22 Wrzesień 2018 imieniny: Maury, Milany, Tomasza
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1274 opinii)
TAK
76% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Aktualności - Felietony

czytaj więcej »
Kto pójdzie w kondukcie pogrzebowym Turku
Dodano dnia: 29-07-2014 13:11 |
Komentarzy: 7

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z zapowiedziami, to rok 2014 będzie w Turku kojarzył się z kolejnym wysypem marketów. Najpierw, całkiem niedawno, w ramach Centrum Handlowego „Karuzela” ruszył sklep sieci Polomarket. Po sąsiedzku z byłym już Domem Dziecka gotowy jest obiekt, w którym swoją siedzibę ma mieć ponoć placówka Marcpolu. Ostrożna formuła „ponoć” wynika z rozmaitych pogłosek jakie głośno krążą po Turku. I pewnie dopiero czas pokaże czy  będzie tam sklep tej sieci handlowej, czy też innej, albo czy w ogóle rozpocznie się tam jakaś działalność komercyjna. Ale faktem jest, że obiekt pod sklep jest już gotowy. Z kolei na Osiedlu Wyzwolenia (między Lidlem a „blaszakiem”) niedawno ruszyła budowa pawilonu handlowo-usługowego, w którym to obiekcie ma znaleźć swoją siedzibę sklep sieci „Twój Market”. Wedle zapowiedzi inwestycja ta ma być zakończona jeszcze w tym roku. Zatem jeśli sprawdzą się powyższe prognozy, to wraz z końcem bieżącego roku w samym Turku będzie można naliczyć równy tuzin marketów należących do sieci handlowych. Naturalnie,w tym rachunku nie uwzględniam sklepów prywatnych, ani też działających pod szyldem miejscowego PSS „Społem”. Pamiętając zaś przy tym, że owo nagromadzenie sklepów sieciowych ma miejsce na obszarze liczącym niewiele ponad 16 km kwadratowych, to nietrudno zauważyć jedno. A mianowicie, że pod względem ilości marketów przypadających na kilometr kwadratowy nasze miasto może śmiało rywalizować o prymat nie tylko w skali kraju, ale może i Unii Europejskiej. Warto może jeszcze dodać, że na obszarze miasta liczącym wspomniane raptem 16 km kw. zameldowanych na pobyt stały jest z grubsza 28 tysięcy ludzi. Zameldowanych, to wcale nie znaczy, że fizycznie w mieście przebywających. Problem ten ilustruje choćby fakt, że mieszkańcy miasta złożyli jedynie nieco ponad 25 tysięcy deklaracji „śmieciowych”. Bo pewnie faktycznie, po odliczeniu studiującej młodzieży i pracujących, nierzadko poza granicami kraju, w samym mieście fizycznie przebywa jedynie gdzieś ok. 25 tysięcy mieszkańców Turku. Ale wszelkie te dane przytaczamy nie z troski o biznesowe założenia, na podstawie których marki sieciowe wchodzą ze swoimi sklepami na teren naszego miasta. Naszym zdaniem problem ekspansji marketów w Turku dotyka kwestii wizji rozwoju-społeczno-gospodarczego Turku i regionu.

Więcej w aktualnym numerze Echa

czytaj więcej »
Epoki rozwoju i zwijania Turku, czyli ludek nie jest aż taki ciemny
Dodano dnia: 22-07-2014 10:31 |
Komentarzy: 0

Coraz bardziej widoczne zjawisko starzenia się społeczności Turku, jak i malejąca liczba jego mieszkańców skłaniają do spojrzenia na te procesy w perspektywie historycznej. Ot, choćby dlatego żeby zobaczyć jak na przestrzeni czasu w naszym mieście wyglądały zjawiska demograficzne. A przy okazji warto będzie zastanowić się nie tylko nad ich przebiegiem, ale i nad przyczynami. 

Zacznijmy od ustalenia stanu obecnego. Oto na dzień dzisiejszy w naszym mieście jest zameldowanych na pobyt stały ok. 28,1 tys. osób. Podkreślmy tutaj słowo – zameldowanych. Co przecież wcale nie musi być równoznaczne z faktycznym zamieszkiwaniem w Turku takiej właśnie liczby mieszkańców. Zatem w okresie III RP, czyli przez ostatnie ćwierćwiecze liczba mieszkańców naszego miasta nie uległa większej zmianie. Bowiem w roku 1990 Turek liczył 27.500 mieszkańców. Co oznacza, że w ciągu symbolicznych 25 lat liczba zameldowanej w mieście ludności formalnie wzrosła o ok. 600 osób. Wypada zaraz zaznaczyć, że demografia Turku w ostatnim ćwierćwieczu podlegała znaczącym fluktuacjom. Bo o ile do roku 2002 liczba mieszkańców rosła z 27,5 tys. w 1990r. do ponad 32 tysięcy w roku 2001, to w ostatnich latach notujemy już  wyraźną tendencję spadkową. Aż do wspomnianych już 28,1 tysiąca mieszkańców zameldowanych w mieście obecnie. 

Więcej w aktualnym numerze Echa

czytaj więcej »
Na Ogrodowej nie chcą być radnymi pańszczyźnianymi
Dodano dnia: 15-07-2014 11:34 |
Komentarzy: 0

Z racji uprawianej od lat profesji miałem okazję uczestniczyć w setkach sesji rad rozmaitego szczebla. Obserwowanie tych obrad i dalsze śledzenie skutków decyzji podejmowanych przez te gremia (lub przez nie zaniechanych) jakoś tak utwierdza niżej podpisanego w pewnym, choć może niezbyt odkrywczym przekonaniu. A mianowicie, że zachodzące zmiany społeczne należy analizować w dłuższej perspektywie czasowej. Fernand Braudel, bodaj największy historyk dwudziestego stulecia na użytek takiej właśnie analizy stworzył kategorię „długiego trwania”. W myśl tej koncepcji metodologicznej rozmaite wydarzenia polityczne stanowią najpłytszą warstwę historii. Na jej głębszym poziomie znajdują się procesy społeczno-gospodarcze i cywilizacyjne.  Naturalnie, powyższe uwagi mają zastosowanie również na szczeblu lokalnej społeczności. W tym i społeczności powiatu tureckiego. Co bardziej niecierpliwi Czytelnicy mogą w tym miejscu zapytać – A co też wspólnego mają wyrafinowane rozważania dziejopisów, niechby i największych, z nudnawymi na ogół obradami prowincjonalnych ciał politycznych? Otóż mają. I to nawet sporo. Dla przykładu na dłuższą chwilę zajrzyjmy na ulicę Ogrodową, gdzie swoją siedzibę mają władze obwarzankowej Gminy Turek. Dodajmy też, że władze te reprezentują trzecią pod względem liczebności społeczność w naszym powiecie. Jak w soczewce właśnie tutaj skupione są rozmaite niekonsekwencje i porażki tzw. samorządowego ustroju. Tzn. one są zauważalne również we władzach innych gmin, ale tutaj widoczne są jakby wyraźniej. W szczególności jest to, z niewidomych względów, bardzo uprzywilejowana pozycja urzędu wójta. Ale pomijając już dziwaczne rozwiązanie prawno-ustrojowe, która stawia na piedestale organ wykonawczy kosztem organu uchwałodawczego (rady), to na Ogrodowej klarownie widać, że główną rolę odgrywają tu jakieś głębsze uwarunkowania. Bo akurat radni z ulicy Ogrodowej od dawna podejmują bardziej czy mniej skuteczne wysiłki w celu wybicia się na podmiotowość. W przeciwieństwie do radnych w  jakże licznych okolicznych gminach pogodzonych z rolą przysłowiowego kwiatka u wójtowskiego lub burmistrzowskiego kożucha. Pozostając w duchu kategorii długiego trwania przyczyn społeczno-politycznej pozycji przedstawicieli władzy wykonawczej należałoby doszukiwać się w głębszych strukturach przeszłości. W tym miejscu ośmielę się postawić tezę, że za rzeczoną sytuacją stoi tradycja PAŃSZCZYŹNIANA.

Więcej w aktualnym numerze Echa

 

czytaj więcej »
czytaj więcej »
czytaj więcej »
czytaj więcej »
czytaj więcej »
czytaj więcej »
czytaj więcej »
«poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna»

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

„POŁĄCZENI PASJĄ” ZAPRASZAJĄ DO KIBICOWANIA
Dodano 18-09-2018 |
Komentarzy: 0

W najbliższy piątek, 21 września, na Kompleksie Boisk Piłkarskich im. Wło...

czytaj więcej »
 
CZEKAJ, IX 1939 – PAMIĘTAMY…
Dodano 11-09-2018 |
Komentarzy: 45

W minioną sobotę mieszkańcy Czekaja i zaproszeni goście uczcili pamięć ro...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

SPORT

 

OSTATNIE GALERIE

Sztuka na ulicy 2018
Turkowski rynek dawno nie był areną dla tak wielu interesujących wydarzeń, w których mieli okazję uczestniczyć turkowianie w ubiegłą niedzielę. Przepiękna i wciąż letnia aura była tylko jedną z przyczyn, dla których zjawiło się ich tylu. Drugą było niewątpliwie wręczanie stypendiów burmistrza Turku. W tym roku otrzymało je aż 323 uczniów szkół różnych szczebli!
zobacz galerię »
 
Profim
Aktualności powiązane z galerią
» Lokalne korzenie, światowa jakość
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


 


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »