24 Październik 2020 imieniny: Arety, Marty, Marcina
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Triumf głupoty i pazerności (chyba w tej kolejności)

Dodano dnia: 24-02-2011 10:30| Komentarzy: 2


- Pańczyk, Marczewski, Pakuła, Kowalczyk, Bestwina i spółka! – Panowie, kury szczać prowadzać, a nie politykę w Turku robić - można by zawołać za Piłsudskim po czwartkowej podwyżce diet. Bez słowa, i wręcz w grobowej ciszy, radni przeforsowali bowiem decyzję, w wyniku której, wydatki na ich diety wzrosną w skali roku o 60 tysięcy złotych. Przy okazji tego żałosnego skoku na kasę radni tym bezprzykładnym triumfem politycznego imbecylizmu idącego o lepsze z tępą, chłopską pazernością nie tylko pokazali mizerię swoich charakterów, ale niejako przy okazji zrobili nieoczekiwany prezent polityczny ekipie burmistrza Czapli. Bo po takim strzale w kolano wszelkie próby poszukiwania oszczędności w mieście i w powiecie będzie można uznać za przejaw żałosnej, bo do imentu zakłamanej demagogii.

Wprawdzie stare porzekadło mówi, że żądza pieniądza rozum odbiera, ale żeby aż do tego stopnia udzieliło się to turkowskim radnym miejskim? Ale po kolei. Najpierw krótka wycieczka w nieodległą przeszłość. -Czy ja dobrze czytałem program TS i PiS-u? Bo nie zauważyłem, aby pierwszym punktem była w nich propozycja podwyżki diet – tak przed czterema laty pokpiwając zauważał Marek Pańczyk. Konkludując zaś swoją ówczesną wypowiedź w sprawie propozycji podwyżki diet wypalił: -Określam to napadem na kieszeń podatnika. Z kolei szef PO Dariusz Młynarczyk taką propozycję nazwał „skokiem na kasę”. Równie bezpardonowo grzmiał przed czterema laty radny Marczewski: - Z olbrzymim wstydem i zażenowaniem czytałem projekt tej uchwały. To jest bezczelne wyciąganie łap po publiczne pieniądze. Naturalnie, ówczesna większość w Radzie Miejskiej Turku złożona z radnych TS i PiS przeforsowała wyższe diety. Choć gwoli ścisłości nie dla wszystkich. Bo już np. dla przewodniczącego Lecha Zielonego oznaczało to niewielką, bo niewielką, ale jednak obniżkę jego wcześniejszego uposażenia. Po roku radni miejscy wyrywając sobie prawa autorskie zamrozili diety.
Minęły cztery lata i polityczny układ sił w Radzie Miejskiej uległ znaczącej zmianie. Bez zmian za to pozostała chętka na publiczny grosz. Bo oto na czwartkowej (17 lutego) sesji, koalicja większościowa – SLD, PO, RiP, przy wsparciu całkiem zidiociałej trójki radnych z PJN, cichcem wprowadziła pod obrady projekt uchwały podwyższającej diety. Formuła „cichcem” jest ze wszech miar uzasadniona, bowiem, ów projekt do takich radnych TS/PiS dotarł dopiero w ostatniej chwili. Ale dobrze. Przewodniczący Pańczyk wprowadził ten punkt do programu. Choć osobiście żywię obawy, graniczące z pewnością, że tak do końca, to nie bardzo wiedział, co zawiera ów projekt. Bo też sformułowany jest tyleż tajemniczo, co kuriozalnie. Żeby nie być gołosłownym, to czytamy w nim m. in.: „Ustala się za udział w pracach Rady miesięczną dietę dla Przewodniczącego Rady w wysokości 75 proc. półtorakrotności kwoty bazowej” – tak, a nie inaczej brzmi to w oryginale. Dalej, dla wiceprzewodniczących proponuje się dietę w wysokości „70 proc. półtorakrotności kwoty bazowej”. Itd., itp. Widać z tego, że autor, czy też autorzy, projektu z działań matematycznych nie wzięli jeszcze pod uwagę takich np. pochodnych i silni. Choć można odnieść wrażenie, że i bez tych dodatków radni zgłupieli ze szczętem. Bo oto na innej stronie projektu czytamy, że niby to na rok 2011 wspomniana kwota bazowa ma opiewać na 1835 zł i 35 groszy. Ale już z dołączonej do projektu uchwały o podwyżkach diet opinii burmistrza Czapli dowiadujemy się, że jednak prawidłowa kwota bazowa wynosi nie wspomniane 1835 zł i 36 gr, lecz 1766 zł i 46 groszy. I chyba ta druga kwota jest prawdziwa, ale Bóg raczy wiedzieć, czy aby radni tak dokładnie w tym się orientowali?
Ale wróćmy do samej wysokości diet. Otóż przyjmując jako kwotę bazową wielkość sugerowaną przez burmistrza Czaplę, to okazuje się, że dieta przewodniczącego Pańczyka wyniesie 1985 zł/miesięcznie, czyli w porównaniu z dotychczasową będzie wyższa o całe 113 zł/miesiąc. Co w skali roku da Pańczykowi więcej o 1356 zł. Czyli za tyle rzeczony jegomość politycznie nadstawił swoją słabiznę do bicia jak w bęben. Ale jak powiadają – głupich nie sieją, bo sami rosną. Nawet na Zdrojkach. Panie Przewodniczący Pańczyk! Za te 1356 złociszy rocznej podwyżki najlepiej niech Pan sobie kupi nowe gumofilce. Może nawet od Armaniego. Ale wtedy już nie starczy na kapelusz dobrej marki.
Z kolei radny Kowalczyk z PO, czyli partii głoszącej wszem i wobec oszczędności, jako wiceprzewodniczący po podwyżce będzie dostawał miesięczną dietę w kwocie 1852 zł. Czyli o 214 złociszy więcej. Szefowie komisji (siedmiu) wyszarpali sobie podwyżkę o 316 zł, co czyni miesięczną dietę na poziomie 1720 złociszy. Ich zastępcy dostaną 1455 zł, czyli o 285 zł więcej. A szeregowi radni (czwórka lub piątka?) po 1058 zł/miesiąc. W tym przypadku jest to o 122 zł więcej. Widać z tego, że na całej operacji Pańczyk zyskał najmniej, dając się wystrychnąć na dudka, czy też wydudkać na strychu. Bo za 113 zł więcej miesięcznie dał ciała aż miło. Chyba, że nie zna działań na procentach. Bo takie, ponoć lewicowe, „biedaki” jak Marczewski albo Pakuła zyskali znacznie więcej.
Nie wiadomo co za to będzie miał Krzysztof Bestwina z PJN. Tenże „chudzina” na razie będzie łykał jedynie o 122 złociszy więcej na miesiąc, czyli 1058 zł. Ale radnemu Bestwinie w nagrodę za „wystawienie” PJN, należy sie chyba jednak jakaś nagroda, choćby tak jak jego partyjnym kolegom, wiceszefostwo jednej z komisji.
W skali roku czwartkowa podwyżka diet oznacza wyższy wydatek na radnych o ok. 60 tysięcy zł. Z 320 do 380 tys. zł. Z wysokości tej kwoty widać na jakie szczyty politycznego imbecylizmu wspięli się inicjatorzy i główni macherzy projektu pod tytułem podwyżka diet. Choć przy okazji wielcem ciekaw opinii starosty Młynarczyka, który przed czterema laty podobną operację skwitował głośną wtedy maksymą – Tu chodzi o przyzwoitość, a nie o kwoty. To jak to w końcu jest z tą przyzwoitością, Panie Młynarczyk? W przypadku PO chyba coś nie zanadto. Ale może powinniśmy się do tego powoli przyzwyczajać? Wracając zaś do wzorcowego wręcz, politycznego tępactwa, to po ubiegłym czwartku burmistrz Czapla może już z ukontentowania zacierać ręce. Niech mu teraz taki Marczewski spróbuje podskoczyć, choćby w sprawie futrowania Łukasza Maciejewskiego. Bo na miejscu Czapli, po czwartkowym wygłupie, to dałbym temu „specjaliście” sutą podwyżkę. A co? Radni mogą podwyższać sobie diety, a burmistrz ma być złym pracodawcą?
Andrzej Jarek

 

Komentarze

Autor: ha| Dodano: 01-03-2011 22:37
a sam młynarczyk mówił, że to bez jego zgody...co wiecej - on podobno nie rozumie swoich radnych z po, którzy podnieśli rękę za większumi dietami-)
 
Autor: lecz| Dodano: 01-03-2011 20:07
to co się stało to jest tkm w wykonaniu po-sld-rip, i niech nikt nie mówi, że to bez zgody mlynarczyka (chyba ze wyjecha na safari) bo takie sprawy ustala się w zaciszu biur i w zgodzie z "targiem" co za co. tak się robi politykę.
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 85

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 195

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »