20 Październik 2020 imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Wydarzenia historycznego sacrum i profanum

Dodano dnia: 14-05-2012 00:00| Komentarzy: 3

Niewątpliwie jednym z ważnieszych wydarzeń ubiegłego tygodnia w Turku była konsekracja kościoła Matki Bożej Fatimskiej w Obrzębinie. Kościół położony w zasadzie na granicy miasta i gminy Turek łączy te dwie społeczności.Dla wiernych utworzonej przed niemal szesnastu laty parafii sobotnia konsekracja parafialnej świątyni bezsprzecznie była wydarzeniem o wymiarze historycznym - co podkreślił biskup ordynariusz włocławski ks. Wiesław Mering

W minioną sobotę z całą mocą podkreślił to ordynariusz diecezji, ksiądz biskup Wiesław Mering zauważając, że wymiar historyczny jakiegoś wydarzenia oznacza jego niepowtarzalność. Sobotnia konsekracyjna Msza święta miała dwóch głównych aktorów i bohaterów. Pierwszym, zbiorowym, byli licznie zgromadzeni parafianie, a drugim ich parafialny duszpasterz ks. proboszcz Stanisław Nasiński. Gwoli ścisłości od owego sobotniego popołudnia już ksiądz kanonik, bowiem został on wtedy włączony w poczet kanoników honorowych Kapituły Uniejowskiej.

Doceniona odwaga i prostota

Zacznijmy na wstępie od zakrawającego na banał stwierdzenia, że choć każda zbiorowość parafialna oprócz jej wymiaru sakralnego ma przecież również swoje ludzkie i społeczne dzieje. Ten ostatni aspekt ma szczególną wagę w przypadku parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej. Mimo że historia tej wspólnoty liczy niespełna lat szesnaście, to w jej tak krótkich dziejach nie brakuje burzliwych epizodów. Na lokalną, naturalnie, skalę. Faktów tych nigdy nie starał się przysłowiowo zamiatać pod dywan proboszcz tej parafii ks. Stanisław Nasiński. Nic zatem dziwnego, że z całą otwartością i uczciwością wspominał o oporach choćby przy wznoszeniu parafialnej świątyni przy okazji jej konsekracji. Ta intelektualna i cywilna odwaga kapłana nie mogła ujść uwadze uczestników konsekracyjnej mszy świętej odprawionej w sobotę, 12 maja. I to nie tylko przez licznie zgromadzonych na niej parafian, dla których nie stanowiło to przecież jakiejś tajemnicy. Otwartość księdza Nasińskiego musiała też zrobić niemałe wrażenie na ordynariuszu diecezji włocławskiej ks. bp. Wiesławie Meringu. Diecezjalny duszpasterz fakt ten odnotował słowami: -Z dużą prostotą i sporą odwagą ksiądz proboszcz przedstawił te sprawy. Wagę tych słów podkreśla fakt, że wśród słuchaczy było dwóch kolejnych biskupów – ks. bp pomocniczy Stanisław Gębicki i ks. bp senior Bronisław Dembowski, ale i niemała rzesza duchowieństwa. Tzn. zarówno kapłanów z dekanatu turkowskiego, jak i księży kolegów kursowych ks. Nasińskiego. Na sobotnie uroczystości przybyli też goście z USA, nie wspominając już o lokalnych dygnitarzach na czele ze starostą Zbigniewem Bartosikiem, burmistrzem Zdzisławem Czaplą i wójtem Karolem Mikołajczykiem.

Więcej o sobotnich uroczystościach przeczytasz w najnowszym Echo Turku

 

Konsekracja kościoła MBF

 

Aktualności powiązane z galerią
» Wydarzenia historycznego sacrum i profanum
 

Komentarze

Autor: do komentujących| Dodano: 17-05-2012 12:04
nawet z kościołem politykę uprawiacie, to juz przesada!! Sami pewnie nie chodzicie tylko potraficie wszystko wysmiac i wyszydzić. Gratulacje dla ks. Stanisława
 
Autor: m.| Dodano: 15-05-2012 17:50
zdj.nr6 - Świętego Graala znaleźli, teraz się ich nie ruszy kolejne dwie kadencje...
Autor: do m.| Dodano: 16-05-2012 11:25
no nie wiem, jak znaleźli św. grala, to są wieczni... co wobec wiecznosci znacza dwie kadencje...?
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 85

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 195

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »