01 Czerwiec 2020 imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Dwóch chętnych na KWB „Adamów” i „Konin”

Dodano dnia: 14-02-2012 00:00| Komentarzy: 4

Prezes KWB „Adamów” Piotr Rybarski o tajemniczym inwestorze i Programie Dobrowolnych Odejść

Z datowanego na 30 stycznia oficjalnego komunikatu Ministerstwa Skarbu Państwa wynika, że ostatecznie wpłynęły dwie wiążące oferty inwestorów zainteresowanych zakupem 85 proc. akcji Kopalni Węgla Brunatnego „Konin” i „Adamów”. Pierwszym z zainteresowanych jest odbiorca paliwa węglowa od obu wydobywczych spółek, czyli Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Ku sporemu zaskoczeniu obserwatorów ciągnącego się od dłuższego czasu prywatyzacyjnego miejscowych kopalń w szranki z ZE PAK stanęła nieznana szerzej firma pod nazwą Społem Plus spółka komandytowo-akcyjna. Z pogłosek pojawiających się na łamach prasy ekonomicznej może wynikać, że oferta zakupu złożona przez Społem Plus ma znacząco przewyższać cenę jaką za obie kopalnie zadeklarował ZE PAK. W tej sytuacji trudno byłoby nie poprosić o wypowiedź i komentarz Piotra Rybarskiego, prezesa KWB „Adamów” SA.

 

Echo Turku: -Z formalnego punktu widzenia prywatyzacyjna klamka zapadła. Czyli przyszłym właścicielem KWB „Konin” i KWB „Adamów” będzie któryś z dwóch podmiotów – ZE PAK albo Społem Plus. O ile w przypadku pierwszej firmy trudno mówić o jakimś zaskoczeniu, to już o Społem Plus opinia publiczna wie bardzo niewiele.

Piotr Rybarski: -Istotnie, w założonym terminie, to znaczy do 27 stycznia na adres Ministerstwa Skarbu Państwa wpłynęły dwie wiążące oferty kupna 85 proc. akcji obu kopalń. Pierwszym oferentem okazał się ZE PAK, a rywalizuje z nim Społem Plus spółka akcyjno-komandytowa zarejestrowana w Warszawie. Zaskoczenia tą ofertą nie kryła nawet nieźle zorientowana w naszym życiu gospodarczym prasa specjalizująca się w sprawach ekonomicznych. Ale na dzisiaj moja wiedza na temat warszawskiej spółki pochodzi tylko w pewnej części pochodzi ze źródeł medialnych. Jesteśmy bowiem już po bezpośrednich kontaktach z przedstawicielami Społem Plus.

ET: -Czytelnicy Echa z pewnością życzyliby sobie, aby Pan podzielił się swoją wiedzą i spostrzeżeniami w tej sprawie. Wszak banałem jest stwierdzenie, że standing i plany potencjalnego właściciela tutejszej kopalni, to sprawa wręcz gardłowa dla naszego regionu.

PR: -Miałem okazję uczestniczyć w spotkaniu z Ryszardem Janiszewskim, członkiem Rady Nadzorczej interesującej nas spółki. Z treści jego wypowiedzi wynika, że podmiot zainteresowany kopalniami zamierza sprzedawać węgiel elektrowniom, a niesprzedaną temu odbiorcy nadwyżkę węgla planuje gazyfikować w instalacjach, które chce zbudować na terenach pokopalnianych.

Co więcej wiadomo o spółce Społem Plus, która zgłosiła akces kupna akcji obu, czyli konińskiej i turkowskiej, kopalń, jakie warunki przygotowywuje zarząd Adamowa w Programie Dobrowolnych Odejść dla pracowników, ile osób potencjalnie mógłby objąć? Cały wywiad z prezesem Rybarskim we wtorkowym wydaniu ET.

 

Komentarze

Autor: kokosz| Dodano: 02-03-2012 20:48
Kocham Sudan kocham Peru dobrze by było w przeciwną stonę. Bracia Polacy z KWB Adamów cienko to widzę.
 
Autor: Sudan| Dodano: 14-02-2012 14:22
Talisman Energy funkcjonuje w życiu gospodarczym jako potężna szanowana spółka, która otrzymała mandat zaufania ze strony Ministerstw Ochrony Środowiska oraz Spraw Zagranicznych Polski. Działania byłego zarządu Talisman Energy z czasów prac w Sudanie (nadal nie osądzony) oraz obecnego, pod przewodnictwem Johna Mazoniego, nie budzą konsternacji kół decyzyjnych w Polsce. Nie widać ani oburzenia ani oczekiwanego protestu. Domniemanie niewinności oraz mglista wiedza na temat inwestycji spółki w naszym kraju nakazują nam utrzymywać stanowisko, że również w ministerialnych biurach znajomość poczynań Talisman Energy w Sudanie i Peru, może być tak naprawdę niewielka.
 
Autor: Sudan| Dodano: 14-02-2012 14:13
Jak pisze dziś "PB" Społem Plus jest rywalem Zygmunta Solorza-Żaka w staraniu o przejęcie kopalni węgla brunatnego Konin i Adamów. Jak dowiedział się "Puls Biznesu", za tajemniczym inwestorem stoi kapitał izraelsko-amerykański. Społem Plus startuje do prywatyzacji wraz grupą inwestorów - amerykańskich Żydów. Według nieoficjalnych informacji "PB" firma znacząco przebiła ofertę Zespołu Elektrowni Pątnów - Adamów - Konin (PAK). Jak tłumaczy w dzienniku Ryszard Janiszewski, członek rady nadzorczej Społem Plus, firmę stać na kopalnie, a oprócz tej inwestycji dysponuje 1 mld zł wolnego kapitału na inne inwestycje energetyczne
 
Autor: kwb| Dodano: 14-02-2012 08:11
Niestety prezes mocno się pogubił. Forowanie Kolendy, który nigdy lojalny nie był i nie będzie oraz opieranie się przez Rybarskiego na opiniach Knappa i Rzeteckiej do niczego dobrego nie prowadzi. Prezes Rybarski zachowuje się jakby zjadł wszystkie rozumy, a przynajmniej w kilku dziedzinach powinien pokornie poduczyć się. Przestał słuchać nawet ludzi mu przychylnych. Jeżeli się nie zreflektuje, to będzie bardzo samotny w chwili upadku. Prezesem tylko się bywa o czym boleśnie przekonał się Orlikowski. Jto czytasz to zreflektuj się i opieraj się na ludziach gotowych dla ciebie pracować. Odstaw na bok tych wszystkich, którzy ci kadzą dla zachowania wpływów i swoich pozycji.
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 69

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 173

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »