19 Październik 2019 imieniny: Michaliny, Michała, Piotra
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Listy do redakcji

Pobożność rozumu nie zastąpi, czyli
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 109

Nie wybijać innym zębów, by nie jedli mięsa w Wielki Post<...

czytaj więcej »
 
My, lenie i obiboki mówimy: dość tych kłamstw!
Dodano 17-04-2019 |
Komentarzy: 209

Kiedy mamy ograniczony budżet, to najczęściej, żeby komuś dać wcześniej t...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Listy do redakcji »

 

 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1385 opinii)
TAK
76% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Dalszy los PKS-u w rękach burmistrza

Dodano dnia: 28-02-2011 18:19| Komentarzy: 0

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej radni podjęli ważne decyzje dotyczące PKS-u w Turku. Przedsiębiorstwo to, jak dowiedzieliśmy się niedawno, jest w dramatycznej sytuacji ekonomicznej. Nie ma pieniędzy na bieżącą działalność (w tym na zakup paliw do własnej stacji paliwowej) oraz wypłatę zaległych pensji.

Mimo iż w Turku „mówiło się” o złej sytuacji finansowej PKS-u, to jednak radni nie byli świadomi, że sytuacja ta jest aż tak dramatyczna. Co więcej, wcześniej, czyli rok temu, kiedy zapadały decyzje o przejęciu PKS-u zapewniano mieszkańców jaki to będzie dobry interes dla Turku. Dziś już wiemy, to czego wcześniej się obawiałem, że nie będzie żadnego interesu, tylko bardzo poważny problem dla miasta i jego mieszkańców. Dlaczego? Ponieważ to oni w ostateczności poniosą konsekwencje i koszty pomocy dla turkowskiego przewoźnika.
Niewykorzystane
okazje się mszczą
Szkoda tylko, że nie podjęto już rok temu poważnej debaty na temat przejęcia przez samorząd miejski turkowskiej spółki przewoźniczej. W moim artykule sprzed roku opublikowanym w Echo Turku 16 lutego 2010 r. próbowałem rozpocząć tę debatę, ale właściwie oprócz kilku głosów z ówczesnej opozycji, ze strony włodarzy miasta nie było żadnej reakcji. A szkoda, ponieważ w tym artykule proponowałem między innymi rozważenie dwóch rozwiązań:
1. pozostawienie PKS-u w rękach Skarbu Państwa,
2. przejęcie części akcji przez samorządy gminne powiatu tureckiego (czym podobno wtedy były poważnie zainteresowane).
Cóż niewykorzystane okazje się mszczą i dziś jak donoszą nam lokalne media samorządy gminne nie są już tak chętne do przejmowania akcji przedsiębiorstwa.
Pod ścianą
Teraz właściwie jesteśmy stawiani „pod ścianą” i zmuszeni do podjęcia w krótkim czasie decyzji o udzieleniu pożyczki dla PKS-u w wysokości miliona złotych oraz o umorzeniu 400 tysięcy złotych długu, mając w perspektywie (jeśli nie udzielimy takiej pomocy) możliwą upadłość firmy Dlatego radni PJN-u: Krzysztof Bestwina, Janusz Dudek oraz Tomasz Kwaśny głosowali za tymi decyzjami. Zagłosowali kierując się dobrem pracowników i ochroną miejsc pracy. Mamy jednak świadomość tego, że te pieniądze są pieniędzmi mieszkańców Turku i jeśli je przeznaczymy na pomoc PKS-owi, to nie zostaną one przeznaczone na inne cele tak potrzebne turkowianom. Dlatego taka sytuacja powinna być ostatnią i nie możemy dopuścić do tego, aby PKS okazał się „studnią bez dna”. Radni nie mają (poza udzieleniem zgody na pomoc finansową) właściwie wpływu na bieżącą działalność firmy. Taki wpływ ma Burmistrz Turku, który powołuje i ma większość (decyzyjną ) w Radzie Nadzorczej, ma zatem też wpływ na wybór i działalność Zarządu .
Los PKS-u w rękach burmistrza
Dalszy los PKS zależy od tego, jak będzie pracować Zarząd i Rada Nadzorcza i w jaki sposób będą one kontrolowane przez burmistrza. Bowiem bardzo niepokojąca jest dla mnie informacja jaka do mnie dotarła, iż na spotkanie radnych z burmistrzem, prezesem, związkami zawodowymi i Radą Nadzorczą PKSu – z czterech członków tejże rady, tylko dwóch znalazło czas na uczestnictwo w tym tak ważnym dla losów spółki spotkaniu.
Spotkaniu, które miało miejsce kilka dni przed sesją na której miała zapaść decyzja o udzieleniu PKS-owi pomocy.
Mam nadzieję , że mieli oni bardzo ważne powody dla których nie mogli przybyć na to spotkanie. Jedno jest pewne, że bez poważnej restrukturyzacji PKS nie ma szans wyjść na prostą.
Myślę, że nadal trzeba rozmawiać z gminami o ich udziale w finansowaniu transportu na terenie gmin, a co za tym idzie być może należy zaproponować samorządom nieodpłatne przekazanie części akcji przedsiębiorstwa.
Ponadto w przyszłym programie naprawczym warto umieścić pomysł na przywrócenie transportu miejskiego na terenie Turku co i ja, i radni Krzysztof Bestwina, Janusz Dudek i Tomasz Kwaśny, proponowaliśmy w swoich programach wyborczych i czego nadal jesteśmy zwolennikami.
Z poważaniem
Kryspian Pawlic
pełnomocnik PJN na powiat turecki

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 11

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 91

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »