10 Lipiec 2020 imieniny: Filipa, Sylwany, Witalisa
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Termy chcą przejąć powiatowy szpital

Dodano dnia: 28-02-2011 18:35| Komentarzy: 5

Podczas sesji Rady Miejskiej w Uniejowie burmistrz poinformował o planach przejęcia poddębickiego szpitala przez spółkę Termy Uniejów. Radna Kowalczyk poróżniła się z radnym Wójcikiem w kwestii targowiska przy ulicy Targowej. Urszula Urbaniak domagała się egzekwowania od właścicieli posesji uprzątania śniegu z chodników.

Na szóstą w tej kadencji sesję Rady Miejskiej w Uniejowie przybyła tak duża liczba osób, że sala obrad Urzędu Miejskiego z trudnością ich pomieściła. Uczestników sesji powitał Janusz Kosmalski – przewodniczący Rady Miejskiej. Byli wśród nich: Stanisław Olas – poseł na Sejm RP, Jerzy Tybura – członek Zarządu Powiatu Poddębickiego i aspirant Dariusz Kołuda – pełniący obowiązki kierownika Komisariatu Policji w Uniejowie. Radny Marek Cybulski, który zapoznał się z protokółem z poprzedniej sesji nie wniósł do niego żadnych uwag, toteż radni przyjęli go jednogłośnie. 
Piją za wysępione pieniądze
W wolnych wnioskach Marcin Grabowski – przewodniczący Zarządu Osiedla Miasto Uniejów, zwrócił się do komisji rozwiązywania problemów alkoholowych i do aspiranta Kołudy o reakcję na grupy młodych ludzi spożywających alkohol przed sklepami. Nie dość, że naruszają w ten sposób ustawę o wychowaniu w trzeźwości, to na dodatek ubliżają przechodniom. Radna Krystyna Kowalczyk powiedziała, że komisja niewiele w tej sprawie może zdziałać, ponieważ o każdej kontroli w sklepie musi uprzedzać jego właściciela. Ona doskonale wie, że młodzież gimnazjalna i licealna kupuje w sklepach małe butelki alkoholu. Spożywanie alkoholu jest nagminne nie tylko w Uniejowie, ale także przy wiejskich sklepach. Radna Kowalczyk zwracała się w tej sprawie do poprzedniego komendanta uniejowskiego komisariatu, ale bezskutecznie. Nowego poinformowała także o ,,libacjach na skwerze za wysępione pieniądze’’ oraz o ,,zakłócaniu przez młodzież spokoju nocnego’’. Urszula Urbaniak – przewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa, domagała się wyegzekwowania od właścicieli posesji, obowiązku odśnieżania chodników. Teresa Łuczak – prezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego ,,U Bogumiła’’ zwróciła uwagę na samochody parkujące na chodnikach. Prowadzi to do tego, że przechodnie muszą schodzić na jezdnię, a są wśród nich dzieci udające się do szkoły. Mówiła też o drodze powiatowej w kierunku ogrodu działkowego. Została ona częściowo zaorana przez rolników posiadających przy niej pola, tak że dwa pojazdy nie są w stanie się tam wyminąć.
Wezmą szpital?
Burmistrz Józef Kaczmarek przedstawił Andrzeja Malinowskiego, nowego sekretarza miasta oraz Macieja Janeckiego – nowego dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Uniejowie. Wyraził nadzieję, że będzie to wzmocnienie gminy. Poinformował o swojej obecności na wszystkich sołeckich zebraniach wyborczych. Objeżdżając gminę widział pozaorywane rowy. Woda nie mając gdzie spływać, niszczy drogi. Problemem są TIR-y wjeżdżające do centrum Uniejowa, które niszczą nawierzchnię ulic. Burmistrz zapowiedział, egzekwowanie od niezdyscyplinowanych rolników przywrócenie pasa drogowego do pierwotnego stanu, włącznie z ponownym wykopaniem rowów. Jego zdaniem naprawianie dróg w wielu miejscach nie ma sensu, ponieważ wysypany żwir za chwilę jest już worany w polę. Poinformował też o przygotowywaniu dokumentacji na kompleksową modernizację dróg gminnych i zabiegi o umiejscowienie karetki pogotowia ratunkowego na terenie Uniejowa.
Sensacyjną była informacja burmistrza, że Termy Uniejów sp. z o.o. gotowe są przejąć szpital w Poddębicach. Zdaniem Kaczmarka, ta oferta wychodzi naprzeciw władzom powiatu, które nie radzą sobie z mocno zadłużonym szpitalem powiatowym. Jak zapewnia, Termy są w stanie wyciągnąć go z kryzysu. Zapowiedział też sprywatyzowanie restauracji Termalna. Zademonstrował wizualizację nowych obiektów termalnych. Zakończył się już przetarg na nowe baseny. Inwestycja ma zakończyć się do końca kwietnia 2012 roku. Za 10 mln zł wyremontowany zostanie zamek. Uczestnicy sesji mogli obejrzeć wizualizację kilku zamkowych komnat, w tym sali rycerskiej. Była też mowa o inwestycjach w Spycimierzu a przede wszystkim remoncie szkoły. Zmienione zostanie porycie dachu, założona nowa stolarka, a budynek ocieplony. Burmistrz spotkał się z władzami województwa w sprawie modernizacji drogi Uniejów-Dąbie. Wpisana została do tegorocznego budżetu. Jedynym utrudnieniem jest realizacja tej inwestycji na terenie Uniejowa. Burmistrz ma nadzieję, że i te problemy zostaną rozwiązane.
Zaciągną pożyczki
na inwestycje
Poseł Olas pogratulował uniejowskim samorządowcom dokonań i ambitnych planów na przyszłość. –Uniejów – mówił - zasłużył sobie przez wieki, żeby pokazać się Polsce, a nawet Unii Europejskiej.
Małgorzata Komajada – dyrektorka Zespołu Szkół w Uniejowie, podziękowała posłowi za organizację koloni i zimowisk dla dzieci z terenu gminy Uniejów. –Dziękujemy i prosimy o więcej.
W końcu radni przeszli do roboczej części sesji. Uchwalono plany pracy trzech komisji rady: rewizyjnej, gospodarczej i społecznej. Zdecydowano o przyjęciu dotacji w wysokości 750 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przeznaczona zostanie na instalację przyzagrodowych oczyszczalni ścieków i inne inwestycje związanego z gospodarką ściekową. Zdecydowano także o zaciągnięciu na ten cel pożyczki, która spłacona zostanie z funduszy pozyskanych z Unii Europejskiej. Pożyczkę zdecydowano się zaciągnąć także na remont strażnicy OSP w Wilamowie. Radni przyjęli także prognozę finansową gminy na lata 2011-2020 i dokonali korekty w tegorocznym budżecie.
Spór o targowisko
Ponieważ burmistrz Kaczmarek zmuszony był opuścić salę obrad, interpelacje kierowano do wiceburmistrza Marka Jabłońskiego. Radny Tomasz Wójcik mówił o zakłóceniach elektromagnetycznych, których przyczyną są anteny jednej ze stacji telefonii komórkowej przy ulicy Polnej. To przez nie niemożliwy jest odbiór programów telewizyjnych z naziemnych nadajników. Pewien mieszkaniec Uniejowa twierdzi, że emitowane fale blokują mu sterowniki bramy. Radny Wójcik zastanawia się, czy tak silne fale nie są w stanie spowodować zakłóceń w rozruszniku serca, co może zakończyć się tragicznie. Radny Lucjan Łukasik mówił z kolei o dwóch gospodarstwach w sołectwie Człopy, których właściciele czują się mieszkańcami sąsiedniej Zielni. Tam nawet płacą podatki. Radny Władysław Ciesielski zgłosił, że połowa lamp ulicznych w Spycimierzu miga. Pani Marianna Koperek – przewodnicząca Koła Związku Emerytów i Rencistów w Uniejowie alarmowała o złym stanie nawierzchni ulicy Wiśniowej, będącej drogą powiatową. Po jej wypowiedzi zgłoszono kilka innych uwag dotyczących stanu dróg powiatowych. Wiceburmistrz Jabłoński obiecał nadać bieg zgłoszonym problemom.
Kiedy wydawało się, że czas sesję zakończyć zapytano, czy prawdziwe są informacje o przeniesieniu targowiska miejskiego? Odniósł się do tego radny Wójcik, stwierdzając, że żadne decyzje jeszcze nie zapadły. Niemniej zauważa on problemy związane z jego funkcjonowaniem przy ulicy Targowej : -Bloki stoją w środku targowiska. Zabiegał będę o przeniesienie targowiska w miejsce, gdzie nie będzie uciążliwe dla mieszkańców.
Na to zaprotestowała radna Kowalczyk, która stwierdziła, że mieszkańcy chcą, aby pozostało w dotychczasowym miejscu. Jej zdaniem, handel przez cztery godziny w tygodniu nie stanowi żadnej uciążliwości. -Śmiechu warte – stwierdziła na koniec. Poparła ją Marianna Koperek stwierdzając, że tylko pięciu rodzinom targowisko przeszkadza. Radny Wójcik zauwazył jednak, że pewnie gdyby pani Kowalczyk miała targowisko pod oknem, inaczej by na to spoglądała. Przewodniczący Janusz Kosmalski przerwał dyskusję uznając, że rada zajmie się tym problemem w stosownym czasie i zamknął obrady.
Andrzej R. Tyczyno

 

Komentarze

Autor: prawdziwy miglanc| Dodano: 11-03-2011 14:52
widzę, że ktoś sobie wpisy nt. uniejowa robi podpisujac się miglancem...oj nieładnie...... prawdziwy miglanc jest tylko jeden i każdy w uniejowie to wie:d
 
Autor: miglanc2| Dodano: 04-03-2011 22:37
koperka z zadyszką to nie widziałem,a często kupuję na zieleniaku...
 
Autor: miglanc| Dodano: 04-03-2011 20:47
ucz się czytać... to nie boli... przecież powyżej napisałem... dziĘkujemy... jeżeli ta pani preferuje takie porządki w mieście to... dziękujemy!!! kupa śmieci, hałasy od świtu, zablokowane garaże... radny wójcik ma rację... a może przenieść targowisko na np ul. szkolną... i kowalczyk i koperek nie dostaną zadyszki maszerując po wymarzone warzywka :)
 
Autor: miglanc2| Dodano: 01-03-2011 22:41
miglanc, a co chcesz od radnej kowalczyk??
 
Autor: miglanc| Dodano: 01-03-2011 22:35
radnej kowalczyk już dziękujemy... wystarczy już tej błazenady...
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 85

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 195

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »