23 Marzec 2019 imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1341 opinii)
TAK
76% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Cmentarz Św. Wojciecha – St. Adalbert w Milwaukee

Dodano dnia: 13-12-2013 20:13| Komentarzy: 6

pamięci mojej matki Marianny Grzelak z d. Pietrzak poświęcam

Z ponad rocznym opóźnieniem spowodowanym chorobą, piszę ostatnią część tryptyku amerykańskiego z podróży sentymentalnej w cyklu: ocalić od zapomnienia.

Po stanach Nowy Jork i Ohio, gdzie mieszkają potomkowie rodziny ojca, odwiedziliśmy z synem Szymonem Milwaukee w Wisconsin. Właśnie do Milwaukee na początku ubiegłego wieku los rzucił „za chlebem” młodą dziewczynę, siostrę mojej matki Czesławę Pietrzak z Sacał. Po zamążpójściu w Ameryce za Walentego Przybylskiego z Rzuchowa, rodzina całe życie przeżyła w tym, obok Chicago „polskim” mieście. Te odwiedziny miały zupełnie inny charakter. W Nowym Jorku i Ohio spotykaliśmy się z ludźmi, tutaj odwiedzaliśmy groby, bowiem córka, Ewelina Miller z domu Przybylska zmarła bezpotomnie w 2008 r. Obie, matka i córka w przeszłości odwiedziły Polskę. Obie, aktywnie działały w licznych i silnych w Milwaukee organizacjach polonijnych.

Sąsiedzi i przyjaciele wiele nam o tym opowiadali. Walnie przyczyniły się do wybudowania okazałego Domu Polonii. Charakterystyczne, warte odnotowania jest zespolenie się wspólnoty polskiej wokół parafii rzymsko-katolickiej pod wezwaniem św. Wojciecha. Czytając dokumenty rodzinne otrzymane od sąsiadów, takie jak akty ślubu, pamiątki I komunii św. i inne, ze zdumieniem stwierdzałem, że są podpisane przez tego samego proboszcza ks. Wacława Kruszkę. Ten zasłużony dla Polonii w Milwaukee kapłan pełnił swoją posługę przez parędziesiąt lat. Przyczyniając się do integracji polskiej mniejszości. Ze względu na okoliczności głównym celem naszej pielgrzymki były groby i cmentarz św. Wojciecha (St. Adalbert) położony przy 6. Południowej.

Ta nekropolia warta jest szerszego opisania, nie tylko ze względu na moich bliskich, którzy tam spoczywają, ale ze względu na dużą liczbę grobów z polsko brzmiącymi nazwiskami. Wykonałem wiele zdjęć (jeżeli redakcja zamieści ten materiał w internecie, można się będzie przekonać).

Cmentarz jest również ciekawy pod względem architektonicznym. To jest inna kultura, aniżeli w Europie. Nie ma grobów obramowanych. Grobem jest płyta kamienna z inskrypcją, równa z ziemią, lub pionowa tablica (foto). To chyba ze względu na utrzymanie. Trawnik kosi się kosiarką.

Ta wizyta była dla nas ważnym przeżyciem. Nie brakło również gestów sentymentalnych. Złożyliśmy na grobie ziemię przywiezioną z Polski (foto). Ze względu na czas Świąt Zmarłych, niech ten tekst będzie wspomnieniem Polaków rozrzuconych po wszystkich kontynentach...

 

Leszek Grzelak

 

St. Adalbert w Milwaukee

 

Aktualności powiązane z galerią
» Cmentarz Św. Wojciecha – St. Adalbert w Milwaukee
 

Komentarze

Autor: Marczuk Helena i Stefan| Dodano: 27-12-2016 16:17
Poszukuję rodziny Heleny Marczuk-siostry mojego Taty Antoniego Stawskiego , pochowanej na cmentarzu St Adalbert 08.05.1998. - chciałabym ustalić imiona jej rodziców. Na tym cmentarzu pochowany jest również jej mąż Stefan Marczuk. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam Bogusława Stawska-Kaszczyniec mój e-mail: bogda252@wp.pl
 
Autor: Ilirjana| Dodano: 31-07-2014 01:36
I'm looking for my great grand ptnreas graves and date of death for my great grandfather. Also any news articles about him since he was hit by either a Courier Express truck or a Buffalo News truck. Also if any death certificates from that era are available.Names: Joseph Wesolowski (possibly Wesolawski per 1900 US Census) dob 1865 Sophia (Stachowiak) Wesolowski (possibly Wesolawski) 1876-1909Thank you in advance for any info you can provide me with. http://ninymlx.com [url=http://tieuwezf.com]tieuwezf[/url] [link=http://dsitlhcro.com]dsitlhcro[/link]
 
Autor: Fatih| Dodano: 28-07-2014 04:43
Please support this worfnedul parish, and the hard working people keeping it alive.St. Adalbert's HAS NEVER CLOSED!! Get the word out and stop by for a visit.
 
Autor: Chekke| Dodano: 26-07-2014 11:10
Very good! Got you on there! Sorry about that! Several of our brides have used you guys and we are rnnniug low on your flyer's so you will have to drop some off!! Keep up the good work! http://qfhwjkpk.com [url=http://klckqptog.com]klckqptog[/url] [link=http://kqzraymr.com]kqzraymr[/link]
 
Autor: Luisa| Dodano: 24-07-2014 03:47
hey nathan , its lrauel and jimmy, great pics on here, , noticed they used our limo.. could you possibly add us for the vendor list??Looking forward to the 4th!
 
Autor: Bartosz P.| Dodano: 10-03-2014 00:16
Witam, zaciekawił mnie Pana artykuł, zastanawiam gdyż mój dziadek szuka korzeni rodziny Przybylskich i z tego co mi wiadomo nazwisko Pietrzak pojawia się u samej podstawy drzewa rodzinnego.
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Fabryka Św. Mikołaja na ul. Browarnej
zobacz galerię »
 
Sztuka na ulicy 2018
Turkowski rynek dawno nie był areną dla tak wielu interesujących wydarzeń, w których mieli okazję uczestniczyć turkowianie w ubiegłą niedzielę. Przepiękna i wciąż letnia aura była tylko jedną z przyczyn, dla których zjawiło się ich tylu. Drugą było niewątpliwie wręczanie stypendiów burmistrza Turku. W tym roku otrzymało je aż 323 uczniów szkół różnych szczebli!
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »