22 Październik 2020 imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Czy ten TIP już tak ma?

Dodano dnia: 19-07-2011 00:00| Komentarzy: 0

Burmistrz Czerwiński w roli elektronicznego listonosza

Niemal równo za rok, bo 30 lipca 2012, zakończona zostanie inwestycja pod nazwą Turecki Inkubator Przedsiębiorczości (TIP). Według danych zamieszczonych w Studium Wykonalności całkowity koszt obiektu miałby wynosić 14.559.055 złotych i 60 groszy. W ramach tych prawie 14,6 mln zł, budżet Turku ma wyłożyć ok. 9,8 mln zł, a pozostała część, czyli ponad 4,7 mln zł, pochodzi ze środków unijnych. Jest to więc jedna z najdroższych inwestycji finansowana ze środków publicznych w nowożytnych dziejach miasta i choćby tylko z tego tytułu zasługuje na szczególną uwagę.

W minionym tygodniu wiceburmistrz Tadeusz Czerwiński pocztą elektroniczną rozesłał wielu osobom publicznym dwa podstawowe dokumenty prezentujące ideę i założenia Tureckiego Inkubatora Przedsiębiorczości. I za to działanie PT Nadawcy należą się słowa uznania i wdzięczności. Bowiem można śmiało postawić perły przeciw orzechom, że na palcach jednej ręki można policzyć tych urzędników miejskich, którym dotąd w pełni znana była zawarta w tej przesyłce treść. A to choćby z racji ich obowiązków służbowych, związanych z pozyskiwaniem środków unijnych. Tym samym, można podtrzymać powyższy zakład, jeśli idzie o dotychczasową nieznajomość założeń Inkubatora w gronie radnych miejskich. Zarówno tych obecnych, jak i rajców z poprzedniej kadencji. Jeśli zaś chodzi o rzeczone dokumenty, to najważniejszym z nich jest Studium Wykonalności pod nazwą „Budowa Tureckiego Inkubatora Przedsiębiorczości w celu realizacji kompleksowych usług na rzecz biznesu”. Ten liczący 150 stron druku dokument powstał w styczniu 2010r. na zamówienie Gminy Miejskiej Turek. Na tych stronach dokonano analizy całego przedsięwzięcia od strony ekonomicznej, technicznej, prawnej i społecznej.

Od strony inwestycyjnej na Inkubator składają się dwa obiekty budowlane. Pierwszy to dwukondygnacyjny budynek biurowo-usługowy o łącznej powierzchni 1091,38 m kw. a drugi stanowi hala produkcyjno-magazynowa o powierzchni 3096,12 m kw. Oprócz tego planuje się tu parkingi o powierzchni 0,6 ha i tereny zielone – 0,3 ha. Działka objęta projektem ma powierzchnię niemal ha, a wraz z terenami przylegającymi, cały obszar ma 2,1 ha. W budynku biurowym planuje się siedziby dla 20 podmiotów gospodarczych oraz biura dla kierownictwa TIP wraz z lokalami dla instytucji świadczących usługi dla biznesu. Z kolei w hali produkcyjnej zostanie wydzielone 39 boksów dla firm mających tam prowadzić działalność produkcyjno-magazynową. Założenia Inkubatora przewidują również powstanie dwóch wyposażonych laboratoriów i salę szkoleniowo-konferencyjną. Jedno ze wspomnianych laboratoriów ma być wyposażone dla badań nad szeroko rozumianą wytrzymałością materiałów, a drugie do prowadzenia audytu energetycznego budynków. Cały obiekt stanowić ma integralną część Tureckiej Strefy Inwestycyjnej.

Fakty i retoryka w sprawie „kwot gazetowych”

Ostatnio sporo zamieszania i niedomówień było wokół kosztów omawianego przedsięwzięcia. I tak, żachnięcia ze strony przedstawicieli władz Turku dotyczyły padającej w mediach 14,6 mln złotych jako kosztu Inkubatora. Na ostatniej sesji powyższą wartość określono mianem „kwoty gazetowej”. Tymczasem, jeszcze w kwietniu br. na łamach oficjalnego biuletynu miejskiego jako pierwszy kwotę taką podał wspomniany już Tadeusz Czerwiński. Kwota w podobnej wysokości widnieje również i na stronach omawianego Studium Wykonalności. A mówiąc precyzyjnie, zakłada się tu, że całkowity koszt projektu wyniesie 14.559.095 złotych i 60 groszy. A więc do ponoć „gazetowej kwoty: 14,6 mln złotych brakuje wprawdzie około 40.000 złotych. Ale to chyba niewiele przy ponad 14,5 milionach. Inwestycja ta w lwiej części finansowana jest z budżetu miasta (ponad 9,8 mln zł), a pozostała część, czyli ponad 4,7 mln zł pochodzi ze źródeł unijnych. To 40 proc. kosztów kwalifikowanych opiewających na 11,8 mln zł. Z kolei 2,784 mln zł stanowią koszty niekwalifikowane pokrywane w całości z kasy miejskiej. Na ten ostatni wydatek w znacznej mierze złożą się np. koszty zakupu wyposażenia Inkubatora. Tzn. 25 kompletów mebli, 20 zestawów komputerowych, stacji transformatorowej, 3 sztuk podnośników paletowych, serwera, wózka widłowego, zestawów nagłaśniających, sprzętu do laboratoriów itp., itd. Planowany, łączny koszt tych zakupów może sięgnąć ok. 1,6 mln złotych.

Czym będzie Inkubator, dla kogo będzie i jakie są jego cele? Czy materiał sporządzony przez najwyższych urzędnikow miejskich odpowiada na te pytania? Dowiesz się, czytając Echo Turku

 

TIP w budowie

 

Aktualności powiązane z galerią
» Czy ten TIP już tak ma?
 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 85

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 195

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »