25 Październik 2020 imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Okiełznać nienazywalne w Przystani

Dodano dnia: 05-12-2011 19:02| Komentarzy: 4

W wyjątkową podróż zabrali zgromadzonych miłośników słowa członkowie Stowarzyszenia „Przystań” w sobotni wieczór 26-go listopada. Była to podróż w świat poezji i refleksji nią wywołanej. VII Ogólnopolski Konkurs Poetycki nie mógł być poświęcony komu innemu niż Arturowi Jurgawce, który nie tylko jako juror, ale przede wszystkim poeta był ważną postacią tego wydarzenia. Choć zabrakło go w tym roku, przyjaciele ze stowarzyszenia zadbali o pamięć o nim.

Może trudno uwierzyć, ale wydarzenie takie jak konkurs poetycki, jeśli ma odpowiednią oprawę może w Turku przyciągnąć sporą grupę ludzi zainteresowanych wejściem w atmosferę rozświetloną blaskiem świec z recytowanymi i śpiewanymi wierszami. Spotkanie poprowadziła przybyła na tę okazję z Gdańska dziennikarka radia Eska Małgorzata Piontke i Jacek Sulkowski. Na początku odbył się pokaz krótkiego filmu ze zdjęciami wybranymi z różnych okresów życia Artura. Na zdjęciach widzieliśmy młodego chłopca wśród rodziny i w gronie przyjaciół. Projekcję uświetnił muzycznie Jerzy Keller.

Także tomik wierszy zatytułowany „Poezja Przystani”, wydany na tę okazję został w dużej mierze poświęcony osobie Artura, który zmarł 31 lipca tego roku w wieku zaledwie 35 lat. Już jako uczeń technikum udzielał się w grupie satyryczno – poetyckiej „Filodendron”, redagując gazetkę poetycką. Był absolwentem filologii polskiej na UAM. Współpracował z Echem Turku i tygodnikiem Obserwator. Prowadził zajęcia warsztatowo - poetyckie w bibliotece współtworząc kwartalnik „Włóczypióro”. Działał także w „Przystani” uczestnicząc w warsztatach oraz jako juror niniejszego konkursu. Żeby lepiej zrozumieć Artura trzeba przytoczyć jego słowa, które nie będą tylko suchym biogramem: Poezja jest tworem chwili,/ jest sobą tylko po narodzinach/ jest wtedy intymną rzeczą – jak dusza –/ aby ją komukolwiek pokazać/ potem z wolna obumiera jak paznokcie/ bierzcie, czytajcie z tego wszyscy.

O Arturze opowiadał także, mocno poruszony, jego przyjaciel Lech Lament. Razem byli jurorami w konkursie poetyckim. Artur pisał nie tylko wiersze ale także eseje. Jeden z nich „Świeca w oknie” znajdzie się w wydanej niebawem tomie poetyckim Lecha Lamenta.

Na tegorocznym konkursie rolę drugiej jurorki wypełniła związana z „Przystanią” Anna Baśnik. Poeci musieli wybrać najlepsze spośród 98 zestawów wierszy. Pierwszą nagrodę otrzymała Katarzyna Zychla z Żar, druga nagroda przypadła, przybyłej aż z Darłowa – Elżbiecie Tylendzie, trzecią nagrodę otrzymał Paweł Kołodziejski ze Starachowic. Wyróżnienia przyznano także: Paulinie Sęk, Przemysławowi Czekale i Jadwidze Marioli Jankowskiej. Specjalną nagrodę za wiersz poświęcony Arturowi Jurgawce otrzymała Elżbieta Tylenda. Odczytywane wiersze nagrodzonych poetów pokazywały bardzo duże zróżnicowanie w podejściu do tworzywa jakim jest słowo.

Całą galę uświetnił koncert zespołu KMT, a wiele wykonań nowych piosenek także zawierało słowa turkowskich poetów. Zespół w październiku występował na 47 Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie.

Prozą trudno uchwycić nieuchwytne, poezja zdecydowanie lepiej balansuje na granicy nazywalnego i nienazywalnego. Oto nowy wiersz Lecha Lamenta poświęcony Arturowi.

mej 

 

NOCNY OKTOSTYCH - JURGIEMU  

I już nawet światło księżyca nie zajrzy ci w oczy
Pająki w oknach tkają pożegnalny welon
Coraz głośniej bije wieczne tętno nocy
A w nas wkradł się smutek, zła kochanka, niemoc

W duszy komputera żyją jeszcze wiersze
Wnikają w nasz krwioobieg jak cicha nostalgia
Tak jakby na chwilę ożyło twe serce
A na niebie zalśniła jeszcze jedna gwiazda

 

 

VII Ogólnopolski Konkurs Poetycki w "Przystani"

 

Aktualności powiązane z galerią
» Okiełznać nienazywalne w Przystani
 

Komentarze

Autor: luczakura| Dodano: 05-05-2019 19:12
http://mewkid.net/buy-amoxicillin/ - Buy Amoxicillin Online
 
Autor: ijisiret| Dodano: 05-05-2019 18:42
http://mewkid.net/buy-amoxicillin/ - Amoxicillin
 
Autor: xexovii| Dodano: 04-04-2019 01:25
http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Amoxicillin 500mg Capsules
 
Autor: NormaBogma| Dodano: 05-04-2018 01:52
Investments in cryptocurrency - https://bit.ly/2uCcLt2! 10%-15% Daily Profit! Earn your bitcoins today, become a millionere tomorrow! Affiliate program and referral commision 5%. Invite a freind and earn 5% commision from each deposit! CLICK HERE! =============================== Инвестиции в криптовалюту - https://bit.ly/2uCcLt2! 10%-15% ежедневного дохода! Заработайте свои биткойны сегодня, станьте миллионером завтра! Партнерская програма и реферальная коммиссия 5%. Пригласите друга и получите 5% с каждого депозита! ПЕРЕЙТИ НА САЙТ!
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 85

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 196

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »