01 Czerwiec 2020 imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Prawie jak debata

Dodano dnia: 31-01-2012 00:00| Komentarzy: 2

Było jak w znanej reklamie jednej z marek piwa. We wspomnianym spocie reklamowym zestawiano, powiedzmy kurę bezradnie wymachującą skrzydłami, a lektor dodawał – Prawie jak orzeł. Jak pamiętamy owo prawie czyniło wielką różnicę. Podobne skojarzenia nasuwają się po czwartkowej (26 stycznia) dyskusji na temat miejskiej oświaty. Ten żenujący spektakl można podsumować tak samo – prawie jak debata

 Debata o przyszłości oświaty w Turku była od dawna hucznie zapowiadana. .W najnowszej historii Turku jeszcze nigdy oświata nie była tematem szerszej dyskusji publicznej. A z kasy miejscowego samorządu wydajemy rocznie na edukację niemal 29 mln zł, co stanowi 39,9 proc. wszystkich rocznych wydatków bieżących turkowskiego budżetu. Pozostaje jeszcze trzeci aspekt przesądzający o pilnej potrzebie szerokiej dyskusji publicznej w sprawie oświaty w Turku. Chodzi tu o procesy demograficzne, które brutalnie wręcz demolują lokalne finanse. I dodajmy, że problem ten dotyczy nie tylko naszego miasta. Jak kraj długi i szeroki toczy się bowiem dyskusja o wydatkach na oświatę i podejmowane są często drastyczne próby cięcia tych kosztów.

Jakie zatem są efekty tej całej „prawie debaty” o przyszłości turkowskiej oświaty?

Proponuje teraz pobieżny rzut oka na ów dorobek. Weźmy np. zespół nr 2 zajmujący się edukacją na poziomie szkół podstawowych. Wypracował on następujące cele strategiczne: 1) Stałe podnoszenie jakości kształcenia uczniów; 2) Wyrównywanie szans edukacyjnych wszystkich uczniów; 3) Zapewnienie odpowiednich i bezpiecznych warunków nauki, wychowania oraz opieki; 4) Wzmocnienie wychowawczej i środowiskowej roli szkoły.

 A teraz przyjrzyjmy się bliżej poprzez jakie to działania proponuje się osiągnąć cel numer jeden, czyli „stałe podnoszenie jakości kształcenia uczniów”. Ano poprzez zapewnienie różnorodnej, nowoczesnej i atrakcyjnej oferty edukacyjnej. Dalej poprzez monitorowanie jakości pracy szkoły oraz satysfakcji uczniów i rodziców z proponowanej oferty. W tym miejscu czytamy też o „stałym doskonaleniu oraz podnoszeniu kwalifikacji nauczycieli i kadry kierowniczej. Uff, może na tym poprzestańmy. Bo w pozostałych zespołach mamy do czynienia z podobnymi banałami i nowomową żywcem przeniesioną ze sztambucha Władysława Gomułki. Bo co to znaczy „stałe doskonalenie oraz podnoszenie kwalifikacji”? Wszak alternatywną do powyższej formułą musiałoby być chyba stwierdzenie w rodzaju: „stałe obniżanie kwalifikacji pedagogów”. Albo działań polegających na „proponowaniu nieróżnorodnej, archaicznej i nieatrakcyjnej oferty edukacyjnej”:-(

Czy turkowska klasa polityczna jest w ogóle w stanie sprostać  wyzwaniu pn. miejska oświata? Więcej w aktualnym wydaniu papierowym Echa Turku

 

Komentarze

Autor: widz| Dodano: 31-01-2012 19:51
ciąć koszty ile wejdzie, oświata rozdmuchana.
 
Autor: wera| Dodano: 31-01-2012 13:31
Skoro wszyscy mają tyle do powiedzenia to czemu milczeli na debacie? Zwykły strach przed konfrontacją bzdur z rzeczywistością.
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 69

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 173

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »