24 Czerwiec 2018 imieniny: Danuty, Jana, Janiny
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Felietony

Współpraca albo pół litra i ogórek
Dodano 16-01-2018 |
Komentarzy: 703

W minionym tygodniu z lokalnych mediów internetowych mogli...

czytaj więcej »
 
Za mundurem powiat sznurem?
Dodano 08-08-2017 |
Komentarzy: 2341

Okazuje się, że powiatowi decydenci maja szansę poćwiczyć swoją wyobraźni...

czytaj więcej »
 

 

Zobacz wszystkie: Felietony »

 

 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1245 opinii)
TAK
77% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Na co wydać 500 tysięcy?

Dodano dnia: 28-03-2017 11:32| Komentarzy: 0

Budżetowi Obywatelskiemu było przede wszystkim poświęcone spotkanie jakie odbyło się w środę w Szkole Podstawowej nr 5. Mieszkańcy największego osiedla w mieście mieli szansę na zapoznawanie się z formalnymi wymogami, związanymi ze składaniem projektów oraz zasadami głosowania Budżetu Obywatelskiego. Jan Przybylski, przewodniczący samorządu osiedla twierdzi, że Wyzwolenia będąc największym osiedlem w Turku, mogłoby zgarnąć całą pulę budżetu. Zagrzewał więc do pracy swoich sąsiadów.

 

W pobliskim Koninie w tym roku rozpoczęły się prace nad czwartą edycją budżetu obywatelskiego, tam mieszkańcy mają rocznie 2 mln zł do rozdysponowania. Koninianie mają już spore doświadczenie i kilkanaście zrealizowanych projektów za sobą. Dorobili się także całego oprzyrządowania związanego z realizacją projektów i głosowaniem nad nimi. Służy do tego specjalny portal „koniński budżet obywatelski” i „Konińska wylęgarnia pomysłów”. Hasło „Kbo” jest w Koninie znane. 

Pilotażowy rok Budżetu Obywatelskiego w Turku

Turek jest dopiero na początku tej drogi. Choć pomysł promowany od 2011 roku przez środowiska Wszechnicy Obywatelskiej, związanej z Platformą Obywatelską ma w Turku swoją historię. Pierwsze spotkanie informacyjne w sprawie budżetu partycypacyjnego odbyło się jeszcze za czasów burmistrza Zdzisława Czapli, który jednak nie zdecydował się na wydzielenie z miejskiej puli pieniędzy na pomysły mieszkańców. Od początku tej kadencji za budżetem obywatelskim u nowych władz zabiegał między innymi radny z Osiedla Wyzwolenia Maciej Aniołczyk. Zgodnie z jego zapewnieniami, złożonymi przed rokiem na wiosnę, radni wydzielili w tym roku pulę na budżet obywatelski. 

W ubiegłą środę, 22 marca, odbyło się pierwsze w mieście spotkanie informacyjne w tej sprawie i to właśnie na osiedlu Wyzwolenia, w Szkole Podstawowej nr 5. Uczestniczyli w nim radni: Mariola Pacześna i Mariola Kadrzyńska-Siwek, Maciej Aniołczyk, Andrzej Kwiatkowski, Stanisław Ćwiek i Jan Przybylski – przewodniczący samorządu osiedlowego, Dariusz Jasak - przewodniczący Rady Miejskiej, wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej Tęcza – Jerzy Pawłowski oraz wiceburmistrz Jerzy Kurzawa i sekretarz Andrzej Drzewiecki. Ten ostatni przedstawił założenia i cele budżetu partycypacyjnego, jakim jest budżet obywatelski, wyjaśniał zasady zgłaszania projektów, a później wyłaniania tych, które będą poddane głosowaniu.

Projekty, nad którymi będziemy w tym roku głosować zrealizowane zostaną w przyszłym roku budżetowym. Jak wynika z dyskusji, która rozgorzała w sali, najważniejszy w Budżecie Obywatelskim jest pomysł. Pomysł na inwestycję, czy przedsięwzięcie. Bo z Budżetu Obywatelskiego mogą być finansowane również tak zwane projekty miękkie, jak na przykład akcje informacyjne, promocyjne czy też wydarzenia. 

Więcej w aktualnym numerze Echa

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Z Sacałów do Normandii
Aktualności powiązane z galerią
» Z Sacałów do Normandii
zobacz galerię »
 
Kwiatków
foto
Aktualności powiązane z galerią
» Kwiatków Znika
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »