28 Październik 2020 imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Spotkanie z przeszłością - zapomniane cmentarze ewangelickie

Dodano dnia: 05-04-2011 00:00| Komentarzy: 3

W poniedziałek 29 marca w urzędzie miejskim odbyło się pierwsze spotkanie ludzi różnych środowisk, którym leży na sercu problem niszczejacych, a czasem po prostu znikających, zabytkowych cmentarzy ewangelickich.

Zebrani goście wymienili swoją wiedzę dotyczacą stanu nekropolii, a także, w oparciu o swoje doświadczenia, przedstawili możliwe rozwiązania ocalenia tych miejsc od całkowitej degradacji. Była mowa o inicjatywach, które już miały miejsce, jak renowacja cmentarza dworskiego przez Towarzystwo Przyjaciół Brudzewa, czy zaangażowaniu młodzieży przy sprzątaniu i sporządzaniu dokumentacji pomników i nagrobków cmentarza ewangelicko-augsburskiego w Turku. Możliwe jest również uzyskanie środków z UE dzięki programowi "małych projektów", czy zorganizowanie worckampu dla wolontariuszy z zagranicy.

Na złożoność problemu zapomnianych cmentarzy składają się zarówno kwestie prawne, jak nieuregulowany status niektórych z miejsc pochówku, ale także problemy społeczne związane z nietoleracją, brakiem rozliczenia historycznego wobec naszych dawnych sąsiadów, i niszczenia tych miejsc po roku 1945. Jak podkreśla Makary Górzyński (który pisał o cmentarzach w numerze 35 Echa Turku w zeszłym roku) "sytuacja ta odsłania jednak obecnie także coś innego - że nierzadko całe kultury, czy regionalizmy, zostały zapomniane i wyeliminowane z oficjalnego "dyskursu", z oficjalnego języka. Nadal zbyt mało mówi sie o wielokulturowościpolskiego społeczenstwa przed wojną i o tym, że i dziś jest to element naszej świadomości i dziedzistwa, niezależnie od krwawych momentów historii. Ewangelicy od osiemnastego wieku zapisywali się trwałą kartą w historii tego regionu, a cmentarze i kilka kościołów ewangelickich to dziś właściwie najbardziej czytelne ślady ich obecności... Znikają już nawet ślady językowe tych miejsc..."

Pierwsze spotkanie, jedynie zapoznawało z drażliwym, aczkolwiek ważkim problemem, miejmy nadzieje, iż będzie motywowało uczestników do dalszego działania. Sczegółowa relacja ze spotkania dostępna jest w bieżącym numerze Echa. Jako uczestnik zebrania zwracam się do wszystkich, którzy chcą się zaangażować o kontakt.

Poniżej przytaczam  list, odczytany na spotkaniu,  który pokazuje, jak żywe jest zainteresowanie potomków, mieszkańców naszego regionu.

"Drodzy polscy przyjaciele z Turku

Mój dziadek Carl Adolf Repphan, potomek niemieckich osadników, ochrzczony był w niemieckim luterańskim kościele (German Lutheran Augsburg Church) w Turku. w 1862 roku, zmarł w Porożu w 1939, pochowany został na tamtejszym cmentarzu, lecz jego grobu już nie można odnależć. Chociaż jest to bardzo smutne, jestem bardzo wdzięczna, że groby jego żony, a mojej babci Berty Repphan z domu Flaum, jego syna Roberta Repphan oraz moich pradziadków Karla Adolpha Repphan, i jego żony Dorothe Rosalie z domu Muhlnickel, zostały odnalezione. Kiedy się o tym dowiedziałam i przysłano mi zdjęcia nagrobków, odbyłam specjalną podróż z Kanady do Poroża w 2002 roku aby zobaczyć cmentarz. Jak większość ludzi jestem bardzo zainteresowana moim pochodzeniem i historią mojej rodziny.

Moi rodzice, Julius Repphan urodzony w Porożu oraz Martha Repphan z domu Gellert - która również pochodziła od niemieckich osadników przybyłych na te ziemie około 1795 roku z okolic Nowego Tomyśla a urodziła sie w Prażuchach - przeprowadzili się do Niemiec przed II wojną światową. Tam się urodziłam i dorastałam, a od 1966 roku mieszkam w Kanadzie. Kiedy byłam dzieckiem trzykrotnie odwiedzałam dziadków i krewnych podczas wojny i mam wyraźne wspomnienia tych wizyt. Wszyscy członkowie mojej rodziny wyjechali w 1945 i większość przeniosła się do Niemiec Wschodnich. Moja mama oraz inni krewni odwiedzali Polskę przy różnych okazjach, ale ja nie wróciłam aż do 1990 razem z innymi członkami rodziny i jednym z moich dzieci. Pojechaliśmy wtedy zobaczyć na własne oczy co się stało z kościołem w Prażuchach i miejscami, gdzie mieszkali nasi przodkowie.

Cieszę się słysząc, ze coraz więcej Polaków okazuje zainteresowanie Niemcami, którzy byli ich sąsiadami, często przez wiele pokoleń a także zainteresowanie cmentarzami które po nich pozostały. Potomkowie, ludzie tacy jak ja, dziękują za owo zainteresowanie i wszelką pracę jaką jesteście chętni podjąć aby odkryć i zachować to co pozostało po ludziach, którzy zamieszkiwali z wami jeden kraj, w często skomplikowanej i tragicznej historii"

Inge Jordan

 

 

Ocalić pamięć dawnych sąsiadów

 

Aktualności powiązane z galerią
» Spotkanie z przeszłością - zapomniane cmentarze ewangelickie
 

Komentarze

Autor: turkowianin| Dodano: 06-04-2011 22:20
co to za radny wydaje taką opinię .istoria magistra witae.ciekaw jestem czy byla na tym spotkaniu pani dorota p-s ,która dużo wie o cmentarzu w turku.
 
Autor: zainteresowany| Dodano: 06-04-2011 14:02
jak widać nie bardzo ta historia się broni. cmenatrze znikają, po mogliłach biegają dzikie zwierzeta wywlekając kości na wierzch. gdyby tak było, ze historia się obroni, to nie remontowalibyśmy polichromii w nspj.bo by się obroniły.prawda?
 
Autor: radny| Dodano: 06-04-2011 09:14
wielki szacunkiem to historii i cmentarzy ale chyba mamy wiele spraw swojskich ważnych historia obroni się sama prości skromny ludzie czekają na władzy decyzji e
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 85

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 196

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »