20 Wrzesień 2018 imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1274 opinii)
TAK
76% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Turek w klimacie absurdu

Dodano dnia: 04-02-2013 18:19| Komentarzy: 7

...czy węgiel da się zastąpić klimatem...

 

Turek w klimacie absurdu

...czy węgiel da się zastąpić klimatem...

Jakiś czas temu „Echo Turku” wydrukowało mój tekst: „Co po węglu?”. Upłynęło trochę lat. Dzisiaj, to pytanie jest głupie. Gołym okiem widać: dziura w ziemi i woda w dziurze.

Coście zrobili tak zwani „włodarze”?

Przez pół wieku węgiel żywił powiat turecki i miłościwie panującym zapewniał komfort sprawowania władzy. Pieniądze same płynęły do kasy. Niewiele było takich szczęśliwych miejsc. Dziejopisarze będą ten wyjątkowy czas nazywać: „przed węglem” i „po węglu”. Tak było. Ale się kończy. Z dziury w ziemi i wody w dziurze się nie wyżyje. Tych co dzierżyli władzę i sprawowali rząd dusz trzeba zapytać: COŚCIE zrobili z darami, które dała wam Przyroda?!

Pytanie jest uprawnione, bowiem tak zwani włodarze pewnie jeszcze na węglu dojadą na zasłużone emerytury. Ale co z „ludem pracującym miast i wsi”?

Wydaje się, że włodarze, czując tę sytuację, rzutem na taśmę, u kresu „czasu węgla”, dadzą ludowi inwestycję pięćdziesięciolecia – inkubator. Inkubator, czyli wylęgarnię. Magazyn pomysłów.

Niech się cieszą koła gospodyń

Trzeba docenić to dzieło i w sposób twórczy wielorako je wykorzystać do robienia pieniędzy. Najprostszym będzie dostarczanie z wylęgarni Kołom Gospodyń Wiejskich – jednodniówek.

Do magazynu trzeba również wnosić bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania i jak przystało na XXI wiek szalone pomysły. Malkontenci też mogą coś dorzucić.

Szczęśliwie się składa, że władze chcą wybudować pomnik tura. Symbole tez powinny zarabiać.

W moich podróżach po świecie widziałem przynajmniej dwa wcielenia zwierzęcia podobnego do tura. Jedno metafizyczne, drugie biznesowe. Podczas pobytu w Kioto w Japonii wiele razy przechodziłem koło chramu shintoistycznego, w którym ludzie oddawali kult zwierzęciu przez dotykanie i pocieranie jego posągu. (foto 1), składając intencje i ofiary.

Natomiast w Nowym Jorku na Brodwayu ciągle są tłumy turystów i ludzi fotografujących i dotykających symbol Giełdy Nowojorskiej – byka szarżującego. Ciekawostka: mężczyźni fotografują się z przodu, trzymając za rogi, zaś kobiety z tyłu zwierzęcia, głaszcząc orzeszki (fot 2, fot 3). Myślę, że nasz tur też powinien być ulany z kruszcu w dwóch wcieleniach. Jeden na rynku, drugi przed magistratem. Ten na rynku – metafizyczny, przy sprawnej promocji (propagandzie) przyciągałby rzesze pątników, może nawet z czasem Turek stałby się centrum pielgrzymkowym. Ten na Kaliskiej – biznesowy, podnosiłby adrenalinę przywiędłym politykom i świadczył o dynamicznym rozwoju miasta i regionu.

Balonem z Turku do Warszawy

Bardzo korzystnie się składa że w inkubatorze będzie produkowany hel. Będzie można rozwinąć baloniarstwo. Spełnią się marzenia turkowian o bezpośrednim połączeniu Turku z Warszawą. Połączeniu balonowym, z międzylądowaniem w okolicach Kłodawy. No i dworzec PKS będzie zagospodarowany.

A co z obiektami i infrastrukturą po wygaszonej elektrowni? Tutaj jest wiele przykładów zagospodarowania. W budynkach maszynowni - lofty, czyli ekskluzywne mieszkania dla elity, której się powiodło w epoce węgla.

Na kominach chłodni, platformy widokowe, na których politycy lokalno–warszawscy będą organizować konferencje i roztaczać przed pismakami wizje świetlanej przyszłości.

Platforma mogłaby mieć swoją, PiS swoją, PSL swoją, TS i RiP też pewnie chciałyby mieć swoje.

Połączone łącznikami. Co za wygoda. Media nie musiałyby uganiać się za politykami. Takie centrum wiadomości dobrego i złego. Czy starczy kominów?

Kotlet z tura, to jest to!

Dobrze też rokuje urządzenie na jednej z chłodni restauracji obrotowej typu „panorama” (taka mała konkurencja dla Olszówki), w której będzie się podawać jako jedynej w Europie, a może i na świecie kotlet z tura. Oczywiście po pomyślnym sklonowaniu i introdukcji zwierzęcia do naszych pięknych lasów.

W takim lokalu absolwenci przedszkoli nareszcie będą mogli w godnej oprawie odtańczyć poloneza. Nowego splendoru nabiorą też przyjęcia organizowane przez gminy z okazji Dnia Kobiet.

Jednak zupełnie nowatorskim w skali Europy rozwiązaniem będzie wykorzystanie istniejących taśmociągów. Po odpowiednim, twórczym oczywiście, przystosowaniu będą jako ruchome chodniki dowozić z terenu powiatu bezrobotnych po węglu, do pracy w licznie powstałych w inkubatorze przedsiębiorstwach.

Trochę się uzbierało tych pomysłów. Wszystkie składam w magazynie inkubatora za niewielką gratyfikacją, którą przeznaczę dla autora, który podejmie się opisania „ery węgla” na Ziemi Turkowskiej. Może Pan Mrożek?

Idą nowe czasy. Odmienne. Czy węgiel da się zastąpić klimatem?

Z poważaniem

Zatroskany obywatel Leszek Grzelak

Sacały

 

 

W KLIMACIE ABSURDU

 

Aktualności powiązane z galerią
» Turek w klimacie absurdu
 

Komentarze

Autor: normalny| Dodano: 11-09-2013 13:34
turek powoli tonie jak titanic I koniec tak samo jak wybili tury tak wybili miasto z osi normalnosci
 
Autor: ->| Dodano: 07-03-2013 23:58
Ceny helu obecnie rosną i będą nadal,więc czemu nie.
 
Autor: Roztkowski| Dodano: 07-02-2013 14:58
Niech Urząd jeszcze dołoży /oprócz śmieciowych / pobieranie pieniędzy od podatnika za czyszczenie i badanie obowiązkowe kominów,wody pitnej, kanalizacyjnej.tam gdzie podłączone domki do szamba i dalej do melioracji.Również opłaty adiacenckie za polepszenie warunków socj.-bytowych.
 
Autor: iti| Dodano: 05-02-2013 23:11
a bez kupowania ET, mozna chociaz wiedzieć kto jest autorem listu?? czy trzba zapłacić za it?
 
Autor: Mati| Dodano: 05-02-2013 13:27
Kolejny przypadkowy gryzipiórek i jego denny bełkot.
 
Autor: ???| Dodano: 05-02-2013 08:08
Podajcie autora tego bełkotu. Czyżby znowu anonimowy czytelnik?
 
Autor: górnik| Dodano: 04-02-2013 21:51
Mało mądry tekst
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

„POŁĄCZENI PASJĄ” ZAPRASZAJĄ DO KIBICOWANIA
Dodano 18-09-2018 |
Komentarzy: 0

W najbliższy piątek, 21 września, na Kompleksie Boisk Piłkarskich im. Wło...

czytaj więcej »
 
CZEKAJ, IX 1939 – PAMIĘTAMY…
Dodano 11-09-2018 |
Komentarzy: 28

W minioną sobotę mieszkańcy Czekaja i zaproszeni goście uczcili pamięć ro...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

SPORT

 

OSTATNIE GALERIE

Sztuka na ulicy 2018
Turkowski rynek dawno nie był areną dla tak wielu interesujących wydarzeń, w których mieli okazję uczestniczyć turkowianie w ubiegłą niedzielę. Przepiękna i wciąż letnia aura była tylko jedną z przyczyn, dla których zjawiło się ich tylu. Drugą było niewątpliwie wręczanie stypendiów burmistrza Turku. W tym roku otrzymało je aż 323 uczniów szkół różnych szczebli!
zobacz galerię »
 
Profim
Aktualności powiązane z galerią
» Lokalne korzenie, światowa jakość
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


 


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »