24 Listopad 2020 imieniny: Emmy, Flory, Romana
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Powiatowe połajanki i zasłona milczenia nad finansami

Dodano dnia: 05-04-2011 00:00| Komentarzy: 4

Środową (30 marca) sesja Rady Powiatu Tureckiego całkowicie zdominowała atmosfera wzajemnych zarzutów o charakterze personalnym. W ogniu karczemnych momentami połajanek znalazł się z jednej strony obóz byłego już starosty Ryszarda Bartosika, a z drugiej rządząca obecnie powiatem większościowa koalicja. Wyczerpało to na tyle siły zwalczających się stron, że nawet nie zająknięto się nad sprawami dotyczącymi stanu powiatowych finansów. Stanu, który obnażą całą mizerię tej instytucji.

Skargowe pobojowisko

Jeśli są jeszcze jacyś optymiści z nadzieją patrzący na funkcjonowanie instytucji powiatu, to chyba   wszelkie złudzenia powinni oni utracić po środowej sesji Rady Powiatu. Została ona bowiem zdominowana przez awantury wokół dwóch skarg, którymi przyszło zajmować się radnym. Autorem pierwszej jest Ryszard Bartosik. Jest to skarga na działalność Zarządu Powiatu, a konkretnie na bezczynność w postaci zaniechań przy ogłoszeniu przetargu na dalszą przebudowę drogi Kowale Pańskie – Głuchów. Zdaniem skarżącego dopuszczono się tym samym zaniedbań w sprawie rzeczonego zadania, co zdaniem Bartosika stwarza ryzyko przekroczenia terminów zawartych w umowie z instytucją dofinansowującą je. To zaś grozi utratą tychże środków. Z dalszych wypowiedzi radnego płynie kolejny zarzut, że opieszałość Zarządu Powiatu spowoduje określone straty dla powiatu z powodu nie rozpoczęcia w odpowiednim czasie działań dotyczących uaktualnienia kosztorysu w grudniu 2010r. i nie zwołanie wcześniej sesji Rady Powiatu w sprawie uchwalenia budżetu na rok 2011r.

W odpowiedzi usłyszeliśmy, że żadnych zaniechań nie było, a terminy inwestycji nie są zagrożone.

Przypomniano również, że to z powodu czystej gry politycznej nie zostało zwołane inauguracyjne posiedzenie nowo wybranej Rady Powiatu, co opóźniło dalsze prace tego gremium. Generalnie, głosami koalicji, a wcześniej komisji rewizyjnej, uznano skargę za bezpodstawną i w efekcie ją odrzucono.

Kadrowe przepychanki

Podobny los spotkał skargę Jolanty Nowak na działalność starosty tureckiego w zakresie sposobu przeprowadzenia naboru na kierownicze stanowisko urzędnicze dyrektora gabinetu starosty w Starostowie Powiatowym w Turku. Skarżącej wytknięto najpierw nie dostarczenie wraz z wnioskiem aplikacyjnym wymaganych dokumentów. W tym, zabrakło tam potwierdzenia pełnych zdolności prawnych kandydatki oraz dokumentu o stanie zdrowia. Tym samym, wedle opinii komisji rewizyjnej rozpatrującej skargę, aplikacja Jolanty Nowak nie spełniała wymogów formalnych. Jednak debata w tej sprawie, a raczej karczemna połajanka koncentrowała się na zarzutach „upolitycznienia” procedury naboru i dyskryminacji kandydatki ze względu na przekonania polityczne. Zarzuty te podtrzymywał radny Ryszard Bartosik, oskarżając przy okazji starostę Młynarczyka o uprawianie kumoterstwa i preferowanie przy zatrudnianiu członków miejscowych struktur PO. W odpowiedzi starosta Młynarczyk zarzucił swojemu poprzednikowi traktowanie urzędu powiatowego w poprzedniej kadencji jak prywatnego folwarku. Wzajemnym oskarżeniom i zarzutom nie było końca, a przy tej okazji padł bodaj jedyny merytoryczny fakt. Otóż, na zarzut Bartosika o dokonywanie fikcyjnych oszczędności w polityce zatrudnieniowej, Młynarczyk powołał się na zmniejszenie do pięciu osób w obszarze, którym wcześniej zajmować się miało 11 pracowników. Z kolei zdaniem Bartosika skutki są takie, że mamy sytuację, w której niektórymi działaniami w starostwie nie zajmuje się nikt. Bo szkoda gadać o powiatowych finansach.

Jakie one są, ile w przyszłych latach "może zrobić" powiat, na jakie inwestycje go będzie stać, czy też może wystarczy jedynie na urzędniczą konsumpcję?

O tym, czytaj w aktualnym wydaniu Echa Turku z 5 kwietnia 2011 r. - już w sprzedaży 

 

 

Komentarze

Autor: puk do obserwatora| Dodano: 06-04-2011 21:40
ale od czego ta droga odwoławcza chłopie? bartosik startował na dyrektora gs-u? że ma się opdwoływać. zresztą sam stosował takie same "kryteria".co prawda miało byc ianczej...ale cóż - historia kołem się toczy
Autor: obserwator| Dodano: 07-04-2011 17:07
nie chodzi mi o to , żeby bartosik odwolywał się od wynik konkursu na dyrektora gs-u. mam na myśli zaskarżenie zasad określenia kryteriów do konkursu do organu , który nadzoruje zgodnośc z prawem w dzialalności starostwa.
 
Autor: obserwator| Dodano: 06-04-2011 18:52
pan bartosik powinien swoim zrzutom o polityczne kryteria wyboru dyrektora gs-u nadać charakter formalny . cyba jes w państwie prawa jakaś droga odwoławcza w takim przypadku a starostwo to nie prywatny folwark pana mynarczyka tylko urząd państwowy. kryteria powinny być dobrane w oparciu oakty prawne na podstawie których funkcjonuje starostwo a nie w oparciu to co umie jego protegowana.zachęcam pana bartosika do dalszej walki o przestrzeganie prawa.
 
Autor: lepiej brać| Dodano: 05-04-2011 23:29
pewnie,że szkoda gadac o finansach, lepiej je po prostu robić, czyli brać. powiatowi radni do najuboższych nie należą.zresztą starosta,który krzyczał w kampanii o jakiejśc pazerności czapli - też się za bardzo nie ograniczył. ja nie wiem,jak tacy ludzie sobie to tłumacza.?
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 86

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 197

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »