19 Wrzesień 2020 imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Między sukcesem z matematyki a klapą z języków obcych

Dodano dnia: 05-07-2011 00:00| Komentarzy: 2

W powiecie tureckim maturę oblało 189 abiturientów

W powiecie tureckim lepiej niż w Wielkopolsce, ale gorzej niż przed rokiem. Maturę oblało 189 na 864 zdających. Oznacza to, że 78,12 proc. tegorocznych maturzystów zaliczyło pozytywnie egzamin dojrzałości, a to i tak odsetek wyższy niż w przypadku Wielkopolski, gdzie egzamin maturalny zdało 75,29 proc. W skali całego kraju odsetek ten wyniósł 75,50 proc. Ale z języków obcych powiat turecki zaczyna przypominać językową pustynię. Zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym

Przed rokiem w naszym powiecie zdawalność matury była na poziomie 85,14 proc., przy odsetku wojewódzkim wynoszącym 80,19 proc. O ile tzw. zdawalność w naszym powiecie na tle województwa i kraju jest powyżej średniej, to już niepokoić musi znaczące obniżenie pozycji z poszczególnych przedmiotów zdawanych na egzaminie dojrzałości przez absolwentów naszych trzech szkół średnich. A w przypadku wyników z języków obcych można już wręcz mówić o zapaści edukacyjnej. Bowiem okazuje się, że w tym obszarze poziom nauczania w naszym powiecie rażąco odbiega od średniej wojewódzkiej i krajowej.

Rozbicie wyników na trzy szkoły w powiecie potwierdza starą tezę o „rozjeżdżaniu się” trzech edukacyjnych światów. O ile bowiem w Liceum na 431 absolwentów matury nie zdało 21 piszących, to w przypadku ZST egzaminu dojrzałości nie przebrnęło 68 abiturientów na 240 zdających w tej szkole. A już o prawdziwym dramacie można mówić w przypadku ZSR w Kaczkach, gdzie na 193 zdających matury nie zdało aż 100!!! osób. W efekcie, wskaźnik tzw. zdawalności w LO jest na poziomie 95,12 proc., podczas gdy w szkołach tego typu wartość ta w województwie wynosi 87 proc. Z kolei w ZST zdawalność mamy na poziomie 71,70 proc., co na tle wojewódzkich techników wypada również nieźle, bo w skali kraju wielkość ta sięga raptem 63 proc. Za to w przypadku Kaczek nie trzeba być matematykiem, aby zauważyć, że ponad połowa zdających nie zaliczyła tu egzaminu maturalnego. Bo zdawalność wynosi w tym przypadku 48,18 proc.

Jakie efekty przynosi wieloletnia "gettyzacja" oświaty w powiecie tureckim, gdzie warto szukać wzorców nauki języków i kto się przeliczył na egzaminie maturalnym? Czytaj w numerze 27 Echa Turku 

 

Komentarze

Autor: Agnieszka| Dodano: 05-07-2011 17:12
Ludzie! uczcie się języków, bo ucieczka stąd zagranicę to dla was jedyna szansa na godziwe życie. Z drugiej strony rozumiem, że nie ma was kto nauczyć, bo Ci co naprawdę jakiś język znają, już sami stąd uciekli...
Autor: za rok maturzystka?| Dodano: 06-07-2011 23:23
święta prawda.to jest jak jakieś obłędne koło.Może warto jednak skorzystać z doświadczeń Dobrej?Niech ten Czapla coś w końcu zrobi!
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 85

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 195

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »