24 Październik 2020 imieniny: Arety, Marty, Marcina
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Siłownia jądrowa w Skęczniewie?

Dodano dnia: 01-04-2011 00:00| Komentarzy: 7

To jest tylko żart na prima aprilis

Niedawno Żarnowiec wygrał ranking lokalizacji na budowę elektrowni jądrowej. Jednak po wydarzeniach w Japonii zaczęto zastanawiać się, czy lokalizacja ta jest trafna. Na północy kraju, a konkretnie Zatoce Gdańskiej, zdarzały się zagadkowe wstrząsy. Dlatego istnieje obawa, czy nie wstąpią silniejsze niż dotychczas, które mogą zakończyć się katastrofą na miarę Czarnobyla. Zaczęto rozglądać się za inną lokalizacją. Decyzja jeszcze nie zapadła, ale wskazano na Skęczniew w gminie Dobra. Nie wiadomo tylko, czy i tej inicjatywy mieszkańcy gminy nie storpedują. Przypomnijmy, że w Dobrej pojawiały się już różne inicjatywy gospodarcze, choćby biogazowania, ale mieszkańcy nie dali na to przyzwolenia.

Lokalizacja jest podobno idealna. Gmina Dobra znajduje się na obszarze antysejsmicznym. Dominują tutaj paleozoiczne i mezozoiczne skały osadowe, a których miąższość dochodzi do 15 km. Równie dużym atutem jest największy w Polsce centralnej zbiornik retencyjny Jeziorsko na Warcie, toteż wody do chłodzenia urządzeń nie zabraknie. Koszt tej siłowni szacowany jest na 10 mld euro. Wśród potencjalnych dostawców technologii wymienia się amerykańskie firmy Westinghouse, General Electric oraz francuską firmę Areva, a także firmy japońskie i koreańskie. Planuje się budowę czterech reaktorów jądrowych o mocy elektrycznej 440 MW każdy.

Hanna Trojanowska – pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej powiedziała, że sąsiedztwo zbiornika wody do chłodzenia reaktora było jednym z kryteriów wyboru Skęczniewa. Jeżeli zapadnie ostateczna decyzja, wykupionych zostanie ponad sto hektarów gruntów, na których wzniesiona zostanie ta siłownia i obiekty towarzyszące. Zakończenie budowy przewiduje się na rok 2020. Wraz z budową elektrowni konieczna będzie likwidacja Domu Pomocy Społecznej w Skęczniewie, domków letniskowych i okolicznych gospodarstw.

Informacja ta była ukrywana przed mieszkańcami z obawami przed protestami. Zdecydowano się na jej upublicznienie, ponieważ ostateczna decyzja może zostać podjęta już w pierwszych dniach kwietnia.

 

Elektrownia

 

Aktualności powiązane z galerią
» Siłownia jądrowa w Skęczniewie?
 

Komentarze

Autor: AMivewrelve| Dodano: 22-06-2020 23:47
cheap cialis
 
Autor: AMivewrelve| Dodano: 18-06-2020 00:55
cialis no prescription
 
Autor: pies| Dodano: 08-04-2011 11:42
to tylko był żart a nie wiedzą co się stało w japoni.
 
Autor: marzi| Dodano: 05-04-2011 15:00
ten sam artykuł pojawił się w gazecie, niestety nie pojawiło się w kolejnym numerze sprostowanie, że to żart. nie wszyscy mają internet. do redakcji: traktujcie ludzi poważnie, sprostujcie to w gazecie
 
Autor: jotes| Dodano: 03-04-2011 15:47
nie będzie zgody lokalnej społeczności - oby.
 
Autor: ja| Dodano: 01-04-2011 20:00
czyżby wkręt na prima aprilis :)
 
Autor: mieskaniec turku| Dodano: 01-04-2011 17:14
po tym co się ostatnio dzieje myślę że będzie dużo protestów. i ciekawe co z turystyką w okolicach zbiornika. od niedawna słychać że mają budować przystań jachtową i kajakową. elektrownia trochę te plany może zmienić
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 85

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 195

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »