28 Październik 2020 imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Dziesięciolecie Chóru Viribus Unitis

Dodano dnia: 02-01-2012 22:55| Komentarzy: 0

 Kolędy i pastorałki oraz największe przeboje zespołu Republika, przygotował chór Viribus Unitis pod dyrekcją Joanny Gogulskiej, na jubileuszowy koncert z okazji dziesięciolecia istnienia. –Grupy z takim potencjałem i nowatorskimi pomysłami nie znajdziecie w Polsce, a nawet świecie. Jestem pełen podziwu dla twórczości dyrygentki i jej wokalistów – mówił prowadzący spotkanie.

 

Dziesięć lat to dużo i mało. Przez dekadę można zrobić bardzo wiele, można też nie robić nic. Joanna Gogulska, dyrygentka chóru Viribus Unitis oraz jego założycielka, tego czasu nie zmarnowała. Grupa powstała w 2001 roku i działa zgodnie z nazwą – Wspólnymi siłami – to motto przewodnie formacji. –Muzyczne podróże i koncerty dawały szansę na to, by zatrzymać się i porozmawiać z drugim człowiekiem. Czasem były to rozmowy bez słów, wtedy było wspólnym przeżyciem – opowiada dyrygentka.

Skład chóru tworzyli turkowscy licealiści, to oczywiste, gdyż miejscem spotkań była aula „ogólniaka”. Licealiści zaczynali przygodę z piosenką w pierwszej klasie, a kończyli najczęściej w ostatniej, tak więc co trzy lata dyrygentka musiała werbować nowych wokalistów. Jak opowiadała, to duże utrudnienie, gdyż kiedy właśnie zdążyli się zgrać, musieli się rozstać i przychodzili kolejni. -To utrudniało zrealizowanie niektórych projektów, ale wiele się też udało zrobić – wyjaśnia Gogulska.

Najważniejszym, zarówno dla dyrygentki, jak i młodzieży, było przedsięwzięcie pod nazwą „Śpiewające dłonie”. Jak się dowiedzieliśmy podczas koncertu, pomysłodawcą by „śpiewać” w języku migowym, był Sebastian Kamionka, mąż Joanny Gogulskiej. Projekt okazał się jak najbardziej trafiony. Bardzo szybko okazało się, że zawiera w sobie wielki ładunek pozytywnych emocji. Celem przedsięwzięcia była szeroko pojęta integracja ze środowiskiem osób niesłyszących, pokazanie, że muzykę można zanieść tam, gdzie wydawać by się mogło ona nie dotrze. Owocem współpracy chórzystów i osób niesłyszących stał się krótkometrażowy film dokumentalny „Skoro serce słyszy”.

Chórzyści wielokrotnie występowali ze znanymi artystami polskiej sceny muzycznej, jak chociażby Katarzyna Nosowska. Wraz z artystką przepiękny utwór „Karatetyka” wykonali trzy lata temu podczas Festivalu Jarocin, a także w konińskim Oskardzie. Śpiewali też z Justyną Majkowską, Justyną Steczkowską, Alicją Majewską, Marią Sadowską, Renatą Przemyk, Mietkiem Szcześniakiem, Michałem Wiśniewskim, Starym Dobrym Małżeństwem czy VooVoo.

W niedzielny wieczór 18 grudnia, w turkowskim Domu Strażaka odbył się niezwykły koncert chóru. Spotkanie zorganizowano nie tylko z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, ale też jubileuszu dziesięciolecia istnienia grupy. Podzielono je na dwie części. W pierwszej muzycy pod dyrekcją Joanny Gogulskiej zaśpiewali licznie zebranej publiczności kolędy i pastorałki. Ich oryginalne aranżacje świątecznych utworów są znane turkowskiej publiczności, gdyż już kilka lat temu, z okazji 15-lecia firmy PROFIm, zostały uwiecznione na płycie CD, która zresztą była niespodzianką dołączoną do świątecznego numeru naszego tygodnika. -Miło było znów usłyszeć te utwory na żywo. Tym bardziej, że poziom ich wykonania jest doskonały. Talent wokalistów oraz Joanny Gogulskiej wykracza poza wszelkie granice. Nie ma w okolicy tak zdolnych i twórczych ludzi jak oni – mówili uczestnicy koncertu. Narzekali tylko, że tak rzadko mogą oglądać „Viribus Unitis” na żywo. -Ostatni raz wiedzieliśmy ich w ubiegłym roku, także podczas bożonarodzeniowego występu w domu parafialnym przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku – wspominali turkowianie.

Wraz z chórzystami kolędy wykonali też uczestnicy Leśnej Akademii Dźwięku. To kolejny projekt autorstwa Joanny Gogulskiej, który odbył się latem ubiegłego roku. Wzięła w nim udział uzdolniona wokalnie młodzież oraz dzieci z powiatu turkowskiego. W trzydniowych warsztatach uczestniczyła też Justyna Majkowska, była członkini zespołu Ich Troje.

Kolejnym przedsięwzięciem dyrygentki jest współpraca z tuliszkowskim zespołem Vocallis. Miejscowa widownia, podczas niedzielnego koncertu mogła usłyszeć muzykę właśnie w ich wykonaniu. Na scenie zaprezentowali się też uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum w Grzymiszewie.

W drugiej część spotkania chórzyści zabrali się za utwory Republiki. Jubileusz dziesięciolecia grupy zbiegł się z dziesiątą rocznicą śmierci Grzegorza Ciechowskiego więc nie przypadkowo wybrano właśnie jego utwory

ił 

 

Leśne kolędowanie TUR’a

Zupełnie odmienną atmosferę, bardzo kameralną w porównaniu do niedzielnego koncertu w Domu Strażaka (na którym było około dwustu osób), miał występ chóru Viribus Unitis we wnętrzu Izby Edukacyjnej Nadleśnictwa Turek w poniedziałek 19-go grudnia.  „KULT(T)URA NA WIGILIJNĄ NUTĘ'' – pod tym hasłem wspólne kolędowo-opłatkowe spotkanie zorganizowało stowarzyszenie Turkowska Unia Rozwoju, Nadleśnictwo Turek i chór Viribus Unitis.

Inicjatywa, gromadząca razem te trzy środowiska po raz pierwszy, okazała się niezwykle cennym doświadczeniem. Leśne otoczenie izby jak i wnętrze sali sprawiło, że goście i przyjaciele  stowarzyszenia i Nadleśnictwa Turek mogli poczuć się przeniesieni do troszeczkę innej rzeczywistości. Piękne ozdoby bożonarodzeniowe, lampki i płonące świece, ale przede wszystkim muzyka Viribus Unitis sprawiły, że uczestnicy poczuli się okryci „ciepła kołderka świąt”.

Sam  koncert poprzedziło wystąpienie wójta gminy Przykona Mirosława Broniszewskiego, który wyraził zadowolenie z dotychczasowych działań TUR’a, podziękował nadleśniczej Danucie Lewandowskiej za gościnę, życzył wszystkim pogodnych świąt i pomimo obaw co do nadchodzącego roku, aby ów był jeszcze pomyślniejszy od obecnego. Występ zapowiedziała i poprowadziła jedna z solistek chóru Marta Tomczyk-Groblica. W pierwszej części usłyszeliśmy kolędy, zaprezentowane jednak w tak ciekawej aranżacji, że przykuwały uwagę jak coś zasłyszanego po raz pierwszy. Mogliśmy poznać zarówno nowoczesne podejście do tych świątecznych miniatur jak i bardzo tradycyjne, góralskie na przykład w wypadku kolędy „Oj maluśki, maluśki”. W drugiej części koncertu zabrzmiały utwory zrealizowane przy okazji innych projektów znanego chóru, jak chociażby „zaśpiewany wokalnie i w języku migowym utwór "Tak, tak to ja" zespołu Republika, którego twórczość stanowi ważny element repertuaru, jak i filozofii muzycznej młodych muzyków. Na końcu zabrzmiała kompozycja, która przybliża znaczenie nazwy chóru.  Występ nagrodzono gromkimi brawami. Zapytana, co uważa za najważniejsze wśród założeń, które udało się zrealizować czasie 10 lat istnienia chóru, Joanna Gogulska po krótkim zastanowieniu odparła - najważniejsze że Viribus Unitis, pomimo przeciwności wciąż istnieje. Nie mamy środków, a przez to także problem z naborem do zespołu. Rozmawiając z młodzieżą po występie nie można było zauważyć głębokiej satysfakcji wokalistów, zarówno z niedzielnego koncertu jak i kameralnego występu w nadleśnictwie. Dlatego z czystym sumieniem Echo Turku apeluje do każdego, kto czuje moc w swoim głosie i chciałby rozwinąć swoje umiejętności, o wzięcie udziału w tej przygodzie i kontakt pod adresem viribusunitis@op.pl . Zresztą nie często zdarza by przy okazji występów lokalnych artystów po ciele przechodziły ciarki. To że występ „kopnął” świadczy o tym że chór trzyma wysoki poziom.

Po występach zebrani goście dzielili się opłatkiem. O to aby na stole nie zabrakło gorących napojów i słodkości zadbali pracownicy TUR’a, a domowe wypieki, w postaci makowców, pierników i serników,  przygotowały Panie mieszkające na terenie gmin lokalnej grupy działania. Jeśli chodzi o współpracę nadleśnictwa i stowarzyszenia to takowa kwitnie i można się spodziewać kolejnych wspólnych inicjatyw.

mej

 

 

 

Viribus Unitis

 

Aktualności powiązane z galerią
» Dziesięciolecie Chóru Viribus Unitis
 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 85

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 196

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »