09 Lipiec 2020 imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

O Odważnym żołnierzu, wielkim patriocie i... złym polityku

Dodano dnia: 25-09-2012 00:00| Komentarzy: 2

Książka Grzegorza Mazura - Generał Mieczysław Smorawiński. Syn ziemi turkowskiej i kaliskiej

Po kilku latach oczekiwania pojawiła się wreszcie książka o generale Mieczysławie Smorawińskim pióra Grzegorza Mazura, profesora Uniwersytetu Jagielońskiego. Publikacja ukazuje się w ramach serii „Bibliotheca Turcoviana” jako 19 pozycja tego wydawnictwa. W miniony piątek, 21 września miała miejsce oficjalna promocja książki z udziałem m. in. jej autora jak i krewnych Generała

W pamięci historycznej społeczności Turku postać generała Mieczysława Makarego Smorawińskiego już od dawna jest obecna. Do roku 1989 nieoficjalnie, a już w czasach III RP zostaje wyniesiona do oficjalnego symbolu Polski Dwudziestolecia Międzywojennego. Stan taki znajduje swoją materializację w nadaniu imienia naszego bohatera jednej z ulic miasta oraz Szkole Podstawowej nr 4. Z kolei na szerszej niż lokalna arena generał Smorawiński jest znany przede wszystkim jako jedna z najwyższych rangą ofiar zbrodni katyńskiej przez co stając się jej symbolem.

Ale to z uwagi na więzi łączące M. Smorawińskiego z Turkiem jeszcze w poprzedniej dekadzie rodzi się inicjatywa sfinansowania poważniejszej biografii tej postaci. Publikacja pomyślana zostaje jako kolejna pozycja w znanej już serii edytorskiej „Bibliotheca Turcoviana”. Napisania tej książki podejmuje się historyk z Uniwersytetu Jagielońskiego, prof. Grzegorz Mazur. Po licznych perturbacjach i nieporozumieniach, publikacja w minionym tygodniu pojawia się na rynku wydawniczym będąc opatrzona tytułem: Generał Mieczysław Smorawiński. Syn ziemi turkowskiej i kaliskiej.

Publikacja wręcz przepełniona jest faktami z biografii bohatera, ale wyciąganie z nich wniosków bardziej ogólnej natury autor książki pozostawia już samym czytelnikom. Z jednej strony, to może i dobrze. Jednocześnie trudno przez to nie zauważyć, że autor stroni od głębszej więzi z prezentowaną postacią. W konsekwencji powstaje obraz postaci chyba nazbyt jednowymiarowej.

Ale od początku. Bohater omawianej książki przychodzi na świat w Kaliszu, 25 grudnia 1893r. jakodrugie dziecko Jana i Marianny. W sumie małżonkowie doczekują się ośmiorga potomków.

Ważną kartą w życiorysie Generała jest sprawowanie przezeń funkcji dowódcy Okręgu Korpusu II Lublin. Jak słusznie zauważa profesor Mazur, stanowisko dowódcy OK II było nie tylko stanowiskiem wojskowym, ale miało istotne znaczenie polityczne. Jerzy Stempowski, jeden z najbliższych współpracowników Jerzego Giedroycia, używa wobec Smorawińskiego na tej funkcji bardziej dosadnego określenia, nazywając go „prawdziwym wielkorządcą tego odcinka kresów”.

Więcej w najnowszym wydaniu Echa Turku

 

Komentarze

Autor: rolniczka| Dodano: 27-09-2012 19:56
taaa... chyba by sie przydało czasami wrocić do sławetnego "pisarze do pior, a rolnicy... do roli":-)
 
Autor: Rolnik| Dodano: 27-09-2012 12:47
A może nasza Pani Historyk opisze jak nasi dziadowie po Powstaniu wracali ,,koniami,,z Litwy na te ziemie tracąc tam bezpowrotnie majątki .Albo jak nasi brali udział w Cudzie nad Wisłą .
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 85

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 195

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »