19 Wrzesień 2020 imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Czy trzeba bać się e-recepty?

Dodano dnia: 20-01-2020 14:29| Komentarzy: 0

Co to jest e-recepta? Jak przy jej pomocy wykupić leki w aptece? Jakie korzyści przyniesie polskim pacjentom i jak z nowym obowiązkiem radzą sobie lekarze i aptekarze? Wokół recept w wersjach elektronicznych narosło wiele pytań i wątpliwości. I nie ma się co dziwić, bo nowe, rewolucyjne rozwiązanie dla przeciętnego śmiertelnika wydaje się bardzo skomplikowane! Czy jest się czego bać? Postaramy się w prosty i przystępny sposób wyjaśnić, o co w tym wszystkim chodzi. Ale spokojnie! „Nie taki diabeł straszny, jak go malują! 

Obowiązek wystawiania e-recept wszedł do polskiego systemu ochrony zdrowia 8 stycznia tego roku. Poprzedziły go gorące dyskusje, szczególnie w środowisku lekarskim, które z dystansem patrzyło na szybkie tempo wdrażania nowego rozwiązania. Obawy związane były z częstymi kłopotami z oprogramowaniem, powtarzającymi się awariami systemu informatycznego, brakiem dostępu do Internetu, rozbudowaną biurokracją, brakiem kadr medycznych oraz podeszłym wiekiem lekarzy, dla których wszechobecna cyfryzacja stała się przeszkodą nie do pokonania. Zdarzało się, że z tego powodu najstarsi medycy podjęli decyzję o odejściu z zawodu.

Mimo trudności udało się jednak wypracować rozwiązanie, które obok e-zwolnień, a w przyszłości e-skierowań i e-zaświadczeń jest kluczową e-usługą informatyzacji służby zdrowia w Polsce, szeroko zwanego „e-zdrowiem”. 

Na czym polega e-recepta i jak z niej korzystać?

Zalety e-recepty

Głównym zadaniem e-recepty jest ograniczenie błędów przy wystawianiu, optymalizacja czasu po stronie lekarzy i farmaceutów oraz ułatwienie realizacji przez pacjentów. 

E-recepta:

– może być wystawiona – po konsultacji z lekarzem – bez wizyty w gabinecie,

– jeśli pacjent przyjmuje jakiś lek stale, lekarz może wystawić mu e-receptę na cały rok (wykupuje się partię leków, gdy poprzednia się skończy),

– nie trzeba stać w kolejce do rejestracji, ani narażać się na kontakt np. z wirusami w sezonie grypowym,

– każda zrealizowana przez pacjenta recepta, zarówno elektroniczna, jak papierowa, jest rejestrowana w systemie e-zdrowie (P1). Pacjent ma do niej dostęp – po zalogowaniu – na  IKP na portalu pacjent.gov.pl Może pokazać listę swoich leków lekarzowi, a ten wypisze takie, które nie wchodzą w interakcje,

– nawet jeśli pacjent zgubi lub zniszczy papierowy wydruk informacyjny, który dostanie od lekarza, to e-recepta nadal zostaje w systemie e-zdrowie (P1), dostępna na IKP po zalogowaniu,

– gdy lekarz przepisze kilka różnych leków, to każdy z nich można wykupić w innej aptece i w innym czasie. Nie potrzeba przy tym odpisu recepty. Refundacja zostaje zachowana, 

– leki z e-recepty może wykupić bliska osoba, która będzie znała nr PESEL oraz 4-cyfrowy kod z e-recepty pacjenta,

– na e-recepcie pacjent będzie mógł sprawdzić dawkowanie leków przepisanych dzieciom (do ukończenia przez nie 18. roku życia). Dotyczy to tego rodzica, który zgłaszał dzieci do ubezpieczenia społecznego w ZUS,

– e-recepta ważna jest 365 dni, za wyjątkiem e-recepty:  na antybiotyk (ważność 7 dni),  lek odurzający i psychotropowy (ważność 30 dni) oraz na preparat immunologiczny (ważność 120 dni).

W określonych przypadkach recepty nadal będą wystawiane w wersji papierowej: 

– w razie braku dostępu do systemu e-zdrowie, co może mieć związek m.in. z awarią ww. systemu lub systemu gabinetowego, czy brakiem dostępu do Internetu,

– w przypadku osób o nieustalonej tożsamości, recept transgranicznych, recept dla lekarza i jego rodziny (wybór należy do osoby wystawiającej).

– jeśli lekarz podczas wizyty domowej nie będzie miał dostępu do systemu P1, również będzie mógł wystawić receptę papierową.

Wiele wątpliwości budzi fakt, że w sieci dostępne będą poufne informacje dotyczące stanu naszego zdrowia. Kto posiada dostęp do danych na e-recepcie?

– pacjent, za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) lub poprzez otrzymanie w gabinecie wydruku informacyjnego o e-recepcie,

– farmaceuta – po pobraniu e-recepty z systemu P1 do realizacji w swoim systemie aptecznym,

– lekarz wystawiający e-receptę, inni pracownicy medyczni – jeśli spełniają warunki określone w przepisach oraz osoba upoważniona do przez pacjenta w IKP.

PESEL podajemy dyskretnie 

Żeby apteka wydała lek, trzeba aptekarzowi podać PESEL. Warto to zrobić dyskretnie, żeby osoby stojące w kolejce go nie słyszały, albo pokazać numer napisany na kartce. Nie wolno go później wyrzucać do kosza.  

Mamy nadzieję, że zebrane przez nas informacje pomogą naszym czytelnikom rozwikłać zagadkę e-recepty. A jak wygląda sytuacja z wdrażaniem w życie nowego rozwiązania?

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 85

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 195

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »