14 Grudzień 2018 imieniny: Alfreda, Izydora, Zoriny
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1313 opinii)
TAK
76% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Jutrzenka Majowa przegrywa z długim weekendem

Dodano dnia: 08-05-2012 00:23| Komentarzy: 0

„Kwiatozłożenie” - turkowska, ale nie tylko, żelazna tradycja 

Oficjalna, bardziej oficjalna i turkowskie obchody świat państwowych. Ta złośliwe i anegdotyczne stopniowanie przymiotnika „oficjalna” najlepiej oddają charakter obowiązujących w Turku form obchodów świąt państwowych. Nie inaczej było i w przypadku tegorocznego Święta Konstytucji 3 maja, od której uchwalenia minęło właśnie 221 lat. Też było oficjalnie, ale to bardzo oficjalnie. Dziwi tylko fakt, że w tej sytuacji części oficjeli na uroczystościach jakoś zabrakło. No cóż, wiadomo – wyjątkowo długi weekend?

Tegoroczne obchody Święta Konstytucji 3 maja tradycyjnie zaczęły się Mszą świętą w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po nabożeństwie w intencji Ojczyzny uczestnicy uroczystości, równie tradycyjnie, przemaszerowali ulicami miasta do parku im. Konstytucji 3 maja.

Tam, u stóp pomnika Orła Białego złożono wiązanki kwiatów. Dodajmy też, że uczestnikom manifestacji towarzyszyła orkiestra OSP. I to były jakby tradycyjne, bo od lat obowiązujące reguły obchodów, gdyż dalej organizatorzy wprowadzili drobną innowację. A mianowicie, po „kwiatozłożeniu” już tylko część uczestników uroczystości udała się do pobliskiej auli Liceum Ogólnokształcącego, niejako po drodze składając kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

We wspomnianej auli LO zaplanowano uroczystą sesję wspólną Rady Powiatu Tureckiego, Rady Miejskiej Turku i Rady Gminy Turek. Dodajmy od razu, że zasiadło tam może najwyżej setka przybyłych. A że znakomitą większość stanowili radni i urzędnicy samorządowi, to łatwo konkludować, że tzw. zwykłych obywateli nie mogło być więcej niż trzy tuziny. Ale ten ostatni fakt nie bardzo może dziwić w sytuacji przy absencji licznych wysokich oficjeli lokalnych.

 

A w drukowanym wydaniu Echa - kogo zabrakło podczas uroczystej sesji połączonych rad? (W kuluarach krążyły pogłoski, że absencję wywołać mógł brak łańcucha przewodniczącego). I na czym polega , zbyt mocno przypominajaca kamerdynerską, wizja dziejów burmistrza Zdzisława Czapli.

 

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Splątani… znów zapracowani
Dodano 16-10-2018 |
Komentarzy: 18

Warsztatami w Uniejowie i Zadzimiu...

czytaj więcej »
 
ZABIERZ UNIEJÓW DO DOMU
Dodano 03-10-2018 |
Komentarzy: 18

Wykształciły się, żyją i rozwijają w wodzie geotermalnej pochodzącej z te...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Sztuka na ulicy 2018
Turkowski rynek dawno nie był areną dla tak wielu interesujących wydarzeń, w których mieli okazję uczestniczyć turkowianie w ubiegłą niedzielę. Przepiękna i wciąż letnia aura była tylko jedną z przyczyn, dla których zjawiło się ich tylu. Drugą było niewątpliwie wręczanie stypendiów burmistrza Turku. W tym roku otrzymało je aż 323 uczniów szkół różnych szczebli!
zobacz galerię »
 
Profim
Aktualności powiązane z galerią
» Lokalne korzenie, światowa jakość
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »