24 Luty 2020 imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Czy zarobki w kulturze wywołają burzę?

Dodano dnia: 10-04-2012 00:00| Komentarzy: 26

Pieniądze z gminy, to nie wszystko...

„A kultura tu podobno jest, świadczy o tym nasz wspaniały dom kultury” – śpiewał kiedyś punkowy zespół Zielone Żabki. Postanowiliśmy sprawdzić czy domy kultury nadal są źródłem lokalnego życia i rozrywki w gminach. A każe nam się nad tym zastanawiać Krzysztof Owczarek, dyrektor władysławowskiego Ośrodka Kultury, który to na działalność kulturalną od kilku lat ma największy budżet w całym powiecie, odbiera najwyższą pensję, pracując przy tym wcale nie więcej niż pozostali szefowie podobnych placówek w powiecie.

Obecnie po obcięciu tego budżetu z planowanych 600 tys. zł do 430 tys., czyli w porównaniu do innych gmin i tak ogromnego budżetu, dyrektor twierdzi, że: „Gminny Ośrodek Kultury nie będzie mógł sfinansować w 2012 roku „Dni Władysławowa”, festynów, które weszły na stałe do kalendarza imprez, dożynek, nie będą prowadzone remonty”. Czyżby w kulturze liczyły się tylko pieniądze?

Postanowiliśmy sprawdzić jak na tle cierpiącego na brak pieniędzy dyrektora Krzysztofa Owczarka wyglądają inne placówki kultury w całym powiecie. I jak w kryzysowych czasach dla samorządów, te opłacają ich pracę. O ciężkiej sytuacji finansowej najbardziej dofinansowanego ośrodka, jego dyrektor opowiadał niedawno w wywiadzie zamieszczonym na stronie internetowej urzędu we Władysławowie (z tej właśnie rozmowy przeprowadzonej przez Malwinę Wieczorek czerpiemy cytaty). Tam potwierdzał, że gmina w tym roku nie będzie w stanie organizować ani Dni Władysławowa, ani dożynek, ani festynów, które weszły na stałe do kalendarza imprez, że nie będzie remontów oraz rozszerzenia działalności świetlicy w Wyszynie. Temat poruszono także podczas niedawnej sesji rady. Pod nieobecność dyrektora Owczarka zapytany o „trudną” sytuację wójt potwierdził, że faktycznie, z tego co wie, tego wszystkiego nie będzie z braku pieniędzy! Czy naprawdę nie da się przygotować dla mieszkańców atrakcji mając w kasie na 2012 rok prawie 430 tysięcy złotych?

Dobra liczy na swoich mieszkańców

Okazuje się więc, że można zorganizować dni miasta czy gminy, dożynki, festyny oraz zajęcia stałe dla dzieci mając dużo mniej. Centrum Kultury w Dobrej na przykład otrzymało na działalność w tym roku 275 tys. zł, ma dodatkowo około 15 tys. zł dochodów własnych. –Gdybyśmy mieli więcej, oferta byłaby szersza, musimy się jednak cieszyć z tego co mamy – twierdzi dyrektor Marianna Ochocka. Zatrudnia ona czterech pracowników na etatach i kolejnych pięciu na umowę-zlecenie, są to instruktorzy tańca, muzyki, plastyki, teatru, którzy prowadzą zajęcia stałe. Jej budżet w około 65 proc. pochłania budynek - jego ogrzewanie i utrzymanie, a także pensje pracowników. Sama zarabia, według oświadczenia majątkowego za rok 2010, brutto 39.956, 53 zł czyli około 3 330 zł miesięcznie. Resztę Centrum Kultury przeznacza na imprezy: co roku przygotowują Dni Dobrej, dożynki, Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, konkursy piosenki, biesiadę seniorów, konfrontacje teatrów dziecięcych, często też plener malarski. –Staramy się pozyskiwać sponsorów, wiele imprez organizujemy na zasadach współpracy z powiatem czy innymi ośrodkami. Na Dni Dobrej nie zapraszamy pierwszoplanowych gwiazd, myślę, że jest to doskonała okazja do prezentacji naszych mieszkańców, szkół – twierdzi dyrektor Ochocka.

Co w kulturze robi się w Malanowie, Brudzewie, czy gmina Turek ma ośrodek kultury? Jak zarabiają dyrektorzy poszczególnych placówek kulturalnych w gminach. Czy większa pensja dyrektora, większa liczba etatów naprawdę przekłada się na pożytek mieszkańca gminy? Czytaj już od wtorku w drukowanym wydaniu Echa Turku

 

Komentarze

Autor: ?| Dodano: 17-04-2012 08:28
Co za chory idealista pisał ten pseudoartykulik?
 
Autor: mieszkaniec| Dodano: 16-04-2012 20:14
Pewnie najlepiej zrzucić na ET a kultura dalej dalej w błocie pozdro dla Pis i pp aaaa no i dla kulturalnego Dyrektora Gok
 
Autor: pp| Dodano: 16-04-2012 12:57
no cóż tylko we Władysławowie mamy wójta z zapleczem PiSu wiec chuzia na Józia dalej w niego walić, przecież to normalne w ET :-)
Autor: Pis| Dodano: 16-04-2012 19:45
No tak Echo Turku to zakamuflowana opcja niemiecka;))hihi
 
Autor: kojot| Dodano: 12-04-2012 21:10
sławo kultura to nie dala wszystkich jest zarozumiałe nawet dla tych którzy próbują ja tylko tworzyć chyba tylko w myślach
 
Autor: taktojest| Dodano: 12-04-2012 14:28
Jak z kazdej pracy sie wywala to ląduje w kulturze Czy musi miec jakies kwalifikacie czy umietnosci? UKŁADY ludzie UKŁADY!!!
 
Autor: mieszkaniec| Dodano: 12-04-2012 13:16
ja jestem ciekawy co wspólnego ma Pan Dyrektor Owczarek w Kulturą.Bo jego kultura osobista jest na poziomie zerowym.
Autor: władek| Dodano: 12-04-2012 23:15
na takich chamów to musi być mocny cham a pan Owczarek jest słabym chamem i tu tkwi problem.
 
Autor: Mieszkaniec| Dodano: 12-04-2012 09:32
Przeglądając lokalną prasę nie zauważylem lie zarabia brutto Pani Dyr.Miejskiego Ośrodka .Czyżby w Echo też byli kolesie i nie chcą tych danych podać Licząc srednio 500 :12 osób to i średnia nie jest zla Odkryjcie karty
 
Autor: Normalny| Dodano: 11-04-2012 20:36
czas zakończyć sztuczna kulturę do roboty czas ciepłych bułek mina
 
Autor: ZZZ| Dodano: 11-04-2012 08:29
We Władysławowie ktoś powinien sie zainteresować tą pseudo kulturą i skończyć z kolesiostwem
 
«poprzednia 1 2 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 68

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 170

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »