02 Czerwiec 2020 imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Republika Podwórek?

Dodano dnia: 02-10-2012 00:00| Komentarzy: 2

Makary Górzyński: Konsultacje społeczne wokół projektów renowacji placów publicznych turkowskiej starówki to znakomity moment, aby spojrzeć na zabudowę staromiejską jako na szerszy problem społeczny – zapisany w architekturze.

 

Czasy „zdalnego sterowania” w architekturze i planowaniu miast szczęśliwie już minęły. Mieszkańcy powinni więc decydować o kierunku zmian, niemniej jednak ważna jest profesjonalna pomoc i doradztwo w zakresie kształtowania przestrzeni – jak malować elewacje i czym, by efekt był estetyczny i tworzący ciekawe miejsca? Jak przywracać skute przy okazji remontów ozdoby? Jakie stosować nawierzchnie, materiały, wykończenia – aby modernizowane czy rozbudowywane, stare budynki przyciągały nie tylko dlatego, że mieszczą sklepy czy usługi, ale i dlatego, że tworzą wartościowe przestrzenie i formy (to też lokata kapitału, w dodatku trwała). Katalog „dobrych praktyk” można by opracować, zasięgając opinii różnych branż i jest to dla turkowskiego samorządu (czy architekt miejski nie byłby tutaj potrzebnym człowiekiem?), instytucji kultury czy też organizacji społecznych rzecz jest osiągalna. Ale, aby funkcjonować w ten sposób, trzeba mieć szerszy program dotyczący tej części miasta...

Prognozy ludnościowe, jak i pragmatyka rozwoju stref podmiejskich wokół miast, sugerują, że centra ulegają wyludnieniu. Tak też jest i w Turku, bowiem śródmieście XIX-wieczne trudno uznać za wymarzony obszar do mieszkania. Ale jednocześnie, rosnące koszty utrzymania domów jednorodzinnych – np. koszty opału – mogą sprawić, że inwestowanie w zabudowę szeregową, albo nowe pierzeje domów miejskich przy takich ulicach jak Ogrodowa czy Browarna – będzie atrakcyjną inwestycją i alternatywą dla potencjalnych nabywców mieszkań...

Warto zapoznać się c całym listem Makarego Górzyńskiego,który prezentujemy w papierowym wydaniu Echa Turku  (nr 40)

 

Komentarze

Autor: Turkowianin| Dodano: 09-10-2012 10:08
Dom na skrzyżowaniu Plac Wojska Polskiego /Plac Sienkiewicza był przed wojną własnością Barskich.Póżniej był remontowany w połowie lat 70 przez państwo .Obecnie Bank. Czyj jest obecnie ? Może ktoś wie.
 
Autor: zatroskany turkowianin| Dodano: 07-10-2012 12:55
Miasto zrezygnowało z budowy nowych domów mieszkalnych. Miejskie kamienice na starówce wymagające dużych naładów na renowacje,sprzedaje za ogromne miliony.Wynajem mieszkań w małych miastach jest nieołacalny.Właściciele starych kamienic jeśli wydają kilka milionów na remont kapitalny,to lepszy zwrot wydatków upatrują w wynajmie powierzchni na działalnośc gospodarczą. Na zdjęciu ulica starówki(podwórka rynku,3-Maja,Szerokiej)-ul. Wąska.Władze miasta nie włączyły tej ulicy do programu rewitalizacji,czy odnowy.Młodzi gimnazjaliści tu piją piwo,palą papierosy,potem widzimy zniszczone sprajem domy.Władza powinna tak gospodarowac funduszami aby stworzyc ludziom możliwości samozatrudnienia i rozwoju.
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 69

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 173

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »