24 Październik 2020 imieniny: Arety, Marty, Marcina
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Manu ! ło jo jo joj !

Dodano dnia: 12-07-2011 16:06| Komentarzy: 1

Najważniejszym wydarzeniem kulturalnym ubiegłego tygodnia w Wielkopolsce, w którym turkowianie mogli wziąć udział był niewątpliwie poznański Festiwal Malta, a z bogatej oferty imprez festiwalu niewątpliwym rodzynkiem był koncert Manu Chao La Ventura. Mogli wziąć i wzięli udział

 

Manu Chao jest muzykiem pochodzącym z Francji lecz to zbytnie uproszczenie. Dla samych Francuzów pochodzący  z hiszpańskiej rodziny artysta jest Latynosem. Zarówno on, jak i reszta członków zespołu, którzy dali koncert nad jeziorem maltańskim w składzie La Ventura, są wielokulturowi tak samo jak ich utwory śpiewane po francusku, hiszpańsku, portugalsku, arabsku i angielsku. Trudno byłoby też zdefiniować muzykę Manu, gdyż łączy wiele gatunków i stylów – jest trochę rock’n rolla Chuck’a Berry’ego, reggae, muzyki latynoskiej i francuskiej. Żywiołowe koncerty Manu Chao znane są już polskiej publiczności. Pierwszy koncert dali w Warszawie w 2002 roku, grali 3 godziny, po czym wyszli na kolejną godzinę bębnami akompaniując do muzyki elektronicznej dla około 200 osób. Zarówno wtedy, jak i na Opener Festiwal w Gdyni w 2006 roku grali w rozbudowanym składzie Manu Chao Radio Bemba, co muzycznie przypominało koncerty zespołu, który wcześniej nazywał się Mano Negra. W 2008 roku zagrali we Wrocławiu.

 

Cały Festiwal Malta odbył się w tym roku pod przewodnim tematem wykluczenia, a dochód ze sprzedaży biletów na koncert znanego ze społecznego zaangażowania muzyka zasilił konto kampanii wodnej PAH. Lepiej na serduchu kiedy rozkoszne można połączyć z pożytecznym. Na imprezę wybraliśmy się grupą trzech samochodów z Turku. Na miejscu bez wysiłku można było spotkać turkowian, także tych mieszkających na stałe w Poznaniu. Pomimo głosów krytyki, pojawiających się w mediach, co do transportu publicznego po koncercie i braku świateł w drodze powrotnej wzdłuż jeziora Malta, uważam, że organizacja była rewelacyjna, a sceneria piękna. No może ochroniarze nie należeli do najżyczliwszych, a utrudnienia przy wejściu na teren imprezy czasem absurdalne, gdyż nikt, kto wybiera się na Manu nie będzie w niego rzucał drogim obiektywem, a  na koncercie nie było przypadkowych osób,tylko ci co powinni tam się znaleźć. Dobrze zorganizowane zaplecze imprezy spełniło swoje zadanie dla bawiącej się 4-5 tysięcznej publiczności.

 

Jako suport zagrał zespół reggae z Częstochowy. "Przepiękny koncert Manu Chao La Ventura na Malcie. „Bardzo fajnie że mieliśmy możliwość z Habakuk, zagrać jako suport. Panowie przed koncertem w garderobie, cały czas muzykowali, grali, śpiewali, widać ze żyją muzyką. Ekstra." Mówił po koncercie „Brodi” wokalista zespołu. Na scenie pojawiła się także Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej. Dziękowała wszystkim za udział w koncercie a zarazem akcji PAH – budowania studni wody pitnej w Sudanie. O Sudanie było głośno w mediach w ostatni weekend z powodu uzyskania przez Republikę Sudanu Południowego niepodległości 9 lipca. Wolność tego państwa nie oznacza końca problemów po trwającym kilka dekad krwawym konflikcie. Ponad połowa mieszkańców nie ma dostępu do wody.

 

Kiedy Manu Chao La Ventura pojawili się na scenie zawrzało. Mieliśmy wrażenie, że z każdą minutą przyspieszają i wchodzą na wyższe obroty. Charyzmatyczny Manu, który jest osobnikiem koncertowym nawiązał kontakt z publiką, która żywo włączała się akompaniując brawami i śpiewem. Muzyk jest bardzo spontaniczny i radosny, nie ma nic wspólnego z nadętymi artystami, którzy odnieśli sukces i potrafi grać także na ulicy od tak, po prostu. Grali 2 godziny 15 minut. Koncert osiągnął apogeum w trakcie bisów, kiedy bawiący się przed sceną ludzie nie odpuszczali i skandowali o kolejne wyjścia i utwory. Na koncertach Manu zawsze pod sceną jest gorąco - było wynoszenie na rękach, które wszyscy entuzjastycznie trzymali w górze.Manu nakręcał tempo charakterystycznym biciem mikrofonu w pierś. Wielkie telebimy umożliwiały także zabawę z oddali i imprezowicze łączyli się spontanicznie w korowody. Nowy obiekt widowiskowy na Malcie umożliwił także spokojne przyglądanie się koncertowi z trybuny.

 

Po koncercie spotkaliśmy grupę Brytyjczyków. Przyjechali na cały tydzień trwania festiwalu. Świadczy to o randze imprezy. Mieszkańcy londyńskiego Brixton mają zapewne co robić w trakcie bogatego w festiwale lata, a jednak lubią Poznań i festiwal Malta obfitujący w widowiska teatralne, performance artystyczny i koncerty. Wraz z innymi koncertowiczami bawili się na afterparty w jednym z poznańskich pubów. Następnego dnia wybrali się nad Maltę na koncert Portishead i Fleet Foxes.

 

mej

 

Za zdjęcia dziękuję Dominice Pierunek z biura prasowego Fundacji Malta oraz Wojciechowi „Brodiemu” Turbiarzowi z Habakuk .

 

 

 

Manu Chao La Ventura

 

http://www.youtube.com/watch?v=DhrVoKTuU38

 

Manu Chao Radio Bemba

 

http://www.youtube.com/watch?v=-AgPbqqs0W0&NR=1

 

Malegria

 

http://www.youtube.com/watch?v=pBn3uTOgoBY

 

 

 Malegría

 Por la calle del desengaňo

 Esta maňana yo pasé

 Con malegría otra vez.

 Por la calle del desengaňo

 

 

 Mi malegría ebmorrache

 Dentro un vasito de jerez.

 

 Cuando tú me hablas…

 

 Por la calle del desengaňo

 Maňana pasearé

 Con malegría otra vez.

 Por la calle del desengaňo

 Mi malegría ahogaré

 Dentro un vasito de jerez.

 

 

 

 Cuando tú me hablas…

 

 Aliviame, María, aliviame,

 Dame otro beso de jerez,

 Maňana te lo pagaré.

 

 Tu risa me da risa,

 Tu calor me da valor,

 Dame otro beso de licor,

 

 Cuando tú me hablas…


Nieszczęście

 

Przez ulicę zniechęcenia
Przechodziłem skoro świt
Mego nieszczęścia niosąc głaz.
Na ulicy zniechęcenia
Jest bar, w którym moje łzy
Topię w gorzałce cały czas,

Gdy Twój pobrzmiewa głos…


Na ulicy zniechęcenia
Jutro znowu będę tkwił
Pijąc gorzałkę cały czas.
Na ulicę zniechęcenia
Głaz przyniosę, tak jak dziś,
By go utopić jeszcze raz.

Gdy Twój pobrzmiewa głos…

Poratuj, Panno Święta, znasz mój los,

Nalej mi jeszcze jeden raz,
Jutro Ci oddam każdy grosz.

Twój uśmiech mnie pociesza,
Twojej twarzy koi śnieg,
Nalej mi jeszcze aż po brzeg.

Gdy Twój pobrzmiewa głos…

 

 

 

 

 

Manu Chao La Ventura Festiwal Malta 2011

 

Aktualności powiązane z galerią
» Manu ! ło jo jo joj !
 

Komentarze

Autor: m.| Dodano: 12-07-2011 16:44
60 złotych za bilet w porównaniu z 65 zł w 2002 roku to na prawdę niedrogo i charytatywnie. Warto
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 85

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 195

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »