autor: turkowianka| Dodano: 19-09-2012 22:16
O co chodzi to widac na makietach wystawionych w sali debaty w MDK,na tle których fotografuje się zebranych mieszkańców, a są to koszmarne projekty biura Limba z Krakowa wybrane przez kilku urzędników w 2008, podsuwają je(jak za dawnych lat) aby mieszkańcy wiedzieli co "powinno im się podobac", a za publiczne pieniądze urządzają sterowane debaty aby przyklepac ten koszmarny projekt,który zniszczy naszą piękną starówkę i zamieni ją w pusty plac widmo.To dobrze,że nawołujecie do udziału,ale tak inteligentny prowadzący może kierowac debatę swoimi torami, a słuszne głosy mieszkańców nie będą brane pod uwagę.
Autor: jak turkowianka do turkowianki| Dodano: 19-09-2012 23:30
No to przyjdź kobieto i pilnuj, a nie lamentuj. Przyprowadź ze sobą ludzi. Jak każdy przyjdzie, to nikt nikim sterować nie będzie. Ja tam się nie dam sterować!
 
Autor: turkowianka| Dodano: 18-09-2012 03:02
Turkowianie, konsultacje społeczne to ściema,te projekty są już ustalone, organizuje się sterowane konsultacje.Kawiarenkii ogródki piwne nie powstaną, chyba że burmistrz będzie je dotował.Kaliska jest deptakiem od wielu lat i tam ani kawiarenki ani nowe ogródki piwne nie powstały,to się w Turku nie opłaca.Turkowianie nie jadają posiłków w restauracjach czy kawiarniach,trochę ruch jest w sobotę,ale to za mało.W Turku restauracje utrzymują się z wesel a to wymaga wielu parkingów.Likwidacja parkingow w centrum miasta to błąd.Tam gdzie nie ma parkingów umiera handel,usługi.Będzie pusty rynek widmo.Obecnie to są setki miejsc pracy. Rada to nowy plan ruchu dla miasta i więcej parkingów.
Autor: ten co był| Dodano: 18-09-2012 23:56
ściemia to sama jesteś.nie byłaś, gadasz głupoty,że aż wstyd.Przyjdź i dowiedz się o co chodzi zanim znó wyskoczysz jak Filip z konopi
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 85

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 195

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »