22 Maj 2018 imieniny: Emila, Neleny, Romy
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Felietony

Współpraca albo pół litra i ogórek
Dodano 16-01-2018 |
Komentarzy: 449

W minionym tygodniu z lokalnych mediów internetowych mogli...

czytaj więcej »
 
Za mundurem powiat sznurem?
Dodano 08-08-2017 |
Komentarzy: 2029

Okazuje się, że powiatowi decydenci maja szansę poćwiczyć swoją wyobraźni...

czytaj więcej »
 

 

Zobacz wszystkie: Felietony »

 

 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1237 opinii)
TAK
77% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Kilka myśli przy malejącym torcie

Dodano dnia: 25-10-2011 00:00| Komentarzy: 2

 Przewidywany porządek obrad najbliższej sesji Rady Powiatu Tureckiego zaplanowanej na środę, 26 października, liczy 23 punkty. Ale największy bodaj ciężar gatunkowy kryje się pod numerem, nomen omen, „13”. Choć sam tytuł paragrafu może tego nie zapowiadać. Brzmi on bowiem jako „Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych Powiatu Tureckiego w roku szkolnym 2010/2011”. Problem jednak dotyczy sposobów i efektywności wydatkowania circa 30 milionów złotych, czyli grubo ponad 40 procent dochodów bieżących powiatowego budżetu. Co gorsza, dla naszego powiatu przywykłego do oświatowego eldorado na dobre zaczęło się ostateczne odliczanie. I przed trudnymi decyzjami już nie można dalej uciekać.

Koniec złotych czasów dla powiatowej władzy

Jeśli można mówić, że cokolwiek odróżnia powiat turecki od pozostałych 30 tego typu jednostek terytorialno-administracyjnych istniejących w Wielkopolsce, to z pewnością jest to kwestia oświaty.

Bo poza naszym powiatem nigdzie nie było takiej sytuacji, że płynąca z góry subwencja oświatowa  pokrywała koszty funkcjonowania instytucji edukacyjnych, podlegających powiatowi. Taka sielanka panowała u nas od lat. A to za sprawą osobliwej sieci szkół średnich. Choć lepiej byłoby powiedzieć, że jest to „siateczka”, bo składa się raptem z trzech elementów: Zespół Szkół Ogólnokształcących (ZSO, czyli Liceum), Zespół Szkół Technicznych (ZST) i Zespół Szkół Rolniczych). I na te trzy placówki z przypadającej na powiat turecki subwencji oświatowej w kwocie 28,6 mln złotych przypadło łącznie niemal 21,5 mln zł. Pozostałe nieco ponad 7 milionów miało finansować internaty, bursę, a w największej części Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. W takiej sytuacji kolejne ekipy rządzące naszym powiatem powtarzały za poetą – Chwilo trwaj! Niestety, na zapaść demograficzną myślenie życzeniowe, ani rożne zaklęcia, okazały się nieskuteczne.

 

Komentarze

Autor: oj ta miłość| Dodano: 28-10-2011 13:47
Oj dla miłosci to można poświęcić wiele, o wiele więcej niż poświęcają nauczyciele dla Kosobudzkiego.prawda?
 
Autor: Kaczkomen| Dodano: 27-10-2011 18:06
Na żądanie wicestarosty Karskiego dyrektor Kosiobudzki od listopada zatrudnia w Kaczkach radną Kadrzyńską-Siwek, która prawdopodobnie nie posiada odpowiednich kwalifikacji do nauczania. Szczerze to sama powinna jeszcze się sporo poduczyć. Posiada za to komórkę wicestarosty Karskiego i może wieść z nim długie nocne Polaków rozmowy. Taka polityka władz powiatu, to pierwszy krok do likwidacji szkoły w Kaczkach. Jeżeli były wolne godziny, to należało je dać pracującym już w Kaczkach nauczycielom. Zaczyna się prywata jakiej za poprzedników nie było. Ale nauczyciele z Kaczek sami są sobie winni. Kochają Kosiobudzkiego i dla tej miłości poświęcą swoje etaty.
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

OSTATNIE GALERIE

Z Sacałów do Normandii
Aktualności powiązane z galerią
» Z Sacałów do Normandii
zobacz galerię »
 
Kwiatków
foto
Aktualności powiązane z galerią
» Kwiatków Znika
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »