21 Sierpień 2018 imieniny: Franciszka, Kazimiery, Ruty
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Felietony

Współpraca albo pół litra i ogórek
Dodano 16-01-2018 |
Komentarzy: 1940

W minionym tygodniu z lokalnych mediów internetowych mogli...

czytaj więcej »
 
Za mundurem powiat sznurem?
Dodano 08-08-2017 |
Komentarzy: 3473

Okazuje się, że powiatowi decydenci maja szansę poćwiczyć swoją wyobraźni...

czytaj więcej »
 

 

Zobacz wszystkie: Felietony »

 

 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1265 opinii)
TAK
76% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Aktualności - Felietony

czytaj więcej »
Między Piekarami a Cisewem, czyli oświatowe dylematy
Dodano dnia: 14-06-2016 11:05 |
Komentarzy: 0

 

Istne kłębowisko myśli mogła zrodzić niedawna sesja absolutoryjna Rady Gminy Dobra. I wcale nie tylko za sprawą miejsca obrad. Fakt, budynek szkolny  w Piekarach położony, raz że malowniczo, to w dodatku na samych kresach powiatu tureckiego. Czyli bez mała - za górami, za lasami. Ale już nawet pobieżna analiza parametrów gminnego budżetu Dobrej niejednemu może zamieszać w głowie. W szczególności decydenci z okolicznych samorządów zapewne kiwają głowami nad strukturą dobrskich wydatków oświatowych. Niekoniecznie z uznaniem, a bardziej z niedowierzaniem, że gmina o takiej populacji jak Dobra może dopłacać do swojej oświaty niewiele ponad jeden milion złotych. Wszak tym przypadku, tzn. wydatków na gminną oświatę, to  w powiecie tureckim dokładanie z gminnej kasy na ogół zaczyna się od czterech milionów. I w górę. Wiele by tutaj mówić o źródłach takiego stanu rzeczy. Felietonowe ramy zmuszają do znacznej lakoniczności wywodów. Dlatego od razu zaczniemy od stwierdzenia, że o szczupłości budżetowych wydatków Dobrej na oświatę decyduje bardzo, ale to bardzo skromna baza szkolna tamtejszej edukacji. Bo w tym przypadku tzw. gminna sieć szkolna to Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrej z filią w Piekarach. Podczas gdy w takim Malanowie, a więc w gminie o porównywalnej populacji mamy cztery podstawówki i oddzielne funkcjonujące gimnazjum. Znacznie mniejsza od Dobrej  Przykona ma trzy szkoły. Ale w tym przypadku obowiązuje porzekadło – A kto bogatemu zabroni? 

czytaj więcej »
Reklama

Barbarzyńcy u bram
Dodano dnia: 17-05-2016 11:11 |
Komentarzy: 0

 

Obserwacja turkowskiego życia publicznego coraz bardziej utwierdza niżej podpisanego w dwóch wnioskach. I tak – w wydaniu prowincjonalnym coś takiego jak PRAWICOWOŚĆ jest rodzajem stanu świadomości i nie za wiele ma wspólnego z poglądami politycznymi czy z realnymi interesami ekonomicznymi tych czy innych rodzimych prawicowców, że nie wspomnę o jakowymś, w miarę logicznie spójnym kanonie idei. Zjawisko to nietrudno było zauważyć uczestnicząc w ubiegłotygodniowym mityngu ze Stanisławem Michalkiewiczem. Tego ultraprawicowego publicystę zaprosili do Turku działacze Stowarzyszenia „Turkowscy Patrioci”. Z faktu zaproszenia tego ideologa i sądząc z przebiegu samego spotkania, to w tym miejscu trzeba wyrazić współczucie naszym młodym na ogół ziomkom, którzy całą imprezę zorganizowali. Bowiem z braku jakichkolwiek wątpliwości i zastrzeżeń z ich strony mniemam, że podzielają tę spiskową teorię dziejów z pasją uprawianą przez Michalkiewicza. W tej wersji historii, główną, jeśli nie jedyną siłą sprawczą, są zmagania przedstawicieli służb specjalnych całego świata. Może jest to jakiś tam surowiec na kolejny odcinek przygód Jamesa Bonda czy innego Bourne'a. Ale rewelacji Michalkiewicza nie sposób uznać za poważną historiografię czy politologię. Rodzimi „Patrioci” organizując przywoływane przedsięwzięcie nie uwzględnili również tego, że bajki o wszechświatowych knowaniach rozmaitych agentur tworzą klimat, który ma ogromną siłę przyciągania wszelkiego rodzaju oszołomstwa. Co dało się zauważyć również i na turkowskim spotkaniu. Przy tej okazji z ubolewaniem stwierdzam, że nader kiepsko spisali się nauczyciele od historii, którzy swego czasu edukowali turkowskich prawicowców. 

Więcej w aktualnym numerze Echa

czytaj więcej »
czytaj więcej »
Nie mylmy tożsamości z rzeczywistością
Dodano dnia: 19-04-2016 12:10 |
Komentarzy: 0

 

W minionym tygodniu jak kraj długi i szeroki chrzciliśmy się na potęgę. Kusząc się zaś o nieco więcej powagi, to zafundowaliśmy sobie obchody 1050 lat przyjęcia chrztu przez Mieszka I. W powiecie tureckim ten jubileusz najbardziej okazale celebrowano w Tuliszkowie, a zwłaszcza w Kawęczynie. W tym ostatnim po raz kolejny okazało się jak całkiem współczesną propagandę polityczną można uprawiać narzędziami rodem z historii. No, może bardziej czerpanymi z mitologii historycznej. Pikanterii debacie o tym czy wspomniany już książę Mieszko wielkim wizjonerem był, dodaje fakt, że polemizowały ze sobą dwie wielce prominentne osoby z szeregów  Towarzystwa Samorządowego. I tak, najpierw Ireneusz Niewiarowski zauważył, że nasz Piast był wizjonerem, a nie populistą. Na co były burmistrz Zdzisław Czapla odwoływanie się do Komisji Weneckiej czy rezolucji Parlamentu Europejskiego zestawił z postawą konfederatów targowickich. Wynosząc przy tym dalekowzroczność Mieszka, za przedłożenie obrządku łacińskiego nad ten kojarzony z Bizancjum. I w ten oto sposób byliśmy świadkami całkiem aktualnego sporu politycznego z lekka tylko przyodzianego w historyczne szatki z epoki Piasta, i Bóg jeszcze wie skąd. Tak więc nawet w tę ciut dziwaczną celebrę wydarzeń sprzed dziesięciu i pół stulecia wtłoczony został język sporu między obozem obecnie rządzącym a formacjami opozycyjnymi.

Więcej w aktualnym numerze Echa

czytaj więcej »
czytaj więcej »
czytaj więcej »
Po tym pytaniu ziemia powinna zadrżeć
Dodano dnia: 01-03-2016 10:46 |
Komentarzy: 0

 

Na początek chciałbym pogratulować radnemu Romanowi Groblicy. Powodem zaś jest pytanie, które na ubiegłotygodniowej sesji Rady Miejskiej skierował pod adresem burmistrza Romualda Antosika. -Co Pan zrobi jak z budżetu miasta zniknie 10 milionów złotych? Radny postawi niniejszą kwestię w związku z przesądzonym już losem miejscowej elektrowni. Wprawdzie, skarbnik Małgorzata Dziamara uspokajając nieco szacowała, że ostatnio łączne wpływy podatkowe do miejskiej kasy z tego akurat źródła są już o 2-3 miliony niższe, to i tak pozostaje kwestia ok. 7-8 mln zł. Naturalnie pamiętać należy, że w miarę precyzyjnie możemy określić wysokość podatku od nieruchomości, który w przypadku elektrowni oscyluje gdzieś wokół 2,7 mln zł. Trudno natomiast o dokładne ustalenie wysokości udziału budżetu miasta w podatku PIT płaconym przez pracowników naszej siłowni. Ale felietonik nie jest stosownym miejscem na aptekarskie ustalenia budżetowe. Bowiem w kwestii postawionej przez radnego Groblicę inne sprawy właśnie nabierają wagi, a wkrótce urosną do rangi dla miasta wręcz gardłowej. A rozchodzi się o rzecz pozornie tak prozaiczną, jak kwestia zachowania równowagi finansowej w turkowskim budżecie. Od razu dodajmy, że problem nie sprowadza się tylko i wyłącznie do czystej arytmetyki, czyli do zrównoważenia między stroną przychodową i wydatkową. Och, gdyby to było takie proste! Ale niestety nie jest i kwita. Bo przecież nie da się bezkarnie cały czas zwiększać rozmaitych podatków czy wpływów parapodatkowych. O czym nasze miasto właśnie przekonuje się w sposób dość bolesny w postaci umierającego na naszych oczach schroniska dla zwierząt. Kiedy przed laty na tych łamach biliśmy na alarm, że wyśrubowana stawka tzw. pso-dnia prowadzi do obdzierania ze skóry budżetu miasta i okolicznych gmin, to na te przestrogi poprzednia ekipa lekceważąco machała ręką. Na efekty nie trzeba było długo czekać i za chwilę wszystkie gminy z naszego powiatu zrezygnują z usług schroniska w Turku. W efekcie los tej placówki wydaje się być przesądzony. 

Więcej w aktualnym numerze Echa

czytaj więcej »
Wolałbym nie, czyli za mundurem powiat sznurem
Dodano dnia: 16-02-2016 14:46 |
Komentarzy: 0

W pierwszym odruchu już chciałem się szarpnąć i wszystkim radnym powiatowym umyśliłem sobie kupić po egzemplarzu „Kopista Bartleby” Hermana Melville'a. Ale przypomniawszy sobie o pobieranych przez nich dietach poprzestanę na zarekomendowaniu powiatowym rajcom tego arcydziełka. Na użytek zaś poniższych refleksji niech wystarczy bodaj najsłynniejsza fraza po wielokroć wypowiadana przez tytułowego bohatera. Którą też pozwolę sobie na ten czas zapożyczyć. - Wolałbym nie – tak szaraczek z kancelarii adwokackiej z Wall Street próbuje oponować przeciwko decyzjom swoich przełożonych. Z lubością przyjmuje poetykę owego „Wolałbym nie”, bo przecież brzmi to bardziej subtelnie niż tak u nas rozpowszechnione – Spadajcie na drzewo! Nie mówiąc już o całkiem wulgarnym – Walcie się! Rzecz zaś dotyczy niedawnych decyzji kadrowych starosty Seńko oraz reakcji na te decyzje ze strony bliższego i nieco dalszego otoczenia starostwa, a w szczególności wspomnianych wcześniej radnych powiatowych. 

Stąd za sławną wypowiedzią bohatera opowiadania Melville'a powtarzam – Wolałbym nie... słuchać lokalnych polityków apelujących do młodzieży, aby ta po studiach wracała w rodzinne strony. Bo po co ma wracać, gdy jednocześnie stanowiska rozdawane są rozlicznym emerytowanym funkcjonariuszom rozmaitych służb mundurowych, którzy jednak nie są w roli pokolenia 300 euro i nie klepią biedy na śmieciowych umowach o pracę. Wolałbym nie... widzieć marnej postawy radnych usilnie starających się nie zauważać pokrętności kadrowych wygibasów starosty. Zresztą, generalnie całą sprawę zdominowała zasada – Ciszej nad tą trumną! Oczywiście poza dziennikarką jednego z lokalnych portali, która w przy najbardziej życzliwej interpretacji, straciła okazję do milczenia. No, ale w tym przypadku uznajmy to za grzech młodości i braku życiowego doświadczenia. Natomiast wolałbym nie mówić tego w stosunku do radnych powiatowych.

Więcej w aktualnym numerze Echa

czytaj więcej »
ak mielą Boże Młyny, a co robią koty na posłaniu
Dodano dnia: 26-01-2016 11:04 |
Komentarzy: 1

Wsłuchując się w przemówienia wygłaszane w trakcie piątkowego Spotkania Samorządowego odnosiło się wrażenie prawdziwości starej frazy o Młynach Bożych, które wprawdzie mielą wolno, ale za to dokładnie i na miałko. Bo jeszcze kilka lat temu trudno byłoby sobie wyobrazić zachęty do prowadzenia przez samorządy aktywnej polityki mieszkaniowej. Wszak w realiach obowiązywania neoliberalnej logiki polityk lokalny nawet nieśmiało rozważający wspieranie budownictwa mieszkaniowego niechybnie dostawał się pod strychulec „spóźnionego komucha”. Wszak w Turku obowiązywało hasło: – Każdy może sobie mieszkanie kupić albo zbudować. Dopiero, gdy ideowe bankructwo tej logiki objawiło się w swojej całej nędzy możliwe stało publiczne rozważanie nad zasadami polityki mieszkaniowej.

Równie wolno, ale jeszcze dokładniej i na miałko Boże Młyny mieliły w kwestii prognoz dla powiatu tureckiego w kontekście zmierzchu ery węglowo-energetycznej. Nie dalej jak trzy lata temu byliśmy świadkami żałosnego targowania się z tzw. historią o wydłużenie choćby o dwa lata, a najlepiej do roku 2023, funkcjonowania kopalni. Pod adresem nielicznych sceptyków kierowano  zaś zarzuty o szkodliwy pesymizm i wytykano postawę współczesnej Kasandry. Tymczasem z początkiem 2016r. z ust najważniejszych w regionie polityków padają słowa o kończącym się żywocie kopalni i elektrowni a zaraz za nimi rozlegają się apele o pilne podjęcie prac nad pomysłem na powiat turecki. Poseł Bartosik słusznie przestrzegając przed popadnięciem w rozpacz i beznadzieję przekonuje jednocześnie, że najzwyczajniej w świecie przyszłość naszego regionu musimy wymyślić na nowo. Na dzisiaj zaś pewne jest to, że czekające nas na tej drodze wyzwania są naprawdę dużego kalibru. 

Więcej w aktualnym numerze Echa

czytaj więcej »
«poprzednia 1 2 3 4 5 z 6 następna»

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Profim
Aktualności powiązane z galerią
» Lokalne korzenie, światowa jakość
zobacz galerię »
 
Z Sacałów do Normandii
Aktualności powiązane z galerią
» Z Sacałów do Normandii
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »