24 Czerwiec 2017 imieniny: Danuty, Jana, Janiny
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1149 opinii)
TAK
76% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Aktualności - Felietony

Decyzje na rozstajnych drogach
Dodano dnia: 08-12-2015 10:56 |
Komentarzy: 0

Wielobarwne wydarzenia z minionego tygodnia kolejny raz dowodzą, że nasze powiatowe opłotki stanowią tylko element szerszej układanki. Aczkolwiek chcę z góry zaznaczyć i to, że tu, na dole jednak mamy jakiś tam wpływ, aby sobie pomóc albo też zaszkodzić. Choćby z racji niedawnej Barbórki spójrzmy na początek na miejscowy przemysł paliwowo-energetyczny. Nie będzie zbytnio odkrywcze, gdy powiemy, że jego losy w decydującej mierze zostały przesadzone decyzjami jeszcze z lat 1998-99. I to jakby dubeltowo. Bo z jednej strony prawicowy rząd AWS/UW na dość tajemniczych warunkach sprzedał pakiet akcji konińsko-turkowskich elektrowni, a jednocześnie w ramach forsowanej mniej więcej w tym samym czasie reformy administracyjnej miejscowe elity poprowadziły niezbyt rozsądnie powiat turecki do województwa wielkopolskiego. Dalej mamy już tylko skutki tamtych wyborów. Bo w dziejach każdej społeczności, nawet tej na poziomie powiatowej, przychodzą takie momenty zwrotne, kiedy to dana społeczność staje na rozstajnych drogach i musi wybierać, czy lepiej pójść w lewo, czy raczej w prawo. Konsekwencje tych wyborów bywają nader znaczące. Tak też było i w naszym, turkowskim  przypadku. Rozsądniej i chyba lepiej dla siebie wybrali choćby nasi sąsiedzi z pobliskiego Uniejowa, którzy u schyłku minionego stulecia z determinacją obstawali przy województwie łódzkim. A my? No cóż, wtedy zachowaliśmy po trosze na wzór jakichś ludów kolonialnych, które jak wiadomo, za przysłowiowe świecidełka oddały swoje żywotne interesy. My zaś po pierwsze – odcięliśmy nasze górnictwo od struktur mocarnego, a leżącego w Łódzkiem Bełchatowa, a mirandowski przemysł włókienniczo-tekstylny od naukowo-kapitałowego zaplecza Łodzi. Bo należy raczej powątpiewać, aby w Poznaniu ktoś słyszał i coś więcej wiedział na temat branży włókienniczej? 

Więcej w aktualnym numerze Echa

czytaj więcej »
czytaj więcej »
Reklama
Operacja „przekłuwanie uszów” w cieniu personaliów
Dodano dnia: 10-11-2015 11:56 |
Komentarzy: 0

Przebieg piątkowej sesji Rady Powiatu rodzi coraz więcej podejrzeń, że tamtejsi politycy mniej czy bardziej świadomie obrali samobójczy kurs na kolizję z rzeczywistością. A może to tylko jak w legendzie o pewnym ptaku, który w trudnych chwilach ma chować głowę w piasek. Tyle że jednocześnie wystawia inną część ciała ryzykując poważne razy. Jednak co bardziej wtajemniczeni obserwatorzy powiatowej sceny politycznej, stawiają tezę, że starosta Seńko jest bardziej cwaną gapą niż mogłoby się niektórym wydawać. Powyższe opinie zrodziły się za sprawą dziwacznie burzliwej dyskusji nad, hm, pożal się Boże planami inwestycji na drogach powiatowych. Choć bardziej zasadna byłaby formuła wydatkowania kwot na przysłowiowe waciki. Bo oto ni z gruszki, ni z pietruszki rodzi się pomysł przygotowania dokumentacji na chodnik w Przykonie, a także w Kowalach Pańskich. W każdym z tych przypadków jest to wydatek rzędu 30-45 tysięcy złotych. Czyli są to kwoty na przysłowiowe waciki. Co zaś do terminu wykonania tej czy siamtej inwestycji drogowej, to już jest kwestia dalsza. Na razie wydaje się, że starosta Seńko przyjął postawę jak w znanym dowcipie o niezbyt lubianej teściowej. I jak w tym przypadku idea obdarowania kolczykami skończyła się na przekłuciu uszu, a sam zakup biżuterii odłożony został na bliżej nieokreśloną przyszłość. I nawet trudno się dziwić panu staroście. Wszak przekłucie uszu, pardon przygotowanie inwestycji jest jednak nieco tańsze niż sama budowa drogi. Należy też odnotować, że konstrukcja polityczna rady czyni bardzo łatwym ogrywanie miastowych radnych. Chociaż niby z okręgu Turek do rady Powiatu dostało się 7 radnych. Ale jest tak: Marczewski i Młynarczyk nawet gdyby na sesję przyszli na golasa, to i tak nic nie wskórają. Już dawno zrozumiała to pani doktor Szkudlarek-Graczyk stąd jak myszka siedzi cicho. Z kolei Andrzej Sochacki cicho siedzi już bodaj piątą kadencję. Tym bardziej teraz, gdy na sesjach siedzi jako wiceprzewodniczący rady. Jeszcze wyżej, bo na fotelu członka zarządu zasiadł Jan Konieczny. I z tej pozycji jeszcze lepiej widać jakim to prawdziwym  gołodupcem jest powiat. To co się będzie radny Konieczny napinał. Szóstemu radnemu powiatowemu z okręgu wyborczego Turek, czyli Markowi Kubiakowi po zwycięstwie PiS bardziej w głowie ministerialne awanse niż szara maść dróg powiatowych na terenie miasta. Wróble w Turku i w Warszawie ponoć ćwierkają, że już przesądzona jest sprawa wysokich posad dla Kubiaka.

Więcej w aktualnym numerze Echa

czytaj więcej »
Do R. Bartosika i L. Galemby, czyli odprawa posłów... tureckich i kolskich
Dodano dnia: 05-11-2015 13:21 |
Komentarzy: 0

Kampanie wyborcze jak i finalizujące je wybory mają to do siebie, że nazajutrz po ogłoszeniu wyników elekcji wracamy do rzeczywistości. Ta oczywista refleksja dotyczy naturalnie również rzeczywistości lokalnej. A w przypadku naszego powiatu może i bardziej. Po 25 października różnica jest taka, że posłem z powiatu tureckiego został człowiek, dla którego rzemiosło polityczne jest już raczej głównym sposobem na życie. Nie zaś czymś w rodzaju hobby uprawianego w wolnej chwili lub/i w przypływie dobrego humoru. Powyższe stwierdzenie chciałbym z cala mocą podkreślić, ale o konsekwencjach tej tezy może nieco później. Bowiem najpierw krótki rzut oka na przed- i powyborczą rzeczywistość powiatu tureckiego. Czyż społeczno-ekonomiczna rzeczywistość regiony uległa jakiejś specjalnej zmianie nazajutrz po nocy wyborczej? Należy chyba powątpiewać. W każdym bądź razie o żadnej zmianie nie można mówić w kwestii bodaj gardłowego wyzwania cywilizacyjnego w obliczu jakiego staje społeczność naszego regionu.  Mowa tu naturalnie o czekającym nas schyłku epoki węgla i prądu. Reprezentanci i sympatycy sił politycznych, które 25 października zanotowały klapę próbowali przez lata zagadywać cały problem. Trochę na zasadzie: - Po elektrowni i kopalni jakoś to będzie, a w sumie to może i nie będzie aż tak źle. Orędownicy takich poglądów w najlepszym razie  kierowali się urzędowym optymizmem, a w gorszym przypadku stał za tym ogromny deficyt myślenia (przez okoliczny ludek zwany głupotą). Pewnie były też przypadki, że tego typu wypowiedzi obficie podlewano sosem zwykłego cynizmu. Słowem, w powiecie nad Kiełbaską zwolenników optymizmu na dopalaczach było z pewnością więcej niż uchodźców nawet razem ze wszystkimi imigrantami. 

Wypada mieć nadzieje, że poseł Ryszard Bartosik nie zaliczy się do tego, niezbyt racjonalnego grona. I nie mam tu na myśli grona uchodźców. Na wszelki wypadek garść refleksji. 

Otóż dotychczasowi zwolennicy optymistycznej wersji przyszłości po węglu niezbyt chętnie zauważali tak prozaiczny fakt, że za chwilę w gospodarce powiatu przestanie funkcjonować majątek produkcyjny ogromnej wartości. Bowiem zbudowanie dzisiaj przedsiębiorstw klasy elektrowni i kopalni Adamów, to szacując dość, koszt rzędu 4-5 miliardów złotych. Ten kapitał powodował, że co roku gospodarka powiatu oliwiona była kwotami rzędu nawet i 200 milionów . Czy to w postaci płac, czy też rozmaitych podatków i danin. Wraz z kresem branży paliwowo-energetycznej ten życiodajny dla powiatowej gospodarki strumień po prostu wyschnie. Powtórzmy raz jeszcze. Dzisiaj inwestycje takie jak elektrownia i kopalnia Adamów wymagałyby kapitału rzędu 4-5 (albo i jeszcze więcej) miliardów złotych. Tymczasem zachodzi bardzo poważne podejrzenie, że na powiatowym horyzoncie jakoś nie widać tej klasy inwestora. 

Więcej w aktualnym numerze Echa

czytaj więcej »
czytaj więcej »
czytaj więcej »
Kto pójdzie w kondukcie pogrzebowym Turku
Dodano dnia: 29-07-2014 13:11 |
Komentarzy: 7

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z zapowiedziami, to rok 2014 będzie w Turku kojarzył się z kolejnym wysypem marketów. Najpierw, całkiem niedawno, w ramach Centrum Handlowego „Karuzela” ruszył sklep sieci Polomarket. Po sąsiedzku z byłym już Domem Dziecka gotowy jest obiekt, w którym swoją siedzibę ma mieć ponoć placówka Marcpolu. Ostrożna formuła „ponoć” wynika z rozmaitych pogłosek jakie głośno krążą po Turku. I pewnie dopiero czas pokaże czy  będzie tam sklep tej sieci handlowej, czy też innej, albo czy w ogóle rozpocznie się tam jakaś działalność komercyjna. Ale faktem jest, że obiekt pod sklep jest już gotowy. Z kolei na Osiedlu Wyzwolenia (między Lidlem a „blaszakiem”) niedawno ruszyła budowa pawilonu handlowo-usługowego, w którym to obiekcie ma znaleźć swoją siedzibę sklep sieci „Twój Market”. Wedle zapowiedzi inwestycja ta ma być zakończona jeszcze w tym roku. Zatem jeśli sprawdzą się powyższe prognozy, to wraz z końcem bieżącego roku w samym Turku będzie można naliczyć równy tuzin marketów należących do sieci handlowych. Naturalnie,w tym rachunku nie uwzględniam sklepów prywatnych, ani też działających pod szyldem miejscowego PSS „Społem”. Pamiętając zaś przy tym, że owo nagromadzenie sklepów sieciowych ma miejsce na obszarze liczącym niewiele ponad 16 km kwadratowych, to nietrudno zauważyć jedno. A mianowicie, że pod względem ilości marketów przypadających na kilometr kwadratowy nasze miasto może śmiało rywalizować o prymat nie tylko w skali kraju, ale może i Unii Europejskiej. Warto może jeszcze dodać, że na obszarze miasta liczącym wspomniane raptem 16 km kw. zameldowanych na pobyt stały jest z grubsza 28 tysięcy ludzi. Zameldowanych, to wcale nie znaczy, że fizycznie w mieście przebywających. Problem ten ilustruje choćby fakt, że mieszkańcy miasta złożyli jedynie nieco ponad 25 tysięcy deklaracji „śmieciowych”. Bo pewnie faktycznie, po odliczeniu studiującej młodzieży i pracujących, nierzadko poza granicami kraju, w samym mieście fizycznie przebywa jedynie gdzieś ok. 25 tysięcy mieszkańców Turku. Ale wszelkie te dane przytaczamy nie z troski o biznesowe założenia, na podstawie których marki sieciowe wchodzą ze swoimi sklepami na teren naszego miasta. Naszym zdaniem problem ekspansji marketów w Turku dotyka kwestii wizji rozwoju-społeczno-gospodarczego Turku i regionu.

Więcej w aktualnym numerze Echa

czytaj więcej »
Epoki rozwoju i zwijania Turku, czyli ludek nie jest aż taki ciemny
Dodano dnia: 22-07-2014 10:31 |
Komentarzy: 0

Coraz bardziej widoczne zjawisko starzenia się społeczności Turku, jak i malejąca liczba jego mieszkańców skłaniają do spojrzenia na te procesy w perspektywie historycznej. Ot, choćby dlatego żeby zobaczyć jak na przestrzeni czasu w naszym mieście wyglądały zjawiska demograficzne. A przy okazji warto będzie zastanowić się nie tylko nad ich przebiegiem, ale i nad przyczynami. 

Zacznijmy od ustalenia stanu obecnego. Oto na dzień dzisiejszy w naszym mieście jest zameldowanych na pobyt stały ok. 28,1 tys. osób. Podkreślmy tutaj słowo – zameldowanych. Co przecież wcale nie musi być równoznaczne z faktycznym zamieszkiwaniem w Turku takiej właśnie liczby mieszkańców. Zatem w okresie III RP, czyli przez ostatnie ćwierćwiecze liczba mieszkańców naszego miasta nie uległa większej zmianie. Bowiem w roku 1990 Turek liczył 27.500 mieszkańców. Co oznacza, że w ciągu symbolicznych 25 lat liczba zameldowanej w mieście ludności formalnie wzrosła o ok. 600 osób. Wypada zaraz zaznaczyć, że demografia Turku w ostatnim ćwierćwieczu podlegała znaczącym fluktuacjom. Bo o ile do roku 2002 liczba mieszkańców rosła z 27,5 tys. w 1990r. do ponad 32 tysięcy w roku 2001, to w ostatnich latach notujemy już  wyraźną tendencję spadkową. Aż do wspomnianych już 28,1 tysiąca mieszkańców zameldowanych w mieście obecnie. 

Więcej w aktualnym numerze Echa

czytaj więcej »
Na Ogrodowej nie chcą być radnymi pańszczyźnianymi
Dodano dnia: 15-07-2014 11:34 |
Komentarzy: 0

Z racji uprawianej od lat profesji miałem okazję uczestniczyć w setkach sesji rad rozmaitego szczebla. Obserwowanie tych obrad i dalsze śledzenie skutków decyzji podejmowanych przez te gremia (lub przez nie zaniechanych) jakoś tak utwierdza niżej podpisanego w pewnym, choć może niezbyt odkrywczym przekonaniu. A mianowicie, że zachodzące zmiany społeczne należy analizować w dłuższej perspektywie czasowej. Fernand Braudel, bodaj największy historyk dwudziestego stulecia na użytek takiej właśnie analizy stworzył kategorię „długiego trwania”. W myśl tej koncepcji metodologicznej rozmaite wydarzenia polityczne stanowią najpłytszą warstwę historii. Na jej głębszym poziomie znajdują się procesy społeczno-gospodarcze i cywilizacyjne.  Naturalnie, powyższe uwagi mają zastosowanie również na szczeblu lokalnej społeczności. W tym i społeczności powiatu tureckiego. Co bardziej niecierpliwi Czytelnicy mogą w tym miejscu zapytać – A co też wspólnego mają wyrafinowane rozważania dziejopisów, niechby i największych, z nudnawymi na ogół obradami prowincjonalnych ciał politycznych? Otóż mają. I to nawet sporo. Dla przykładu na dłuższą chwilę zajrzyjmy na ulicę Ogrodową, gdzie swoją siedzibę mają władze obwarzankowej Gminy Turek. Dodajmy też, że władze te reprezentują trzecią pod względem liczebności społeczność w naszym powiecie. Jak w soczewce właśnie tutaj skupione są rozmaite niekonsekwencje i porażki tzw. samorządowego ustroju. Tzn. one są zauważalne również we władzach innych gmin, ale tutaj widoczne są jakby wyraźniej. W szczególności jest to, z niewidomych względów, bardzo uprzywilejowana pozycja urzędu wójta. Ale pomijając już dziwaczne rozwiązanie prawno-ustrojowe, która stawia na piedestale organ wykonawczy kosztem organu uchwałodawczego (rady), to na Ogrodowej klarownie widać, że główną rolę odgrywają tu jakieś głębsze uwarunkowania. Bo akurat radni z ulicy Ogrodowej od dawna podejmują bardziej czy mniej skuteczne wysiłki w celu wybicia się na podmiotowość. W przeciwieństwie do radnych w  jakże licznych okolicznych gminach pogodzonych z rolą przysłowiowego kwiatka u wójtowskiego lub burmistrzowskiego kożucha. Pozostając w duchu kategorii długiego trwania przyczyn społeczno-politycznej pozycji przedstawicieli władzy wykonawczej należałoby doszukiwać się w głębszych strukturach przeszłości. W tym miejscu ośmielę się postawić tezę, że za rzeczoną sytuacją stoi tradycja PAŃSZCZYŹNIANA.

Więcej w aktualnym numerze Echa

 

czytaj więcej »
czytaj więcej »
«poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna»

 

Ogłoszenia

 

OSTATNIE GALERIE

Z Sacałów do Normandii
Aktualności powiązane z galerią
» Z Sacałów do Normandii
zobacz galerię »
 
Kwiatków
foto
Aktualności powiązane z galerią
» Kwiatków Znika
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »