09 Lipiec 2020 imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Straż gminna – problem czy kopalnia złota

Dodano dnia: 18-06-2012 00:00| Komentarzy: 1

Rosnący deficyt zaufania na Ogrodowej

Gołym okiem widać, że samorząd na Ogrodowej toczy śmiertelne dla demokracji schorzenie, które najkrócej można by określić mianem chronicznego braku zaufania. Co gorsza, nie bardzo widać chęci do rozpoczęcia terapii. Jest za to chęć, by coraz bardziej kamuflować decyzje, jakie podejmuje władza. -Sesja to nie jest najlepsze miejsce na szczegółowe omawianie problemu – tak wójt Mikołajczyk tłumaczył odmowę ujawnienia kosztów i zysków powołania straży gminnej

Przebieg dyskusji nad dwoma punktami obrad wskazuje na poważny problem z jakim przychodzi borykać się samorządowi gminy Turek. Problem ten nazywa się brakiem zaufania między Radą jako organem stanowiącym, a wójtem, czyli władzą wykonawczą.

Zjawisko to widać nawet w tak mało istotnej kwestii, jak pomysł powołania czegoś w rodzaj „straży gminnej”. Idea stworzenia tej instytucji ma już swoją historię. Przed kilku laty forsowana była w samym Turku, a jej gorącym orędownikiem był m. in. radny miejski Zdzisław Borowski. Jednak do tego projektu od początku nie był przekonany burmistrz Zdzisław Czapla, co sprawiło, że pomysł umarł w zarodku.

Ponownie idea pojawiła się na lutowym posiedzeniu Związku Miast i Gmin Powiatu Tureckiego. Wtedy też o jego zaletach opowiadał wójt Krzymowa. A w zasadzie o głównej, jeśli nie jedynej zalecie, czyli spodziewanych pieniądzach z tytułu mandatów za przekroczenie prędkości. Do pomysłu musiał zapalić się wójt Karol Mikołajczyk. Świadczy o tym wprowadzenie projektu stosownej uchwały do programu obrad czwartkowej sesji Rady Gminy Turek.

Głos obywatela Wodzińskiego

Zbieg okoliczności sprawił, że procedowanie w tej sprawie poprzedził raport Jana Wodzińskiego, funkcjonariusza Komendy Powiatowej Policji, który zaprezentował stan bezpieczeństwa publicznego na terenie obwarzankowej gminy. Z przedstawionych przezeń informacji wyłania się klarowny obraz spokojnej społeczności lokalnej. Można by rzec, że wręcz sielski klimat prowincji zakłóca jedynie dyskoteka w Kalinowej. Ale nawet i tam w roku ubiegłym doszło do raptem 27 naruszeń prawa i porządku publicznego.

Jednak kluczową sprawą dla gminy jest brak kanalizacji. Zapowiadany od lat propjekt jej budowy, który miał być zrealizowany z innymi gminami, nie dojdzie do skutku. Teraz rysuje się nowa szansa, jest też nowy harmonogram realizacj budowy odcinków sieci kanalizacyjnej... Jest, a może go nie ma? Więcej  w najnowszym wydaniu Echa Turku

 

Komentarze

Autor: mieszkaniec| Dodano: 26-06-2012 12:30
no to jest już świństwo Panie Wójcie!
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 85

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 195

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »